Απίστευτο κι όμως αληθινό: Το Μαρόκο στα ημιτελικά και η Πορτογαλία «σπίτι» της

Μαρόκο/©Intime

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:57 - 10.12.2022 / Ανανεώθηκε: 19:19 - 10.12.2022

Φονέας των γιγάντων! Το εκπληκτικό Μαρόκο έριξε στο καναβάτσο την Πορτογαλία (1-0) με γκολ του Εν Νεσίρι και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Μουντιάλ.

Μία ακόμη εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε το Μαρόκο που επιβλήθηκε με 1-0 της Πορτογαλίας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Μουντιάλ. Το γκολ του Εν Νεσίρι στο 42' έκρινε τον αγώνα.

Ο Φερνάντο Σάντος επέλεξε να αφήσει στον πάγκο τον Κριστιάνο Ρονάλντο για δεύτερο διαδοχικό ματς. Έχοντας να αντιμετωπίσει ένα ακόμη φαβορί, το Μαρόκο ακολούθησε τη συνταγή που είχε απέναντι στην Ισπανία. Οι παίκτες του Ρεγκραγκί έδωσαν την κατοχή στους Πορτογάλους έχοντας κλείσει τους χώρους.

Οι παίκτες του Σάντος απειλούσαν κυρίως με σουτ έξω από την περιοχή με τον Ζοάο Φέλιξ και τον Μπρούνο Φερνάντες, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Οι Μαροκινοί αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους στο 42ο λεπτό όταν ο Εν Νεσίρι νίκησε τον Κόστα με εντυπωσιακή κεφαλιά.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο μπήκε στον αγώνα στο 51ο λεπτό. Η παρουσία του, ωστόσο, δεν άλλαξε πολλά πράγματα για τους Ίβηρες.

Οι Πορτογάλοι δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους. Σα να μην έφτανε αυτό, ο τερματοφύλακας Μπόνο έδειξε την ποιότητά του σε αρκετές περιπτώσεις όπως απέναντι σε σουτ του Ζοάο Φέλιξ στο 83ο λεπτό και του Κριστιάνο Ρονάλντο στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Μαρόκο (Ρεγκραγκί/4-3-3): Μπόνο, Χακίμι, Ελ Γιαμίκ, Άμραμπατ, Ατιάτ Αλάχ, Σάις (57' Ντάρι), Ζίγιες (82' Αμπουκλάλ), Ουνάχι, Αμαλάχ (65' Κεντίρα), Μπουφάλ (82' Ζαμπράν), Εν Νεσίρι (65' Μπενούν)

Πορτογαλία (Σάντος/4-3-3) Ντιόγκο Κόστα, Νταλότ (79' Όρτα), Πέπε, Ρούμπεν Ντίας, Γκερέιρο (51' Κανσέλο), Ρούμπεν Νέβες (51' Κριστιάνο Ρονάλντο), Οτάβιο (69' Βιτίνια), Μπερνάντο Σίλβα, Μπρούνο Φερνάντες, Ζοάο Φέλιξ, Γκονσάλο Ράμος (69' Ραφαέλ Λεάο)

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Το Μαρόκο αγωνίστηκε με συνταγή... Ισπανίας στον αγώνα. Οι Αφρικανοί έκλεισαν όλους τους χώρους και δεν άφησαν την Πορτογαλία να κάνει ευκαιρίες. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Γκονσάλο Ράμος, που σημείωσε χατ τρικ κόντρα στην Ελβετία, ήταν άφαντος στο ματς.

Ο MVP: Ο Εν Νεσίρι έβαλε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, αλλά ο Μπόνο ήταν όλα τα λεφτά για το Μαρόκο. Ο τερματοφύλακας της Σεβίλλης κάνει εντυπωσιακό τουρνουά και στον αγώνα κόντρα στην Πορτογαλία είχε δύο εκπληκτικές αποκρούσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου οι Ίβηρες έβγαιναν μαζικά στην επίθεση.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Το Μαρόκο γράφει ιστορία στα γήπεδα του Κατάρ. Η ομάδα του Ουαλίντ Ρεγκραγκί είναι η πρώτη από την αφρικανική ήπειρο που φτάνει στα ημιτελικά του Μουντιάλ.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Ουαλίντ Ρεγκραγκί ξεκίνησε με σύστημα 4-3-3 τον αγώνα. Έχοντας κλείσει όλους τους χώρους, η Πορτογαλία δεν έκανε πολλές σπουδαίες ευκαιρίες στο ματς. Στο τελευταίο τέταρτο, ο προπονητής των Αφρικανών γύρισε το σύστημα με τρεις αμυντικούς μην αφήνοντας περιθώρια στους Πορτογάλους. Ο Φερνάντο Σάντος επέλεξε να αφήσει τον Κριστιάνο Ρονάλντο στον πάγκο για δεύτερο διαδοχικό ματς. Η επιλογή αυτή του βγήκε στο ματς με την Ελβετία, όχι όμως και κόντρα στους Μαροκινούς. Ο Γκονσάλος Ράμος ήταν άφαντος στον αγώνα και έγινε αλλαγή.

H ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙKH: Το Μαρόκο προκρίθηκε στα ημιτελικά του Μουντιάλ για πρώτη φορά στην ιστορία του. Η ομάδα του Ουαλίντ Ρεγκραγκί θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του Αγγλία - Γαλλία στις 14 Δεκεμβρίου στις 21:00 το βράδυ.