Έφερε τα πάνω-κάτω η Ρεάλ Μαδρίτης και πήρε τη νίκη επί της Εσπανιόλ (3-1)

Παίκτες Ρεάλ Μαδρίτης

© Photo by Gonzalo Arroyo Moreno/Getty Images

Τζιοβάνι Ζάκαρη 17:17 - 11.03.2023 / Ανανεώθηκε: 17:33 - 11.03.2023

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως τελικά πήρε τη νίκη επί της Εσπανιόλ (3-1) και πλέον βαδίζει με ψυχολογία νικητή στο ματς με τη Λίβερπουλ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έστειλε ηχηρό μήνυμα ενόψει ρεβάνς Champions League, κόντρα στη Λίβερπουλ, με τη μεγάλη ανατροπή που πέτυχε στο ματς εναντίον της Εσπανιόλ. Οι «μερένγκες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τη φιλοξενούμενη, όμως οι παίκτες του Αντσελότι βρήκαν τον τρόπο και πήραν το τρίποντο.

Μόλις στο 8ο λεπτό ο Σάντσες έκανε το γύρισμα στον Χοσέλου και ο δεύτερος με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, νικώντας τον Κουρτουά για το 1-0. Όμως ο Βινίσιους στο 22ο λεπτό είχε την απάντηση και με εξαιρετική ατομική ενέργεια ισοφάρισε σε 1-1.

Μάλιστα, η ανατροπή ήρθε πριν περάσει το πρώτο 45λεπτο, με τον Μιλιτάο να παίρνει μία κεφαλιά και να κάνει το 2-1. Το τελικό 3-1 έφερε ο Τσουαμενί στο 90+1' και με αυτόν τον τρόπο η Ρεάλ μείωσε τη διαφορά στο -6 από την Μπαρτσελόνα, η οποία έχει όμως ματς λιγότερο και βρίσκεται στην κορυφή της La Liga.