Η Κροατία των «θαυμάτων» έστειλε σπίτι της και τη Βραζιλία!

© Photo by Alex Grimm/Getty Images/Ideal Images

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:49 - 09.12.2022 / Ανανεώθηκε: 20:36 - 09.12.2022

Οι Βραζιλιάνοι την πάτησαν ξανά! Η Κροατία με τον Λιβάκοβιτς να αποκρούει και πάλι πέναλτι πήρε την πρόκριση στη «ρώσικη ρουλέτα» και προκρίθηκε στον ημιτελικό του Μουντιάλ.

Ήταν ένα ματς με ξεκάθαρο φαβορί πριν τη σέντρα. Οι Κροάτες, όμως, κάθε άλλο παρά με δέος αντιμετώπισαν τους σπουδαίους αντιπάλους τους.

Το πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε χωρίς πολύ μεγάλες φάσεις. Η ομάδα του Τίτε απείλησε για πρώτη φορά με τον Βινίσιους (5') αλλά ο Λιβάκοβιτς δεν ανησύχησε. Ο τερματοφύλακας της Κροατίας αντιμετώπισε με επιτυχία τις προσπάθειες του Βινίσιους και του Νεϊμάρ στο πρώτο μέρος του αγώνα. Η Κροατία είχε τις στιγμές της με τον Πέρισιτς και τον Κράμαριτς αλλά οι αμυντικοί της «σελεσάο» δεν αντιμετώπισαν προβλήματα.

Οι παίκτες του Τίτε ήταν απειλητικοί στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε προσπάθεια του Νεϊμάρ ενώ λίγο νωρίτερα οι παίκτες της «σελεσάο» διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι. Οι Βραζιλιάνοι ήταν «φλύαροι» στην τελική προσπάθεια, την στιγμή που οι παίκτες του Ντάλιτς δεν μπορούσαν να μπουν στην αντίπαλη περιοχή. Κάπως έτσι, ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Το σκηνικό επαναλήφθηκε στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης. Ο Νεϊμάρ με ωραία ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον Λιβάκοβιτς και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Τίτε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης. Οι Κροάτες, όμως, δεν κατέθεσαν τα όπλα και ισοφάρισαν με τον Πέτκοβιτς στο 117ο λεπτό οδηγώντας τον προημιτελικό στα πέναλτι.

Στη διαδικασία των πέναλτι, ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε την εκτέλεση του Ροντρίγκο, που ήταν η πρώτη για τους Βραζιλιάνους. Οι Κροάτες ήταν απόλυτα εύστοχοι με τον Μαρκίνιος να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και την ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς στα ημιτελικά.

Κροατία (Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Πέρισιτς, Λόβρεν, Κόβατσιτς (106' Μάγιερ), Κράμαριτς (72' Πέτκοβιτς), Μόντριτς, Μπρόζοβιτς, Πάσαλιτς (72' Βλάσιτς), Σόσα, Γκβαρντιόλ, Γιουράνοβιτς.

Βραζιλία (Τίτε): Άλισον, Μιλιτάο (106' Σάντρο), Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Κασεμίρο, Ντανίλο, Πακετά (106' Φρεντ), Νεϊμάρ, Ραφίνια (56' Άντονι), Βινίσιους (64' Ροντρίγο), Ριτσάρλισον (84' Πέντρο).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Βραζιλία προηγήθηκε με τον Νεϊμάρ στην παράταση αλλά οι Κροάτες δεν παράτησαν τον αγώνα. Η ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς ισοφάρισε στο 117' και πήρε την πρόκριση στα πέναλτι με τον Λιβάκοβιτς να αποκρούει την εκτέλεση του Ροντρίγκο.

Ο MVP: Ο Λιβάκοβιτς έπιασε τα πάντα στην κανονική διάρκεια και έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή και στη διαδικασία των πέναλτι. Ο τερματοφύλακας της Ντιναμό Ζάγκρεμπ απέκρουσε την πρώτη εκτέλεση των Βραζιλιάνων (Ροντρίγκο) και συνέλαβε τα μέγιστα στην πρόκριση της ομάδας τους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Η... κατάρα της Βραζιλίας συνεχίζεται. Η «σελεσάο» μετράει πέντε αποκλεισμούς σε νοκ άουτ αγώνα Μουντιάλ απέναντι σε ευρωπαϊκή ομάδα μετά τον νικηφόρο τελικό του 2002 απέναντι στη Γερμανία.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Ζλάτκο Ντάλιτς «έδεσε» κόμπο τον Τίτε και τους πολυδιαφημισμένους παίκτες της Βραζιλίας. Ο Κροάτης προπονητής δικαιώθηκε και με την αλλαγή του Πέτκοβιτς που σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης.

H ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙKH: Η Κροατία πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Μουντιάλ. Η ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του Αργεντινή - Ολλανδία. Ο ημιτελικός είναι προγραμματισμένος για τις 13 Δεκεμβρίου στις 21:00 το βράδυ.