Πλησιάζει στο Champions League η Βιγιαρεάλ, 5-1 την Μπιλμπάο

Βιγιαρεάλ

© Photo by Aitor Alcalde/Getty Images

Sportal newsroom 21:43 - 13.05.2023 / Ανανεώθηκε: 22:08 - 13.05.2023

Μεγάλη νίκη πήρε η Βιγιαρεάλ που επιβλήθηκε με 5-1 της Μπιλμπάο για την 34η αγωνιστική της La Liga και μείωσε την απόσταση από την τέταρτη θέση.

Επιβλητική εμφάνιση έκανε η Βιγιαρεάλ. Η ομάδα του Κίκε Σετιέν επιβλήθηκε με 5-1 της Μπιλμπάο για την 34η αγωνιστική της La Liga και μείωσε την απόσταση από την τετράδα. Η Βιγιαρεάλ έφτασε τους 57 βαθμούς και είναι στο -5 από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Αντίθετα, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε έχασε σημαντικό έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για έξοδο στην Ευρώπη. Η Μπιλμπάο έμεινε στην όγδοη θέση με 47 βαθμούς.

Η Βιγιαρεάλ μπήκε στο ματς με το πόδι στο γκάζι. Ο Μπαένα άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό και στο 37' ο Τζάκσον διπλασίασε τα τέρματα της γηπεδούχου ομάδας. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Μπερκίκε μείωσε για την Μπιλμπάο με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τζάκσον έκανε το 3-1 στο 50ό λεπτό ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Παρέδες με αυτογκόλ διαμόρφωσε το 4-1. Ο Μπαένα με το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε το 5-1, που ήταν το τελικό σκορ.

Η Οσασούνα επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα της La Liga. Η ομάδα του Γιακόμπα Αρασάτε επιβλήθηκε με 3-1 της Αλμερία και μείωσε την απόσταση από την έβδομη θέση.

Η Αλμερία από την άλλη παράμεινε στους 36 βαθμούς και τη 14η θέση. Ο Μπούντιμιρ άνοιξε το σκορ στο 46ο λεπτό με τον Εζαλζούλι να κάνει το 2-0 πέντε λεπτά αργότερα. Στο 81' ο Γκόμεζ διαμόρφωσε το 3-0 με τον Λαζάρο να κάνει το 3-1, που ήταν και τελικό σκορ.