Η ουραγός Έλτσε έκανε την έκπληξη κι επικράτησε της Ατλέτικο Μαδρίτης

Παίκτες Έλτσε

Παίκτες Έλτσε / Aitor Alcalde/Getty Images

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 19:11 - 14.05.2023 / Ανανεώθηκε: 19:11 - 14.05.2023

Κόντρα στα προγνωστικά η Έλτσε πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης (1-0), χάρη στο γκολ του Φιντέλ στο 41ο λεπτό.

Η Έλτσε έκανε την έκπληξη κι επικράτησε της Ατλέτικο Μαδρίτης με 1-0 χάρη στο γκολ του Φιντέλ, για την 34η αγωνιστική της La Liga.

Οι γηπεδούχοι φάνηκαν αποφασισμένοι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και θέλησαν να βάλουν δύσκολα στους «Ροχιμπλάνκος». Η πρώτη φάση του ματς όμως άνηκε στους φιλοξενούμενους με τον Μοράτα, ο οποίος έκανε την κεφαλιά από καλό σημείο αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 42ο λεπτό, η Έλτσε άνοιξε το σκορ με τον Φιντέλ

Ο 33χρονος Ισπανός επιχείρησε το σουτ από καλή απόσταση κι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσα, όμως τα βρήκε… σκούρα απέναντι στην εξαιρετική αμυντική λειτουργία της Έλτσε.

Με αυτήν τη νίκη, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην τελευταία θέση με 19 πόντους πλέον, ενώ η Ατλέτικο έπεσε στην τρίτη θέση με 69 βαθμούς και στο -2 από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης.

Λίγο νωρίτερα, η Βαλένθια «απέδρασε» από σπουδαίο διπλό από την έδρα της Θέλτα (1-2). Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά από το ξεκίνημα και είχαν την υπεροχή. Αυτή η πίεση απέδωσε καρπούς μόλις στο 8ο λεπτό με τον Κλαίφερτ.

Στη συνέχεια, η Θέλτα προσπάθησε να αντιδράσει και να φέρει το ματς στα ίσα. Με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Σεφέροβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι κι έκανε το 1-1. Στο 88ο λεπτό, ο Μάρι λύτρωσε τη Βαλένθια με μία υπέροχη κεφαλιά και διαμόρφωσε το 1-2. Με αυτήν τη νίκη, η Βαλένθια έφτασε τους 37 πόντους, ούσα στο -2 πλέον από τη Θέλτα.