Στο Conference η Οσασούνα, εκτός Ευρώπης η Μπιλμπάο

Άγγελος Φραγκισκάτος 21:28 - 04.06.2023 / Ανανεώθηκε: 21:56 - 04.06.2023

Με πρωταγωνιστή τον Μπούντιμιρ η Οσασούνα επικράτησε κόντρα στην Χιρόνα με 2-1, ενώ η Αθλέτικ Μπιλμπάο δεν τα κατάφερε απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης (1-1) και έμεινε εκτός Ευρώπης.

Με δύο προσωπικά γκολ του Μπούντιμιρ η Οσασούνα επιβλήθηκε κόντρα στη Χιρόνα με 2-1, και πήρε το τελευταίο ευρωπαϊκό ειστήριο που οδηγεί στο Conference.

Τα δύο τέρματα του Μπούντιμιρ ήταν αρκετά για να δώσουν στην ομάδα της Πάμπλονα την 7η θέση, ενώ δεν έλειπε να έρθει η μείωση του σκορ από τον Τσινγκάνκοφ.

Στη Μαδρίτη η Μπιλμπάο ήρθε ισόπαλη κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης και έμεινε εκτός Ευρώπης, καθώς ήθελε μόνο την νίκη στο ματς. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε είχε την ευκαιρία για να πάρει το τρίποντο, αλλά η άστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέσγκα στο 10' κόστισε την στους Βάσκους την έξοδο στο Conference. Το γκολ για την Αθλέτικ πέτυχε ο Σανσέτ στο 49' Από την άλλη πλευρά ο Μπενζεμά σκόραρε με έυστοχη εκτέλεση πέναλτι στο τελευταίο του παιχνίδι με την φανέλα της «βασσίλισας»

Σε παιχνίδι που διεξήχθη την ίδια στιγμή η Βιγιαρεάλ πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού χάρη στο γκολ του Πασκουάλ. Τα «κίτρινα υποβρύχια» πήραν από νωρίς το προβάδισμα στο ματς μόλις στο 9' με τον Τζάκσον. Επτά λεπτά αργότερα η ομάδα της Μαδρίτης έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Κορέα

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ επικράτησε κόντρα στην νικήτρια του Europa League Σεβίλλη με 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τα τέρματα των Μέντεζ (27') και Μοχάμεντ (73'), ενώ το σκορ για τους Ανδαλουσιάνους μείωσε ο Λαμέλα

Η Μαγιόρκα νίκησε τη Ράγιο Βαγιεκάνο με 3-0, αλλά δεν κατάφερε να πάρει το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο, καθώς κατέληξε στα «χέρια» της Οσασούνα. Τα τέρματα των γηπεδούχων σημείωσαν οι Μουρίκι (50'), Κοπέρτε (71') και Ροντρίγκεζ (90+3').