Ο Μέσι στον δρόμο προς την αιωνιότητα (2-1)

Οι πανηγυρισμοί του Μέσι με τον Άλβαρες / © Markus Gilliar/Getty Images/Ideal Images

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 22:59 - 03.12.2022 / Ανανεώθηκε: 23:31 - 03.12.2022

Η Αργεντινή του Λιονέλ Μέσι πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη επί της Αυστραλίας (2-1) και πήρε το εισιτήριο για τους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ, όπου θα αντιμετωπίσει την Ολλανδία.

1000άρησε, ξεπέρασε τον θρυλικό Ντιέγκο Μαραντόνα, οδήγησε την Αργεντινή στους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ και ποιος ξέρει τι άλλο θα κάνει ακόμα! Ο λόγος για τον Λιονέλ Μέσι, που με δικό του γκολ άνοιξε τον δρόμο ώστε να φτάσει η Αλμπισελέστε στη νίκη επί της Αυστραλίας (2-1) και να περάσει στην επόμενη φάση, όπου θα κοντραριστεί με την Ολλανδία

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά, με την Αργεντινή να έχει το πάνω χέρι και την Αυστραλία να έχει περιοριστεί σε παθητικό ρόλο. Καμία από τις δύο ομάδες δεν ήταν διατεθειμένη να πάρει κάποιο ρίσκο, με αποτέλεσμα το θέαμα να είναι κακό.

Όλα αυτά μέχρι το 35ο λεπτό. Εκεί βγήκε μπροστά ο Λιονέλ Μέσι, ο οποίος μετά από ασίστ του Άλβαρες, έκανε ένα υπέροχο πλασέ, περνώντας την μπάλα από τρεις αντιπάλους και έγραψε το 1-0, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αυστραλία είχε αρχίσει να ανεβάζει δειλά δειλά τις γραμμές της, όμως η κυριαρχία εξακολουθούσε να ανήκει στους τυπικά γηπεδούχους, οι οποίοι στο 57ο λεπτό βρήκαν και δεύτερο γκολ.

Ο τερματοφύλακας των Αυστραλών, Ράιαν, έκανε ένα τραγικό λάθος και στην προσπάθεια του να ντριμπλάρει τον Ντε Πολ έδωσε ουσιαστικά την μπάλα στον Άλβαρες, που του έκλεψε τη μπάλα και πλάσαρε σε κενή εστία για το 2-0.

Εκεί που έμοιαζε το παιχνίδι να έχει κριθεί, η τύχη θέλησε να βάλει άγχος στους Αργεντινούς και στο 77' η Αυστραλία μείωσε σε 2-1 με ένα μακρινό σουτ του Γκούντγουϊν, το οποίο κόντραρε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.

Μάλιστα, στο 81' οι Αυστραλοί είχαν τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Μπέχιτς, ο οποίος πήγε να βάλει το γκολ της ζωής του, έχοντας περάσει τη μισή Αργεντινή πιο πριν, ενώ και στο 97' «άγγιξαν» το γκολ, με τον Μαρτίνες όμως να λέει όχι σε διαγώνιο σουτ του Κόουλ και στη συνέχεια να έρχεται το τελικό σφύριγμα.

Αργεντινή (Λιονέλ Σκαλόνι): Ε. Μαρτίνες – Μολίνα (80’ Μοντιέλ), Ρομέρο, Οταμέντι, Ακούνια (72’ Ταλιαφίκο) – Ντε Πολ, Φερνάντες, ΜακΆλιστερ (80’ Παλάσιος) – Άλβαρες (71’ Λαουτάρο Μαρτίνες), Μέσι, Γκόμες (50’ Λισάντρο Μαρτίνες).

Αυστραλία (Γκρέιαμ Άρνολντ): Ράιαν – Ντέγκενεκ (72’ Κάρατσιτς), Σούταρ, Ρόουλς, Μπέχιτς – Λέκι (72’ Κουόλ), Μούι, Ιρβάιν, Μπάκους (58’ Χρούστιτς) – ΜακΓκρι (58’ Γκούντγουϊν), Ντιούκ (72’ ΜακΛάρεν).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Μπορεί το πρώτο γκολ που πέτυχε ο Λιονέλ Μέσι να «ξεκλείδωσε» το παιχνίδι, όμως η Αλμπισελέστε με το δεύτερο γκολ, το οποίο έβαλε ο Άλβαρες μετά από τραγικό λάθος του Ράιαν, «σφράγισε» τη νίκη.

MVP: Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος πέρα από τον Λιονέλ Μέσι, ο οποίος με το δικό του γκολ άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη-πρόκριση. Και φυσικά πέρα από το τέρμα που πέτυχε, η συνεισφορά του στο παιχνίδι της Αλμπισελέστε ήταν τεράστια για ακόμη μια φορά στο φετινό Μουντιάλ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ιστορικό ματς και ιστορικό γκολ για τον Λιονέλ Μέσι, καθώς έφτασε τις 1000 συμμετοχές ως ποδοσφαιριστής, ενώ ξεπέρασε και τον Ντιέγκο Μαραντόνα σε τέρματα σε Μουντιάλ. Ο «Ντιεγκίτο» είχε 8, ενώ πλέον ο «Pulga» έχει 9.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Και φτάνουμε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ, όπου η Αργεντινή θα αντιμετωπίσει την Ολλανδία (9/12, 21:00) για μια θέση στους «4» της διοργάνωσης.