Το ντέρμπι του Μάντσεστερ... βάφτηκε κόκκινο με ανατροπή σε τέσσερα λεπτά (vids)

Μάρκους Ράσφορντ/©Photo by Matthew Peters/Manchester United via Getty Images/Ideal Images

Κώστας Τόπας 16:28 - 14.01.2023 / Ανανεώθηκε: 16:47 - 14.01.2023

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με δυο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά ανέτρεψε το σκορ στο ντέρμπι με τη Σίτι και στο τέλος πανηγύρισε τη νίκη με 2-1 που την φέρνει πλέον στο -1 από τους Πολίτες.

Τα στατιστικά έλεγαν ότι η Μάντσεστερ Σίτι στο πρώτο ημίχρονο είχε το 69% κατοχής της μπάλας, αλλά η αλήθεια είναι ότι η ομάδα του Έρικ Τεν Χαχ ήταν καλύτερη. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν αυτή η οποία δημιούργησε τις περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρει. Μία από αυτές ήταν στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Μάρκους Ράσφορντ έφυγε μόνος του από τα αριστερά. Ο Έντερσον βγήκε χωρίς λόγο, ο Άγγλος επιθετικός τον πέρασε, έκανε το σουτ στην περιοχή, αλλά τελευταία στιγμή ο Γουόκερ αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του.

«Χρυσή» αλλαγή ο Γκρίλις

Από την άλλη η Μάντσεστερ Σίτι δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Ντε Χέα και με αυτόν τον τρόπο διεύρυνε ένα αρνητικό σερί, καθώς απέτυχε να βρει τελική σε στόχο σε 135 λεπτά ποδοσφαίρου. Όπως συνέβη και στο πρώτο μέρος η Μάντσεστερ Σίτι είχε την κατοχή της μπάλας. Με τη διαφορά ότι στο δεύτερο 45λεπτο ανέβασε περισσότερο τον ρυθμό της και κατάφερε να βρει δίχτυα. Ο Ντε Μπρόινε έβγαλε υπέροχη σέντρα από τα δεξιά και ο Γκρίλις, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο ματς, πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-0.

Ανατροπή εξπρές!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να αντιδράσει και στο 79’ να βρει δίχτυα με τον Μπρούνο Φερνάντες. Ένα γκολ το οποίο σήκωσε μεγάλη κουβέντα, ως προς το αν ο εκτεθειμένος Ράσφορντ που έκανε κίνηση προς την μπάλα επηρεάζει ή όχι. Επειτα από ωραία κάθετη πάσα που «έκοψε» στα... δύο την άμυνα της Σίτι, ο Μπρούνο Φερνάντες την έστειλε στο βάθος της εστίας του Έντερσον για το 1-1

Σα να μην έφτανε αυτό, το «σοκ» για την Μάντσεστερ Σίτι ήρθε λίγα δευτερόλεπτα αργότερα. Στο 82’ ο Γκαρνάτσο πήρε δεύτερη ευκαιρία να βγάλει τη σέντρα και την έβγαλε ιδανικά, συρτά για τον Ράσφορντ, ο οποίος έκανε ό,τι δεν έκανε σε δύο στιγμές στο πρώτο μέρος.

Το 2-1 για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παρέμεινε μέχρι το τέλος κι έτσι η ομάδα του Έρικ Τεν Χαχ, πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη κόντρα στην «μισητή» Σίτι. Με αυτόν τον τρόπο διεύρυνε και το εντυπωσιακό σερί της, έχοντας πλέον πέντε σερί νίκες στην Premier League. Πλέον βρίσκεται στην 3η θέση με 38 βαθμούς και στο -1 από τους Πολίτες, οι οποίοι βλέπουν το... τρένο της Άρσεναλ να απομακρύνεται όλο και περισσότερο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ:

Μέσα σε πέντε λεπτά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς και να φτάσει στη νίκη. Αρχικά, ισοφάρισε στο 78’ με υπέροχο γκολ του Μπρούνο Φερνάντες και στο 82’ ο Μάρκους Ράσφορντ έκανε την ολική ανατροπή για τους «κόκκινους διαβόλους», κάνοντας το 2-1. Εκεί ουσιαστικά τελείωσαν όλα για τους Πολίτες.

Ο MVP:

Αδιαμφισβήτητα ο Μάρκους Ράσφορντ. Τα έκανε όλα για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ετρεχε ακαταύπαστα, έδωσε μάχες με αντιπάλους, σκόραρε και συνέβαλε τα μέγιστα ώστε η ομάδα του να κατακτήσει το τρίποντο. Τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με εντυπωσιακά νούμερα, έχοντας το υψηλότερο xG με 0.38, τις περισσότερες κερδισμένες μονομαχίες (4), τις περισσότερες επαφές στην αντίπαλη περιοχή (3), τα περισσότερα σουτ από κάθε άλλον παίκτη του γηπέδου (2), τα περισσότερα σουτ στον στόχο (2) και τέλος τα περισσότερα τάκλιν (2) από οποιονδήποτε άλλον στον αγωνιστικό χώρο του «Ολντ Τράφορντ».

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:

Στο πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι του Μάντσεστερ, οι Πολίτες παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων. Η απογοητευτική εικόνα τους αποτυπώνεται από το γεγονός ότι οι ποδοσφαιριστές της Σίτι δεν είχαν ούτε μία τελική στον στόχο. Με αυτόν τον τρόπο διευρύνθηκε και το αρνητικό ρεκόρ που έτρεχε η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα. Συγκεκριμένα, δεν είχε καταφέρει να επιχειρήσει ούτε ένα σουτ στον στόχο σε 135 λεπτά ποδοσφαίρου. Όλα αυτά όμως ανήκουν στο παρελθόν μετά το γκολ του Τζακ Γκρίλις.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ:

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα ξεκίνησε βασικό τον Φιλ Φόντεν, έχοντας ίσως και στην άκρη του μυαλού του ότι την τελευταία φορά που συνάντησε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ο 22χρονος Άγγλος μεσοεπιθετικός πέτυχε χατ-τρικ. Αυτή τη φορά όμως δεν ήταν σε καλή μέρα και έτσι σωστά ο Καταλανός τον αντικατέστησε στο 57’ με τον Τζακ Γκρίλις, ο οποίος τρία λεπτά αργότερα κατάφερε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ για τους Πολίτες. Από την άλλη, ο Έρικ Τεν Χαχ έμεινε πιστός στο πλάνο του και στο τέλος είδε τον καλύτερο παίκτης της ομάδας του, τον Μάρκους Ράσφορντ να τον δικαιώνει γι’ ακόμη μία φορά.

H ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙKH:

Μετά από αυτή τη νίκη, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν έχει χρόνο για χάσιμο αν θέλει να ελπίζει για την «εδραίωσή» της στη πρώτη τριάδα στη βαθμολογία. Την Τετάρτη (18/01) φιλοξενείται στην αφιλόξενη έδρα της Κρίσταλ Πάλας, η οποία της βάζει σχεδόν πάντα πολλά εμπόδια.

Από την άλλη η Μάντσεστερ Σίτι, μετά από αυτή την ήττα που πλέον είναι μόλις στο +1 από τους «κόκκινους διαβόλους» έχει δύσκολο πρόγραμμα μπροστά της, μιας και υποδέχεται την Πέμπτη (19/01) την Τότεναμ του Αντόνιο Κόντε.