Πήρε τη ματσάρα και την πρόκριση η Ελβετία

Τσάκα (10) και Ροντρίγκεζ (13) / © 2022 MATTHIAS HANGST / GETTYIMAGES

Sportal newsroom 22:57 - 02.12.2022 / Ανανεώθηκε: 23:28 - 02.12.2022

Η Ελβετία πήρε τον θρίλερ κόντρα στους Σέρβους και μαζί την πρόκριση για τους «16». Σακίρι, Εμπολό και Φρόιλερ τα γκολ των κινητών, ενώ για τους Σέρβους σκόραραν οι Μίτροβιτς και Βλάχοβιτς.

Σε έναν αγώνα - διαφήμιση του ποδοσφαίρου η Ελβετία επιβλήθηκε με σκορ 3-2 της Σερβίας και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος.

Ο αγώνας ήταν εκπληκτικός, είχε σασπένς, ένταση και δύο ανατροπές, αφού οι Ελβετοί προηγήθηκαν, οι Σέρβοι πέτυχαν δύο γκολ και μπήκαν μπροστά στο σκορ πριν γίνει ξανά ολική ανατροπή για την ομάδα του Γιακίν!

Από το πρώτο κιόλας λεπτό οι δύο αντίπαλοι μας προϊδέασαν ότι το ματς δεν θα ήταν από αυτά που ξεχνιούνται εύκολα. Οι Ελβετοί στα 30'' έκαναν την πρώτη τους ευκαιρία, όταν ο Σάβιτς έκανε διπλή απόκρουση σε σουτ των Εμπολό και Σακίρι. Οι Σέρβοι απάντησαν πέντε λεπτά αργότερα με κεφαλιά του Μιλένκοβιτς που δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 11' ο Ζίβκοβιτς σημάδεψε το δοκάρι με σουτ.

Το πρώτο γκολ ήρθε στο 20' με τον Σακίρι, όμως η χαρά των Ελβετών κράτησε μόλις 6 λεπτά!

Ο Μίτροβιτς στο 26' και ο Βλάχοβιτς στο 35' έδωσαν προβάδισμα στη Σερβία, η οποία κρατούσε και την πρόκριση στα χέρια της. ΟΙ Ελβετοί ωστόσο αντέδρασαν έφτασαν στην ισοφάριση στο 44' με τον Εμπολό, ενώ έκαναν την ανατροπή στο 48' με τον Φρόιλερ και πλέον είχαν αυτοί το πάνω χέρι για την πρόκριση.

Οι Σέρβοι προσπάθησαν να ανατρέψουν ξανά την κατάσταση, όμως η άμυνα των αντιπάλων τους δεν τους επέτρεπε να φτάσουν με αξιώσεις στο γκολ. Όσο περνούσε η ώρα η αγωνία έφτανε στα... κόκκινα και οι Σέρβοι έχαναν το μυαλό τους. Αυτό οδήγησε σε πολλά νεύρα και σε δύο διακοπές στο ματς.

Τελικά όσο κι αν προσπάθησαν οι Βαλκάνιοι, το σκορ παρέμεινε στο 3-2 και η πρόκριση πήγε στους Ελβετούς οι οποίοι για τρίτο διαδοχικό Μουντιάλ θα δώσουν αγώνα στη φάση των νοκ άουτ!

ΣΕΡΒΙΑ: Β. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μιλένκοβιτς, Βέλκοβιτς (55’ Γκούντελ), Πάβλοβιτς, Ζίβκοβιτς (78’ Ράντονιτς), Σ. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (67’ Μακσίμοβιτς), Λούκιτς, Κόστιτς, Τάντιτς (78’ Τζούριτσιτς), Μίτροβιτς, Βλάχοβιτς (55’ Γιόβιτς)
ΕΛΒΕΤΙΑ: Κόμπελ, Βιντμέρ, Ακάντζι, Σαρ, Ροντρίγκεζ, Φρόιλερ, Τζάκα, Σακίρι (69’ Ζακάρια), Σο (68’ Φερνάντες) , Βάργκας (83’ Φάσναχτ), Εμπολό.

Ο Εμπολό έβαλε ένα γκολ και ήταν από τους πλέον δραστήριους ποδοσφαιριστές στο χορτάρι. Ο Ελβετός επιθετικός συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του...

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Δεν το λες και λίγο για μια χώρα όπως η Ελβετία να προκρίνεται τρίτη συνεχόμενη φορά από όμιλο Παγκοσμίου Κυπέλλου...

Η μάχη των πάγκων

Με σύστημα 4-2-3-1 έπαιξαν οι νικητές και από το πρώτο κιόλας λεπτό έβαλαν στα... σχοινιά τη Σερβία. Γρήγορο ποδόσφαιρο με πολλές πλαγιοκοπήσεις και ευκαιρίες για γκολ από τους παίκτες του Γιακίν. Οι Σέρβοι έπαιξαν 5-3-2, έδειξαν διάθεση να πιέσουν και στο πρώτο ημίχρονο είχαν φοβερή απόδοση, όμως όταν είδαν την ανατροπή τους να πηγαίνει στον κάλαθο των αχρήστων ξεφούσκωσαν και τελικά αποκλείστηκαν.