Ο Μέσι δεν θέλει ακόμη να πάει σπίτι, 2-0 η Αργεντινή το Μεξικό

Ο Μέσι / © Intime

Sportal newsroom 23:00 - 26.11.2022 / Ανανεώθηκε: 23:44 - 26.11.2022

Ο Λιονέλ Μέσι πήρε από το χέρι την Αργεντινή, την οδήγησε σε μια τεράστιας σημασίας νίκη επί του Μεξικού με 2-0 και τώρα... τελικός με Πολωνία.

Στα δύσκολα μιλάει ο Μέσι! Ο 35χρονος σούπερ σταρ με ένα γκολ παγκόσμιας κλάσης άνοιξε το σκορ και οδήγησε την Αργεντινή σε μια πολύ σημαντική νίκη επί του Μεξικού (2-0), που την κρατάει «ζωντανή» στη διεκδίκηση του εισιτηρίου για τη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι αξιοσημείωτες φάσεις ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Μπορεί το πάθος και η ένταση να περίσσευε, όμως ο ρυθμός δεν ήταν καλός και την παράσταση έκλεψαν τα τα σκληρά μαρκαρίσματα.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Λιονέλ Μέσι προειδοποίησε με μια καλή εκτέλεση φάουλ και στο 64ο λεπτό βγήκε μπροστά, δίνοντας το προβάδισμα στην εθνική ομάδα της πατρίδας του με ένα ασύλληπτο γκολ έξω από την περιοχή.

Οι Μεξικανοί από τη στιγμή που βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο έπαιξαν πιθο επιθετικό, πιέζοντας ψηλά, όμως δυσκολευόντουσαν πολύ να απειλήσουν την εστία του Μαρτίνες. Όπως και σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Και αφού οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν απάντηση, η αλμπισελέστε έφτασε και σε δεύτερο γκολ σφραγίζοντας τη νίκη. Αυτή τη φορά «χτύπησε» ο Φερνάντες στο 87', που με ένα εκπληκτικό σουτ νίκησε τον Οτσόα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Αργεντινή (Λ. Σκαλόνι): E. Μαρτίνες, Μοντιέλ (63’ Μολίνα), Οταμέντι, Λ. Μαρτίνες, Ακούνια, Ντε Πολ, Ροντρίγκες (57’ Φερνάντες), Ντι Μαρία (69’ Ρομέρο), Μέσι, Μακ Άλιστερ (69’ Παλάσιος), Λαουτάρο (63’ Γ. Άλβαρες)

Μεξικό (Τ. Μαρτίνο): Οτσόα, Μοντές, Αραούχο, Μορένο, Κ. Άλβαρες (67’ Χιμένες), Ερέρα, Γκουαρδάδο (41’ Γκουτιέρες), Τσάβες, Γκαγιάρδο, Λοσάνο (73’ Αλβαράδο), Βέγκα (67’ Αντούνα)

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Το μυθικό γκολ του Λιονέλ Μέσι «ξεκλείδωσε» την άμυνα του Μεξικού και άνοιξε τον δρόμο για τη μεγάλη νίκη της Αργεντινής.

MVP: Όταν τα πράγματα είχαν αρχίσει να ζορίζουν αρκετά, ο Λιονέλ Μέσι βγήκε μπροστά. Με το δικό του υπέροχο γκολ η Αργεντινή έβαλε τις γερές βάσεις για το «τρίποντο», ενώ είχε και την ασίστ στο δεύτερο τέρμα της ομάδας του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Μέσι με τη σημερινή του «οβίδα» έπιασε τον Ντιέγκο Μαραντόνα σε γκολ (8) και συμμετοχές (21) σε Μουντιάλ.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Τάτα Μαρτίνο είχε περιορίσει αρκετά τον Λιονέλ Μέσι και την παρέα του, με τον τρόπο που είχε στήσει την ομάδα του μέσα στο γήπεδο και ο Λιονέλ Σκαλόνι είχε αρχίσει να... ιδρώνει, αλλά λίγο η γκολάρα του ηγέτη της αλμπισελέστε, λίγο και οι γρήγορες αλλαγές του στο δεύτερο ημίχρονο, του χάρισαν την επικράτηση.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Την τρίτη και τελευταία αγωνιστική η Αργεντινή θα κοντραριστεί με την Πολωνία (30/11, 21:00) σε έναν τελικό πρόκρισης, ενώ σε ίδιας σημασίας παιχνίδι θα αναμετρηθεί το Μεξικό με τη Σαουδική Αραβία (30/11, 21:00). Όμιλος φωτιά και με τις τέσσερις ομάδες να έχουν ελπίδες...