Μέσι και Άλβαρες έδωσαν αέρα δύο τερμάτων στην Αργεντινή απέναντι στην Κροατία (vid)

Λιονέλ Μέσι / © Intime

Sportal newsroom 22:21 - 13.12.2022 / Ανανεώθηκε: 22:32 - 13.12.2022

Τα γκολ των Μέσι και Άλβαρες έδωσαν σαφές προβάδισμα πρόκρισης για την Αργεντινή στον ημιτελικό του Μουντιάλ 2022 με την Κροατία.

Αργεντινή και Κροατία διεκδικούν το πρώτο από τα δύο εισιτήρια του τελικού στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2022. Με την «αλμπισελέστε» να αποκτά μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης μετά τα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης στο «Lusail Iconic Stadium».

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο μισάωρο, με την «Hrvatska» περισσότερο δραστήρια και την Αργεντινή πιο επιφυλακτική, το ματς ξαφνικά... άναψε. Ο Άλβαρες έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πρόλαβε να τσιμπήσει τη μπάλα, ο Λιβάκοβιτς τον «γκρέμισε» και ο Ορσάτο υπέδειξε την εσχάτη των ποινών. Εκπληκτική η εκτέλεση του Μέσι και 1-0 στο 34'.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Άλβαρες με πολύ πείσμα και δόση τύχης, κέρδισε τις κόντρες σε κάθετη επέλαση στην αντίπαλη περιοχή και εκτέλεσε εξ επαφής τον Λιβάκοβιτς, δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στην Αργεντινή. Με το σκορ στο 2-0 υπέρ της «αλμπισελέστε» ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο στη Λουσαΐλ.