Παγκόσμια πρωταθλήτρια η Αργεντινή του Μέσι στον καλύτερο τελικό όλων των εποχών (3-3 παρ., 4-2 πεν.)

Παγκόσμια πρωταθλήτρια η Αργεντινή / © Photo by Marvin Ibo Guengoer - GES Sportfoto/Getty Images/Ideal Images

Τζιοβάνι Ζάκαρη 19:59 - 18.12.2022 / Ανανεώθηκε: 22:33 - 18.12.2022

Στον καλύτερο τελικό της ιστορίας των Μουντιάλ, η Αργεντινή κατάφερε να πάρει την νίκη κόντρα στη Γαλλία, μέσω της διαδικασίας των πέναλτι (4-2).

Τριάντα έξι χρόνια ήταν πολλά όμως η Αργεντινή επέστρεψε και πάλι στον βασιλικό «θρόνο» του Μουντιάλ, παίρνοντας μεγαλειώδη νίκη με 4-2 στα πέναλτι κόντρα στην προηγούμενη πρωταθλήτρια, Γαλλία. Ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές και σασπένς οδήγησε στον κορυφαίο τελικό της ιστορία των Μουντιάλ, χαρίζοντας στον Μέσι ένα απίστευτο κλείσιμο για το «Last Dance» του.

Το πρώτο ημίχρονο περιλάμβανε ολοκληρωτική κυριαρχία για την τυπικά γηπεδούχο, η οποία έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χρόνο. Κάπως έτσι λοιπόν πήρε το προβάδισμα με δύο γκολ, αφενός χάρη στο πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Λιονέλ Μέσι (23’) και αφετέρου με το σουτ του Άνχελ Ντι Μαρία (36’). Αντίθετα, οι παίκτες του Ντεσαν ήταν σαν να μην υπήρχαν στον αγωνιστικό χρόνο, αφού ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος με… 0 τελικές στην εστία.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός παρέμεινε υψηλός, με τη Γαλλία να αρχίζει να ψάχνει την ισοφάριση ή ακόμα και την ανατροπή. Όμως η Αργεντινή δεν της έδωσε καθόλου αυτή τη δυνατότητα, κρατώντας την μακριά από την περιοχή της. Μέσα σε δύο λεπτά εντούτοις όλα άλλαξαν αφού σε πρώτο χρόνο ο Εμπαπέ απάντησε με το ίδιο νόμισμα στον Μέσι (80') και σε δεύτερο ο ίδιος εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά του Τουράμ και έκανε το 2-2 (82').

Με αυτόν τον τρόπο το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί η Αργεντινή πήρε ξανά τα ηνία στο πρώτο της μέρος, χάνοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες. Κάπου εκεί εμφανίστηκε ο Λιονέλ Μέσι και έδωσε το «φιλί της ζωής» στην ομάδα του, σκοράροντας έπειτα μία υποδειγματική επίθεση, στο 108ο λεπτό του αγώνα. Όμως ο Κιλιάν Εμπαπέ δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα, αφού η απερίσκεπτη ενέργεια του Μοντιέλ τον οδήγησε στη λευκή βούλα, όπου και ευστόχησε (118').

Στα πέναλτι οι Κομάν και Τσουαμενί ήταν οι μοιραίοι για την πατρίδα τους, αστοχώντας απέναντι από τον Εμιλιάνο Μαρτίνεζ. Αντιθέτως, ο Μέσι και οι συμπαίκτες του ήταν εύστοχοι σε κάθε εκτέλεση, χαρίζοντας την ευτυχία στον κόσμο που βρέθηκε στις κερκίδες.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην μαχητικότητα των δύο ομάδων! Καμία από τις δύο φιναλίστ δεν παραιτήθηκε από την προσπάθεια για την κορυφαία ποδοσφαιρική διάκριση. Ωστόσο στο τέλος μίλησε η ψυχή των Αργεντινών και αντίστοιχα το άγχος των Γάλλων, οδηγώντας το τρόπαιο στην άλλη άκρη της γης.

MVP: Ο Μέσι! Ο άσος της Παρί Σεν Ζερμέν σκόραρε το πρώτο και το τρίτο γκολ της ομάδας του, ενώ αρκετές ενέργειες της ομάδας του ξεκίνησαν από εκείνον. Ακόμα και στη διαδικασία τον πέναλτι κατάφερε να μπερδέψει τον Γιορίς. Στην ίδια κλίμακα ήταν και ο Κιλιάν Εμπαπέ ο οποίος θα μπορούσε να βαφτιστεί «ήρωας» με το χατ-τρικ του, αλλά οι συμπαίκτες του δεν του έκαναν τη χάρη στη «ρωσική ρουλέτα».

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Χρειάστηκαν 97 δευτερόλεπτα προκειμένου η Γαλλία να φτάσει από το 2-0 στο 2-2. Το ακόμα πιο απίθανο είναι πως μέχρι το 68ο λεπτό δεν έχει γίνει ούτε μία τελική προς την εστία από πλευράς των «Μπλε».

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Σκαλόνι για μεγάλο μέρος του αγώνα εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα των παικτών του οι οποίοι στο επιθετικό κομμάτι χτυπούσαν από τα άκρα και στο αμυντικό κρατούσαν κοντά τις γραμμές τους. Από την άλλη ο Ντεσάμπ έκανε τις αλλαγές που του έδωσαν «φρεσκάδα» και χάρη σε μία από αυτές - Τουράμ - προήλθε το γκολ της ισοφάρισης. Από εκεί και πέρα στη παράταση τα πράγματα ισορροπήσαν με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται εξίσου επιθετικές.