Η Γαλλία έσβησε το όνειρο του Μαρόκου και είναι έτοιμη να γράψει ιστορία

Οι πανηγυρισμοί των παικτών της Γαλλίας / © Intime

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 22:44 - 14.12.2022 / Ανανεώθηκε: 23:39 - 14.12.2022

Η σαφώς ανώτερη Γαλλία επικράτησε του Μαρόκου με 2-0 και πέρασε για δεύτερο διαδοχικό Μουντιάλ στον μεγάλο τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει την Αργεντινή! Οι Ερναντέζ και Κόλο Μουανί τα γκολ.

«Φουλάρει» για το... repeat η Γαλλία! Οι «τρικολόρ» πανηγύρισαν τη νίκη επί του αξιόμαχου Μαρόκου με 2-0 χάρη στα γκολ των Ερναντέζ (5') και Κόλο Μουανί (79') και πήραν το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ.

Εκεί θα αντιμετωπίσουν την Αργεντινή του Λιονέλ Μέσι (18/12, 17:00), έχοντας ως στόχο να γράψουν ιστορία, φτάνοντας στη δεύτερη διαδοχική κατάκτηση του Μουντιάλ. Το όνειρο τελείωσε για τους Μαροκινούς, που πλέον στοχεύουν στην τρίτη θέση.

Η Γαλλία είχε ιδανικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, ενώ το Μαρόκο... εφιαλτικό! Αυτό γιατί μόλις στο 5ο λεπτό οι «τρικολόρ» πήραν το προβάδισμα, με τον Ερναντέζ να πιάνει τρομερό βολ πλανέ από τη γωνία της μικρής περιοχής και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Αφρικανοί προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα και είχαν δύο ευκαιρίες με Ουναχί (10') και Ζιγιές (17'), όμως είχαν ανεβάσει ψηλά τις γραμμές τους, με αποτέλεσμα να είναι πιο ευάλωτοι, κάτι το οποίο φάνηκε στο 18ο λεπτό, όταν ο Ζιρού έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά σημάδεψε το δοκάρι.

Οι Γάλλοι έχασαν πολύ καλή ευκαιρία και στο 36ο λεπτό και μάλιστα διπλή, με τον Εμπαπέ να μην μπορεί να πλασάρει καλά στο τετ α τετ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Ζιρού αστόχησε από το ύψος του πέναλτι. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου το Μαρόκο «άγγιξε» την ισοφάριση, όταν Ελ Γιαμίκ έπιασε ένα τρομερό ψαλιδάκι και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με την ομάδα του Ντεσάν να έχει το προβάδισμα, όντας σαφώς ανώτερη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, με τον Κιλιάν Εμπαπέ να παίρνει πρωτοβουλίες, δίχως να γίνεται επικίνδυνος όμως. Όσο κυλούσε ο χρόνος οι Αφρικανοί κρατούσαν περισσότερο την μπάλα και προσπαθούσαν να βρουν τρόπο να γίνουν απειλητικοί.

Οι Γάλλοι από την πλευρά τους είχαν οπισθοχωρήσει και περιμέναν να τους δοθεί η ευκαιρία, προκειμένου να «χτυπήσουν» στην κόντρα. Με αυτό το σκηνικό να συνεχίζεται για ώρα, η ομάδα του Ντεσάν βρήκε και δεύτερο γκολ.

Συγκεκριμένα, στο 79ο λεπτό ο Εμπαπέ έκανε ένα πολύ ωραίο πέρασμα στον Κόλο Μουανί κι εκείνος διαμόρφωσε το τελικό 2-0, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της εθνικής ομάδας της πατρίδας του, μόλις λίγα δευτερόλεπτα αφότου είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Ερναντές, Κονατέ, Βαράν, Κουντέ, Τσουαμενί, Φοφανά, Γκριεζμάν, Ντεμπελέ (79’ Κολό Μoυανί), Εμπαπέ, Ζιρού (65’ Τουράμ)

Μαρόκο (Ουαλίντ Ρεγκραγκί): Μπόνο, Χακίμι, Μαζραουί (46’ Ατιάτ Αλά), Ελ Γιαμίκ, Νταρί, Σάις (21’ Αμαλά, 78’ Εζαλζουλί), Άμραμπατ, Ουναχί, Μπουφάλ (66’ Αμπουχλάλ), Ζιγές, Εν Νεσίρί (66’ Αμντάλα)

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Το γρήγορο γκολ που πέτυχε η Γαλλία με τον Ερναντέζ στο 5ο λεπτό ήταν καθοριστικό, καθώς το Μαρόκο δεν είχε βρεθεί ποτέ ξανά πίσω στο σκορ και φάνηκε πως δεν μπορούσε να το διαχειριστεί.

MVP: Μπορεί να μην πέτυχε κάποιο γκολ και ούτε να μοίρασε κανένα, όμως ο Ιμπραϊμα Κονατέ πραγματοποίησε μια σπουδαία εμφάνιση, κρατώντας όρθια τη γαλλική άμυνα, παρότι βρέθηκε στο αρχικό σχήμα λόγω της απουσίας του Ουπαμεκανό.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Η Γαλλία φτάνει για τέταρτη φορά σε τελικό Μουντιάλ στις τελευταίες 7 διοργανώσεις. Τουλάχιστον δύο φορές περισσότερες από οποιαδήποτε άλλη εθνική ομάδα στο ίδιο διάστημα.

Ο ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΓΩΝΑΣ: Και τώρα ο μεγάλος τελικός! «Μάχη» Κιλιάν Εμπαπέ - Λιονέλ Μέσι. Γαλλία και Αργεντινή θα «κονταροχτυπηθούν» για το βαρύτιμο τρόπαιο την Κυριακή (18/12) στις 17:00. Από την άλλη πλευρά, Μαρόκο και Κροατία θα κοντραριστούν στον μικρό τελικό για την 3η θέση (17/12, 17:00)