Η Πορτογαλία διέλυσε 6-1 την Ελβετία με σόου του Ράμος και πήρε την πρόκριση για τους «8» του Μουντιάλ!

Εθνική Πορτογαλίας / © Intime

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 22:54 - 06.12.2022 / Ανανεώθηκε: 23:20 - 06.12.2022

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Γκονσάλο Ράμος η Πορτογαλία «πάτησε» την Ελβετία με 6-1 και πέρασε στα προημιτελικά του Μουντιάλ, όπου θα αντιμετωπίσει το Μαρόκο. Χατ-τρικ και ασίστ από τον... αντι-Ρονάλντο.

Σκόρπισε τον φόβο και τον τρόμο η Πορτογαλία! Ο Γκονσάλο Ράμος μπήκε για τα καλά στα παπούτσια του Κριστιάνο Ρονάλντο (χατ τρικ και ασίστ) και οι Πορτογάλοι διέσυραν την Ελβετία με 6-1 και πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ.

Εκεί θα αντιμετωπίσουν το Μαρόκο, που λίγο νωρίτερα έκανε την έκπληξη και απέκλεισε την Ισπανία στη διαδικασία των πέναλτι.

Στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τους Πορτογάλους να έχουν περισσότερο την μπάλα στα πόδια τους, αλλά να μην μπορούν να γίνουν απειλητικοί, ενώ οι Ελβετοί είχαν περιοριστεί σε πιο παθητικό ρόλο.

Στην πρώτη της καλή φάση όμως η ομάδα του Φερνάντο Σάντος βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Γκονσάλο Ράμος που ξεκίνησε αντί του Ρονάλντο, πήρε την μπάλα μες την αντίπαλη περιοχή και με μια... οβίδα «εκτέλεσε» τον Ζόμερ για το 1-0.

Οι πανηγυρισμοί των παικτών της Πορτογαλίας / © Intime

Στη συνέχεια η Ελβετία ανέβασε πιο ψηλά τις γραμμές της, προσπαθώντας να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει τον Ντιόγκο Κόστα. Και όχι μόνο δεν έφερε το ματς στα ίσια, αλλά δέχθηκε και δεύτερο γκολ.

Οι τυπικά γηπεδούχοι χτύπησαν ξανά στο 33ο λεπτό, όταν ο Μπρούνο Φερνάντες βρήκε τον Πέπε με μια άψογη σέντρα από κόρνερ και εκείνος με μια καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0, που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης οι Πορτογάλοι έβαλαν ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες είχαν απομείνει στην ομάδα του Μουράτ Γιακίν με ένα τρίτο γκολ. Ο Νταλότ με ένα ωραίο γύρισμα βρήκε τον Ράμος κι εκείνος από κοντινή απόσταση έγραψε το 3-0 στο 51ο λεπτό.

Και σα να μην έφτανε αυτό, ύστερα από 4 λεπτά, ο Ράμος «έσπασε» στον Γκερέιρο κι εκείνος με ένα πολύ όμορφο σουτ έκανε το 4-0. Παρότι το ματς είχε τελειώσει ουσιαστικά, οι Ελβετοί δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια και στο 58ο λεπτό μείωσαν σε 4-1 με τον Ακαντζί.

Όμως αυτό δεν άρεσε καθόλου στους Πορτογάλους και στον... αφηνιασμένο Ράμος, που με ένα ακόμη ωραίο τελείωμα μετά από ασίστ του Ζοάο Φέλιξ έκανε το 5-1, πετυχαίνοντας έτσι χατ-τρικ, ενώ το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Λεάο λίγο μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, διαμορφώνοντας το τελικό 6-1 με γκολάρα.

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ντιόγκο Κόστα, Γκερέιρο, Ρούμπεν Ντίας, Πέπε, Νταλότ, Καρβάλιο, Μπρούνο Φερνάντες (87’ Λεάο), Οτάβιο (74’ Βιτίνια), Μπερνάρντο Σίλβα (81’ Νέβες), Ζοάο Φέλιξ (74’ Ρικάρντο Όρτα), Γκονσάλο Ράμος (74’ Ρονάλντο)

Ελβετία (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Ροντρίγκες, Σερ (46’ Τσέμερτ), Ακαντζί, Τζάκα, Σακίρι, Σο (54’ Ζακάρια), Φερνάντες, Φρόιλερ (54’ Σεφέροβιτς), Βάργκας (66’ Οκαφόρ), Εμπολό (89’ Τζασάρι)

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Το δεύτερο γκολ που βρήκαν οι Πορτογάλοι στο 33ο λεπτό με την κεφαλιά του Πέπε ήταν αυτό που έκοψε τα φτερά των Ελβετών, οι οποίοι σε εκείνο το διάστημα είχαν ανεβάσει την απόδοση τους και κυνηγούσαν την ισοφάριση.

MVP: Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Γκονσάλο Ράμος, ο οποίος είχε το βάρος του να παίζει αντί του Κριστιάνο Ρονάλντο σε ένα τόσο κρίσιμο ματς και πέτυχε χατ-τρικ, ενώ μοίρασε και μια ασίστ, έχοντας έτσι συμμετοχή στα 4 από τα 5 γκολ της ομάδας του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Το χατ-τρικ που πέτυχε ο εξαιρετικός Γκονσάλο Ράμος είναι το πρώτο στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ. Επιπλέον, είναι ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία του θεσμού μετά τον Κλόζε, που πετυχαίνει χατ-τρικ στο ντεμπούτο του ως βασικός.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Και τώρα προημιτελικά, όπου η Πορτογαλία θα «κονταροχτυπηθεί» με το Μαρόκο (10/12, 17:00) για μια θέση στους «4» του Μουντιάλ.