Δέκα με τόνο η ΑΕΚ του Αλμέιδα, υπέταξε τον ΠΑΟΚ και έκανε το νταμπλ!

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 22:40 - 24.05.2023 / Ανανεώθηκε: 00:36 - 25.05.2023

Τι κι αν έπαιζε με 10 παίκτες από το 6’! Η ΑΕΚ του Ματίας Αλμέιδα επικράτησε του ΠΑΟΚ με σκορ 2-0 στο Πανθεσσαλικό, κατέκτησε το 16ο Κύπελλό της ιστορίας της και ολοκλήρωσε τη φετινή σεζόν με το νταμπλ!

Έκανε το νταμπλ η ΑΕΚ του Αλμέιδα! Μπορεί να έπαιζε με δέκα παίκτες από το 6ο λεπτό (!), όμως αυτό δεν αποτέλεσε πρόβλημα για την ασταμάτητη Ένωση, που πανηγύρισε τη νίκη επί του ΠΑΟΚ με 2-0 στο Πανθεσσαλικό και έφτασε στην κατάκτηση του 16ου Κυπέλλου της ιστορίας της.

Δεν πρόλαβαν καλά καλά να περάσουν τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά της αναμέτρησης και το ματς έγινε... ροντέο! Μόλις στο 5' οι τυπικά γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ, με τον Λιβάι Γκαρσία να στέλνει την μπάλα πάνω στον Κοτάρσκι από πολύ κοντινή απόσταση, ενώ στη συνέχεια της φάσης οι «ασπρόμαυροι» έφυγαν στην κόντρα, ο Ρότα «γκρέμισε» τον Τάισον για να μην βγει μόνος του, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Κάπως έτσι, οι ισορροπίες άλλαξαν στο παιχνίδι με το... καλημέρα και η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου άρχισε να προσπαθεί να αξιοποιήσει την ευκαιρία που της είχε δοθεί. Στο 11' έχασε την πρώτη της καλή ευκαιρία, με τον Σβαμπ να αστοχεί από το ύψος της περιοχής, ενώ έπειτα από δύο λεπτά ο Σάστρε εξαπέλυσε ένα δυνατό διαγώνιο σουτ, αλλά ο Στάνκοβιτς απέκρουσε εντυπωσιακά.

Παρόλο που η ΑΕΚ είχε οπισθοχωρήσει σημαντικά λόγω του αριθμητικού μειονεκτήματος και οι Θεσσαλονικείς ήταν πιο επικίνδυνοι, ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ! Στο 26' ο Γκατσίβονιτς με ένα ωραίο γέμισμα από εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στην καρδιά της περιοχής, εκείνη στρώθηκε στον Μουκουντί και ο Καμερουνέζος αμυντικός τελείωσε ιδανικά για το 1-0.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει και να φέρει το ματς στα ίσια πριν την ανάπαυλα, όμως παρά τις μεγάλες ευκαιρίες δεν το κατάφερε. Στο 30' απείλησε με την κεφαλιά του Σβαμπ, στο 39' με την... οβίδα του Κωνσταντέλια, ενώ στο 42' είχε και δοκάρι με το σουτ του Σάστρε. Όμως το 1-0 δεν άλλαζε...

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ράζβαν Λουτσέσκου δεν μπήκαν με την ίδια φόρα, με αποτέλεσμα ο χρόνος να κυλά και η πίεση να αυξάνεται για εκείνους. Αντιθέτως, η Ένωση έκανε διαχείριση, κάνοντας κάποια κλεψίματα και κερδίζοντας φάουλ και χρόνο, που την έφερναν πιο κοντά στην πολυπόθητη νίκη.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους «ασπρόμαυρους» στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 66ο λεπτό, όταν ο Ζίβκοβιτς έπιασε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά μετά από σέντρα του Τάισον, όμως η μπάλα πήγε στην από πάνω μεριά της εστίας, ενώ στο τελευταίο τέταρτο ανέβασαν ακόμα πιο πολύ στροφές.

Στο 77 'το σουτ του Αουγκούστο από πολύ κοντινή απόσταση κατέληξε άουτ, στο 85' ο Κωνσταντέλιας έπιασε ένα σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και στο 88΄ ο Τζίμας επιχείρησε με τη σειρά του ένα σουτ, όμως ο Στάνκοβιτς ήταν παρών.

Και αφού δεν το έβαζε ο ΠΑΟΚ, η ΑΕΚ είπε να τελειώσει τη δουλειά με ένα γκολ-ποίημα του Φερνάντες. Μετά από αντεπίθεση, ο Τσούμπερ τροφοδότησε τον Φερνάντες, εκείνος έκανε μία φοβερή ντρίμπλα στον Ίνγκασον και στη συνέχεια με ένα εξαιρετικό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (60’ Γιόνσον), Ελίασον (82’ Μάνταλος), Πινέδα (61’ Σιντιμπέ), Γκατσίνοβιτς (86’ Φερνάντες), Τσούμπερ, Γκαρσία (62’ Άμραμπατ).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε (62’ Βιεϊρίνια), Ίνγκασον, Κουλιεράκης (85’ Κετζιόρα), Ράφα Σοάρες (62’ Μπίσεσβαρ), Σβαμπ (78’ Καντουρί), Ντάντας, Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (86’ Τζίμας), Τάισον, Τόμας Μπράντον.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ:

Το γκολ του Μουκουντί, αλλά και ο τρόπος που διαχειρίστηκε η ΑΕΚ την κόκκινη κάρτα του Ρότα της χάρισαν τη μεγάλη νίκη.

MVP:

Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Αρόλντ Μουκουντί, ο οποίος πέρα από το γκολ ήταν και εξαιρετικός στα ανασταλτικά του καθήκοντα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:

Η ΑΕΚ κατέκτησε το 3ο νταμπλ της ιστορίας της μετά από εκείνο του 1939 και του 1978.