«Βύθισε» τη Βαλένθια η Ατλέτικο και πλησίασε τη Ρεάλ

Ατλέτικο Μαδρίτης

Δημήτρης Χούπης 23:58 - 18.03.2023 / Ανανεώθηκε: 00:18 - 19.03.2023

Εύκολο ήταν το έργο της Ατλέτικο Μαδρίτης κόντρα στη Βαλένθια, με τους «ροχιμπλάνκους» να επικρατούν με 3-0 και να μειώνουν στους πέντε βαθμούς τη διαφορά από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης. Στις πολύ χαμηλές θέσεις οι «νυχτερίδες»...

Συνεχίζει το σερί της η Ατλέτικο! Οι Μαδριλένοι δίχως να ιδρώσουν ιδιαίτερα πανηγύρισαν τη νίκη με 3-0 επί της Βαλένθια στο «Μετροπολιτάνο», φτάνοντας στο 3Χ3.

Έτσι, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε μείωσε στους πέντε βαθμούς τη διαφορά από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης, που το βράδυ της Κυριακής (19/3, 22:00) θα κοντραριστεί με την Μπαρτσελόνα. Όσον αφορά τις «νυχτερίδες», βρίσκονται στο +1 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Τρίτη σερί ήττα και μπελάδες για την Εσπανιόλ, κλώτσησε την ευκαιρία η Βαγιεκάνο
LA LIGA

21:22 - 18.03.2023

Συνέχεια στο αρνητικό της σερί έδωσε η Εσπανιόλ, η οποία γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 3-1 από τη Θέλτα και... έμπλεξε. Έχασε την ευκαιρία να πατήσει εξάδα η Βαγιεκάνο μετά την ισοπαλία (1-1) με τη Χιρόνα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και βρήκαν το γρήγορο γκολ που έψαχναν με τον Γκριεζμάν στο 22ο λεπτό, όμως μετά από 7 λεπτά γλίτωσαν την ισοφάριση από το VAR.

Με την έναρξη της επανάληψης, στο 49', ο Καράσκο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ στο 66ο λεπτό ο Λεμάρ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Ερμόσο, Χιμένεθ, Σάβιτς, Μολίνα, Κόκε (77’ Βίτσελ), Ντε Πολ (64’ Ντε Πολ), Καράσκο (69’ Κορέα), Γιορέντε (69’ Μπάριος), Γκριζμάν, Ντεπάι (64’ Μοράτα).

Βαλένθια: Μαμαρντασβίλι, Φουλκιέ, Τσενκ, Κομέρτ, Γκαγιά, Μούσα (63’ Λίνο), Γκιγιαμόν, Νίκο (70’ Καβάνι), Κορέια (63’ Μοριμπά) , Ντούρο (70’ Αλμέιδα), Κλάιφερτ (77’ Καστιγέχο).