Φόβος και τρόμος η Βραζιλία, διέλυσε τη Νότια Κορέα και ετοιμάζεται για Κροατία!

Οι πανηγυρισμοί των παικτών της Βραζιλίας / © Intime

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 22:55 - 05.12.2022 / Ανανεώθηκε: 23:33 - 05.12.2022

Η Βραζιλία ισοπέδωσε τη Νότια Κορέα (4-1) με τεσσάρα από το πρώτο ημίχρονο και πέρασε στους «8» του Μουντιάλ, όπου θα αντιμετωπίσει την Κροατία.

Ποιος είδε τη Βραζιλία και δεν την φοβήθηκε! Η Σελεσάο μετέτρεψε το παιχνίδι με τη Νότια Κορέα σε πάρτι, πανηγυρίζοντας τη νίκη με σκορ 4-1 και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ, όπου θα «κονταροχτυπηθεί» με την Κροατία.

Επιστροφή με γκολ για Νεϊμάρ (13'), ενώ δίχτυα βρήκαν επίσης οι Βινίσιους (7'), Ριτσάρλισον (29') και Πακετά (36΄). Το γκολ της τιμής για τους Ασιάτες το πέτυχε ο Πάικ (76').

Ο «εφιάλτης» για τη Νότια Κορέα άρχισε με το... καλημέρα, αφού η Βραζιλία μπήκε πολύ δυνατά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με σκοπό να «καθαρίσει» από νωρίς την πρόκριση. Και έτσι έκανε.

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Ραφίνια μετά από μια φανταστική ατομική ενέργεια μοίρασε στον Βινίσιους κι εκείνος με ένα ωραίο πλασέ έκανε το 1-0, ενώ έπειτα από 6 λεπτά η Σελεσάο κέρδισε πέναλτι και ο Νεϊμάρ ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 2-0.

Η εκτέλεση πέναλτι του Νεϊμάρ / © Intime

Και το... πάρτι μόλις είχε αρχίσει για τους Βραζιλιάνους, οι οποίοι στο 29' έκαναν το 3-0, όταν ο Ριτσάρλισον συνεργάστηκε άψογα με τους προωθημένους Μαρκίνιος και Τιάγκο Σίλβα και στο τέλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Νότια Κορέα προσπαθούσε να βάλει φρένο στην ασταμάτητη Βραζιλία, όμως τελικά δέχθηκε και τέταρτο γκολ πριν την ανάπαυλα. Συγκεκριμένα, ο Βινίσιους με μια εκπληκτική ψιλοκρεμαστή μπαλιά βρήκε τον Πακετά και εκείνος «εκτέλεσε» τον Σονγκ-Γκιου Κιμ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βραζιλιάνοι δεν είχαν λόγο να πατήσουν άλλο το πόδι στο γκάζι και με τον προημιτελικό της Παρασκευής να είναι κοντά έριξαν ρυθμό, ενώ και ο Τίτε προχώρησε σε αρκετές αλλαγές. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπήρχαν οι ευκαιρίες για πέμπτο και για έκτο γκολ βέβαια.

Ωστόσο, δεν αξιοποιήθηκαν ποτέ και οι Ασιάτες πέτυχαν το γκολ της τιμής στο 76ο λεπτό, όταν ο Πάικ Σέουνγκ-Χο «εκτέλεσε» τον Άλισον με μια μακρινή... οβίδα. Κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 4-1 υπέρ της... τρομακτικής Βραζιλίας.

Βραζιλία (Τίτε): Άλισον (81’ Βέβερτον), Έντερ Μιλιτάο (63’ Ντάνι Άλβες), Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Ντανίλο (72’ Μπρέμερ), Κασεμίρο, Πακετά, Νεϊμάρ (81’ Ροντρίγκο), Βινίσιους (72’ Μαρτινέλι), Ρισάρλισον, Ραφίνια.

Νότια Κορέα (Πάουλο Μπέντο): Κιμ Σέουνγκ-Γκιου, Κιμ Τζιν-Σου (46’ Χονγκ-Τσουλ), Κιμ Μιν-Τζάε, Γιουνγκ Βου-Γιουνγκ (46’ Σον Γιουν-Χο), Χουάνγκ Ιν-Μπέομ (65’ Πάικ Σέουνγκ-Χο), Σον Χέουνγκ-Μιν. Τσο Γκούε-Σουνγκ (80’ Χουάνγκ Ούι-Τζο), Λι Τζάε-Σουνγκ (74’ Λι Κανγκ-Ιν), Χουανγκ Χι-Τσαν, Κιμ Μουν-Χουάν, Κιμ Γιουνγκ-Γκουόν.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Το άκρως δυναμικό ξεκίνημα της Βραζιλίας, μέσα στο οποίο πέτυχε δύο γκολ με τους Βινίσιους (7') και Νεϊμάρ (13'), ήταν κάτι παραπάνω από καθοριστικό.

MVP: Όλη η Βραζιλία ήταν ασύλληπτη, αλλά οι Βινίσιους και Νεϊμάρ είχαν και γκολ και ασίστ, με τον τελευταίο όμως να ξεχωρίζει λίγο παραπάνω λόγω της συνεισφοράς του συνολικά στο παιχνίδι της Σελεσάο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Η τεσσάρα που έριξε από το ημίχρονο η Βραζιλία είναι ιστορική, καθώς το έχει ξανακάνει μόλις μια φορά σε Μουντιάλ. Το 1954 κόντρα στο Μεξικό.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Και τώρα προημιτελικά, όπου η Βραζιλία θα αντιμετωπίσει την Κροατία (9/12, 21:00) για μια θέση στους «4» του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ.