«Καθάρισε» Δανία και πρωτιά ο Εμπαπέ για τη Γαλλία

Εμπαπέ/©Intime

Sportal newsroom 19:56 - 26.11.2022 / Ανανεώθηκε: 21:05 - 26.11.2022

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος σκόραρε δις, η Γαλλία πανηγύρισε τη νίκη επί της αξιόμαχης Δανίας με σκορ 2-1 και εξασφάλισε την πρωτιά στον τέταρτο όμιλο.

Αν έχεις Εμπαπέ, διάβαινε! Ο 23χρονος επιθετικός της Παρί Σεν Ζερμέν πήρε από το χέρι τη Γαλλία και την οδήγησε στη νίκη επί της Δανίας με 2-1, με αποτέλεσμα η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν να γίνει η πρώτη, που εξασφαλίζει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ.

Η Γαλλία ήταν σαφώς ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, όμως δεν κατάφερε να αξιοποιήσει καμία από τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε, με τους Ζιρού, Γκριεζμάν και Ραμπιό να μην μπορούν να νικήσουν τον Σμάιχελ. Πρώτη τελική για τους Δανούς ήρθε στο 36ο λεπτό, όταν ένα σουτ του Κορνέλιους πέρασε ξυστά από το δοκάρι και μέχρι το τελικό σφύριγμα του πρώτου μέρους δεν άλλαξε τίποτα.

Με... τρελό ρυθμό ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, με τους Γάλλους να... πυροβολούν συνεχώς τη Δανία, ώσπου η πίεση απέδωσε καρπούς. Συγκεκριμένα, στο 61ο λεπτό οι τυπικά γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κιλιάν Εμπαπέ. Ωστόσο, η χαρά δεν κράτησε πολύ, αφού κόντρα στη ροή του ματς, στο 68ο λεπτό, οι Δανοί ισοφάρισαν σε 1-1 με κεφαλιά του Κρίστενσεν.

Στη συνέχεια η Δανία άρχισε να διεκδικεί περισσότερα από το παιχνίδι, αλλά ανώτερη στο γήπεδο εξακολουθούσε να είναι η Γαλλία, η οποία στο 86' βρήκε το γκολ της νίκης, όταν ο Γκριεζμάν έκανε την σέντρα και ο Κιλιάν Εμπαπέ μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Γαλλία: Γιορίς, Κουντέ, Βαράν (75' Koνατέ), Ουπαμεκανό, Ερναντές, Τσουαμενί, Ραμπιό, Ντεμπελέ (75' Κονάν), Γκριεζμάν (90+' Φοφανά), Μπαπέ, Ζιρού (63' Τουράμ)

Δανία: Σμάιχελ - Κρίστενσεν, Κιάερ, Άντερσεν - Κρίστενσεν (90+' Μπα), Χόιμπιεργκ, Ερικσεν, Μάλε - Λίντστρομ (85' Νόργκααρντ), Ντάμσγκααρντ (73' Ντόλμπεργκ) - Κορνέλιους (46' Μπρεθγουάιτ)

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η εξαιρετική εμφάνιση που πραγματοποίησε ο Κιλιάν Εμπαπέ σε συνδυασμό με τη μέτρια εμφάνιση των δύο στόπερ της Δανίας, Αντερσεν και Κρίστενσεν, έφερε το «τρίποντο» στα χέρια των «τρικολόρ».

MVP: Ο Κιλιάν Εμπαπέ πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας και ήταν αδιαμφησβήτητα ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής του γηπέδου.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Με αυτή της νίκη η Γαλλία έφτασε τις 6 συνεχόμενες σε Μουντιάλ, κάτι το οποίο τελευταία φορά είχε πετύχει η Ισπανία το 2010.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Κάσπερ Γιούλμαντ κόιταξε στα μάτια τον Ντεσάν, όμως ο δεύτερος έκρυβε έναν άσο στο μανίκι του. Και αυτός δεν είναι άλλος από τον Κιλιάν Εμπαπέ.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Η Γαλλία έχει εξασφαλίσει την πρόκριση της στους «16» και την τελευταία αγωνιστική θα κοντραριστεί με την Τυνησία (30/11, 17:00), όπου με νίκη ή ισοπαλία «κλειδώνει» και την πρωτιά, ενώ η Δανία θα αντιμετωπίσει την Αυστραλία (30/11, 17:00) σε ματς που θα θέλει μόνο νίκη για την πρόκριση και να μην νικήσει η Τυνησία τη Γαλλία.