Με… υπογραφή Ριτσάρλισον η Βραζιλία έφτασε στην επικράτηση (2-0) κόντρα στη Σερβία

Ριτσάρλισον/Printscreen

Sportal newsroom 23:08 - 24.11.2022 / Ανανεώθηκε: 13:50 - 30.11.2022

Το γκολ που σημείωσε στο 62’ ο Ριτσάρλισον «ξεκλείδωσε» την άμυνα της Σερβίας, και με εκπληκτικό δεύτερο τέρμα λίγο αργότερα (73’), o ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για τη Βραζιλία.

Εχοντας την ταμπέλα του φαβορί για την κατάκτηση του τουρνουά ξεκίνησε την προσπάθειά της στο Μουντιάλ του Κατάρ η Βραζιλία και παρότι χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να βρει τα πατήματά της ξεπέρασε τελικά το εμπόδιο της αξιόμαχης Σερβίας.

Η ομάδα του Ντράγκαν Στοΐκοβιτς, που ήταν εξαιρετικά στημένη και πειθαρχημένη, έβαλε δύσκολα για 45 λεπτά στη "σελεσάο» περιορίζοντάς τη μόνο σε… μικροευκαιρίες, όπως εκείνη στο 35’, όταν το άψυχο πλασέ του Ραφίνια κατέληξε στην αγκαλιά του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς.

Εντούτοις, η ομάδα του Τίτε έδειξε τα δόντια της ακριβώς με την έναρξη του δεύτερου μέρους, με τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς να σταματάει και πάλι σε τετ-α-τετ τον Ραφίνια. Κάπου εκεί, όμως, ήταν εμφανές πως η… θηλιά είχε αρχίσει να σφίγγει και δεν άργησε να γίνει το κακό για τους Σέρβους.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Αλεξ Σάντρο σημάδεψε το δοκάρι, με σουτ εκτός περιοχής, αλλά τελικά το… κάστρο έπεσε δυο λεπτά αργότερα. Σε εκείνο το σημείο, ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς απομάκρυνε αρχικά το σουτ του Βινίσιους, ωστόσο ο Ρισάρλισον ήταν σε επίκαιρη θέση, αντέδρασε γρηγορότερα απ’ όλους και από κοντά έκανε το 1-0.

Οι δυο τους συνεργάστηκαν και στο 73’, στη φάση του δεύτερου τέρματος της Βραζιλίας. Ο Βινίσους έβγαλε σέντρα με το εξωτερικό, ο Ρισάρλισον κοντρόλαρε την μπάλα με το αριστερό και με εναέριο γυριστό, με το δεξί, την έστειλε για δεύτερη φορά στην εστία της Σερβίας, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Η έκταση της νίκης της ομάδας του Τίτε θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερη, αν στο 81’ το εξαιρετικό πλασέ του Καζεμίρο δεν είχε στείλει την μπάλα στο δοκάρι.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Τίτε): Αλισον, Ντανίλο, Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος, Αλεξ Σάντρο, Καζεμίρο, Πακετά (75’ Φρεντ), Νέιμαρ (79’ Αντονι), Ρισάρλισον (79’ Γκάμπριελ Ζεζούς), Ραφίνια (87’ Μαρτινέλι), Βινίσιους (75’ Ροντρίγκο).

ΣΕΡΒΙΑ (Ντράγκαν Στοΐκοβιτς): Β. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς , Πάβλοβιτς, Μιλένκοβιτς, Βελίκοβιτς, Γκούντελι (57’ Ιλιτς), Ζίφκοβιτς (55’ Ράντονιτς), Λούκιτς (66’Λάζοβιτς), Μλαντένοβιτς (66’ Βλάχοβιτς), Μίτροβιτς (83’ Μαξίμοβιτς), Τάντιτς, Σ. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Για 45 λεπτά η Σερβία παρουσιάστηκε συμπαγέστατη, βάζοντας δύσκολα στη Βραζιλία. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, άρχισε σταδιακά να... γέρνει το γήπεδο. Το πρώτο γκολ του Ρισάρλισον ήταν αυτό που άλλαξε οριστικά τις ισορροπίες, καθώς από εκείνο το σημείο οι Σέρβοι αναγκάστηκαν να ρισκάρουν περισσότερο, με τη «σελεσάο» να βρίσκει πολύ ευκολότερα χώρους και ευκαιρίες στη συνέχεια.

Ο MVP: Ερωτηματικά δημιούργησε ο Τίτε με την επιλογή του να ξεκινήσει στην κορυφή τον Ρισάρλισον, όταν έχει στη διάθεσή του έναν παίκτη (Γκάμπριελ Ζεζούς) που είναι πολύ περισσότερο… εννιάρι. Ωστόσο, ο παίκτης της Τότεναμ τον δικαίωσε πλήρως, βάζοντας φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στην πρώτη νίκη της Βραζιλία στο Μουντιάλ του Κατάρ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Αν και με την προσπάθειά της στην άμυνα η Σερβία έδειξε πως μπορεί να διαχειριστεί καταστάσεις, επιθετικά ήταν σχεδόν ακίνδυνη. Πραγματοποίησε μόνο 5 τελικές, εκ των οποίων καμία δεν είχε κατεύθυνση προς την εστία του Αλισον.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Το 4-3-3 του Τίτε έδειξε να «μπλοκάρει» για ένα ημίχρονο. Οι Σέρβοι, που ξεκίνησαν με τρία στόπερ, είχαν κλείσει τους διαδρόμους από τον άξονα, με αποτέλεσμα η Βραζιλία να προσπαθεί κυρίως από τα αριστερά, με τον Βινίσιους. Από τη στιγμή όμως που προηγήθηκε η «σελεσάο» και λίγο αργότερα η Σερβία ρίσκαρε, βάζοντας και δεύτερο φορ (Βλάχοβιτς) στον αγωνιστικό χώρο, τα πράγματα έγιναν πολύ ευκολότερα για τους Λατινοαμερικάνους. Βρήκαν πολύ περισσότερους χώρους, κι ακόμα ένα γκολ, ενώ κινδύνεψαν στο μίνιμουμ.

H ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙKH: Την Ελβετία θα βρει στον δρόμο της στον επόμενο αγώνα η Βραζιλία και θα ψάξει το δεύτερο διαδοχικό «τρίποντο» για να τελειώνει μια ώρα αρχύτερα με την υπόθεση πρόκριση. Από την πλευρά της, η Σερβία, κρατάει την εμφάνισή του πρώτου ημιχρόνου, ελπίζοντας πως θα βρει και ένα θετικό αποτέλεσμα απέναντι στο Καμερούν.