Πήρε τον... τελικό και το εισιτήριο για τους «16» η Σενεγάλη με υπογραφή Κουλιμπαλί!

Εκουαδόρ-Σενεγάλη/Ryan Pierse/Getty Images/Ideal Image

Sportal newsroom 19:05 - 29.11.2022 / Ανανεώθηκε: 19:34 - 29.11.2022

Το γκολ του Κουλιμπαλί (70’), έδωσε στη Σενεγάλη τη νίκη (2-1) επί του Εκουαδόρ και το «εισιτήριο» για τους «16».

Της πρόκριση σε νοκ άουτ φάση του Μουντιάλ για δεύτερη φορά στην ιστορία της πανηγύρισε η Σενεγάλη, επικρατώντας απόλυτα δίκαια του Εκουαδόρ, με 2-1.

Οι Αφρικανοί, που μπήκαν στο τουρνούα έχοντα τη σπουδαία απώλεια του Σαντιό Μανέ, έψαχναν μόνο νίκη για να εξασφαλίσουν το «εισιτήριο» για την επόμενη, καθώς πριν τη σέντρα υπολείπονταν ενός βαθμού του Εκουαδόρ (είχαν 3 έναντι 4) και από την αρχή του αγώνα έδειξαν τις προθέσεις τους. Μπορεί να μην πίεσαν ασφυκτικά, όμως είχαν δυο καλές ευκαιρίες στο πρώτο 10λεπτο (με Γκέιγ και Ντιά) και τελικά πήραν προβάδισμα λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Ισμαΐλα Σαρ δέχθηκε μαρκάρισμα από τον Ινκαπιέ, ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Γκαλίντεζ, άνοιξε το σκορ (44’, 1-0).

Αυτό το γκολ έδωσε άλλη εικόνα στο δεύτερο μέρος. Το Εκουαδόρ, εξάλλου, ήταν πλέον αναγκασμένο να ψάξει γκολ ισοφάρισης. Δεν είχε, όμως, ούτε το κατάλληλο πλάνο και ήταν σε κακή ημέρα ο Βαλένσια, που ερχόταν από τραυματισμό. Ωστόσο, στο 67’ έφτασε στο 1-1, όταν μετά από κόρνερ ο Τόρες πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να κατευθύνεται προς το δεύτερο δοκάρι και τον αφύλακτο Καϊσέδο να την σπρώχνει στα δίχτυα.

Η χαρά των Λατινοαμερικάνων κράτησε μόλις για τρία λεπτά. Η Σενεγάλη «πλήρωσε» με το ίδιο νόμισμα, σκοράροντας κι αυτή από στατική φάση. Μετά από φάουλ, η άμυνα του Εκουαδόρ δεν αντέδρασε σωστά, η μπάλα βρέθηκε στο διάβα του Κουλιμπαλί, με τον αρχηγό να διαμορφώνει το τελικό 2-1 (70’) και να στέλνει την ομάδα του στους «16».

ΕΚΟΥΑΔΟΡ (Γκουστάβο Αλφάρο): Γκαλίντεζ, Πρεσιάδο (85’ Πορόζο), Τόρες, Ινκαπιέ, Εστουπινιάν, Φράνκο (46’ Σαρμιέντο), Γκρουέσο (46΄Σιφουέντες), Καϊσέδο, Πλάτα, Βαλένσια, Εστράδα (64’ Ρεάσκο).

ΣΕΝΕΓΑΛΗ (Αλιού Σισέ): Μεντί, Σαμπαλί, Κουλιμπαλί, Ζακόμπς, Σις (74’ Ν.Μεντί), Π.Γκέιγ, Εντιαγιέ (74’ Ντιένγκ), Ι.Γκέιγ, Σαρ, Ντιά (95’ Σισέ).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην αδυναμία του Εκουαδόρ να δημιουργήσει επαρκώς. Αρκέστηκε στο να έχει ανούσια κατοχή, χωρίς ιδέες, ενώ πλην του γκολ που σημείωσε ο Καϊσέδο, ουσιαστικά δεν δημιούργησε άλλη κραυγαλέα ευκαιρία.

Ο MVP: Μόνο το γκολ που σημείωσε, για να δώσει στην ομάδα του τη νίκη και την πρόκριση, είναι αρκετό για να χρίσει πολυτιμότερο τον Καλιντού Κουλιμπαλί. Πέρα από αυτό, όμως, ο αρχηγός της Σενεγάλης λειτούργησε άψογα και ανασταλτικά, οργάνωσε άριστα την άμυνά του, με αποτέλεσμα να μην απειλήσει ουσιαστικά σε ροή αγώνα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Ισμαΐλα Σαρ είχε δει και τα δύο πέναλτι που εκτέλεσε για λογαριασμό της Γουότφορντ, από τη σεζόν 2021-22, να χάνονται. Σήμερα, όμως, είχε το σθένος να βγει μπροστά στα δύσκολα και δικαιώθηκε