Μαγικός Εμπαπέ, ιστορικός Ζιρού και στους «8» η απολαυστική Γαλλία

Οι ποδοσφαιριστές των «μπλε» πανηγυρίζουν / © Intime

Sportal newsroom 18:57 - 04.12.2022 / Ανανεώθηκε: 19:33 - 04.12.2022

Η Γαλλία πήρε το εισιτήριο για τους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου αφού επικράτησε με σκορ 3-1 της Πολωνίας χάρη σε δύο γκολ του Εμπαπέ κι ένα του Ζιρού. Ο Λεβαντόφσκι το γκολ της τιμής με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ θα βρεθεί η Γαλλία, αφού απέκλεισε στη φάση των «16» τους Πολωνούς με σκορ 3-0. Ο Ζιρού στο 44' άνοιξε το σκορ, ενώ την πρόκριση «σφράγισε» ο Εμπαπέ στο 74ο λεπτό με εκπληκτικό πλασέ! Το μόνο που κατάφερε η Πολωνία ήταν να μειώσει με πέναλτι του Λεβαντόφσκι που έτσι αποχαιρέτησε τα Μουντιάλ!

Ο Εμπαπέ με τα δύο του γκολ έφτασε τα 9 σε Παγκόσμια Κύπελλα, ενώ ο Ζιρού έγινε ο κορυφαίος σκόρερ των «μπλε», αφού συνολικά έχει σημειώσει 52!

Η Εξέλιξη του αγώνα

Η αναμέτρηση είχε φαβορί πριν το ξεκίνημά της και αυτό ήταν η Γαλλία που δεν έμεινε με τον τίτλο στα... χαρτιά, αλλά προσπάθησε και να το αποτυπώσει στο γήπεδο. Οι ποδοσφαιριστές του Ντεσάμπ κυριάρχησαν από το πρώτο λεπτό και ήταν αυτοί που κυκλοφορούσαν την μπάλα, ψάχνοντας τον διάδρομο για την εστία του Σέζνι.

Από την πελυρά της η Πολωνία εμφανίστηκε πιο συντηρητικά και έδινε μεγαλύτερη έμφαση στο αμυντικό κομμάτι, στοχεύοντας τις αντεπιθέσεις.

Οι «μπλε» ωστόσο δεν είχαν όρεξη να παίξουν με τη φωτιά κι αφού οι Εμπαπέ και Ζιρού είχαν ανησυχήσει από νωρίς τον Τσέζνι, τελικά ένα λεπτό πριν τη λήξη, ο δεύτερος άνοιξε το σκορ έπειτα από κάθετη του πρώτου!

Η Πολωνία πήγε στο ημίχρονο με το εις βάρος της 0-1 και θα περίμενε κανείς ότι στο β' μέρος θα ανοίξει λίγο το γκάζι. Μάταια όμως αφού οι ποδοσφαιριστές του Ντεσάμπ ήταν καλά διαβασμένοι και κατέφεραν να σημειώσουν το δεύτερο γκολ τους στο 74' με τον Εμπαπέ, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Κουντέ (90' Ντισασί), Βαράν, Ουπαμεκανό, Ερναντέζ, Τσουαμενί (66' Φοφανά), Ραμπιό, Ντεμπελέ (76' Κομάν), Γκριεζμάν, Εμπαπέ, Ζιρού (76' Τουράμ)

ΠΟΛΩΝΙΑ: Σέσνι, Κας, Γκλικ, Κίβιορ (87' Μπέντναρεκ), Μπερεσίνσκι, Φρανκόβσκι (87' Γκροσίτσκι), Σιμάνσκι (64' Μίλικ), Κριχόβιακ (71' Μπιέλικ), Ζιελίνσκι, Καμίνσκι (71' Ζαλέβσκι), Λεβαντόβσκι

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Το γκολ των Γάλλων στο 44' έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με διαφορετική ψυχολογία. Η Πολωνία ήθελε στο β' να ισοφαρίσει όμως οι ποδοσφαιριστές του Ντεσάμπ είχαν το πάνω χέρι και δεν τους έδωσαν πολλά περιθώρια αισιοδοξίας. Οι Γάλλοι είχαν την ηρεμία και το καθαρό μυαλό να διαχειριστούν το παιχνίδι. Μπορεί να έκαναν κάποιες ευκαιρίες οι οποίες είναι από αυτές που δε... χάνονται, όμως δεν πτοήθηκαν και συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι. Διαθέτουν τρομερούς επιθετικούς οι οποίοι «καθάρισαν» την Πολωνία.

Με δύο γκολ και μια ασίστ, ο Εμπαπέ πήρε τον τίτλο σπίτι του. Συνυπολογίστε και το γεγονός ότι στα 24 του χρόνια έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής που έχει σημειώσει 9 γκολ σε Παγκόσμια Κύπελλα. Ο τύπος απλά δεν παίζεται!