«Aguerooooo»: Σαν σήμερα το ιστορικό γκολ του «Κουν» κόντρα στην ΚΠΡ που χάρισε στην Σίτι τον τίτλο (vids)

Σέρχιο Αγουέρο

PrtScr

Κώστας Τόπας 09:56 - 13.05.2023

Τέτοια ημέρα πριν από 11 χρόνια, η Μάντσεστερ Σίτι έγραψε ιστορία με χρυσά γράμματα στην Premier League, καθώς επικράτησε με 3-2 της ΚΠΡ στο «Έτιχαντ», με τον Σέρχιο Αγουέρο να τρελαίνει όλο το Μάντσεστερ με γκολ στο φινάλε.

Σαν σήμερα (13/05) πριν από 11 χρόνια, η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχτηκε την ΚΠΡ για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, ούσα ισόβαθμη με τη συμπολίτισσα, Γιουνάιτεντ και υπερισχύοντας λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων.

Παράπονα με άρωμα... Eurovision από τον Πεπ Γκουαρδιόλα για τον ορισμό του αγώνα με την Έβερτον
PREMIER LEAGUE

19:14 - 12.05.2023

Η Eurovision που γίνεται στο Λίβερπουλ μπλέχτηκε με τον προγραμματισμό της Premier League και ο Πεπ Γκουαρδιόλα έχει παράπονα για τη διεξαγωγή του διαγωνισμού τραγουδιών ενόψει της ρεβάνς με τη Ρεάλ.

Από την άλλη, η Κουίνς Παρκ Ρέιντζερς έδινε τη δική της μάχη για τη σωτηρία και είχε μεγάλο κίνητρο, ενώ η Σάντερλαντ, που φιλοξενούσε τους «κόκκινους διαβόλους», ήταν αδιάφορη.

Οι Πολίτες άνοιξαν το σκορ στο 39' με τον Σαμπαλέτα, ωστόσο λίγα λεπτά αργότερα ο Σισέ ισοφάρισε για την ΚΠΡ. Στο δεύτερο ημίχρονο και παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι ήταν με παίκτη λιγότερο, κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ, με το γκολ του Μάκι, ο οποίος «πάγωσε» το «Έτιχαντ».

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στο μεταξύ, κρατούσε το προβάδισμα (1-0) στο Σάντερλαντ χάρη σε γκολ του Ρούνεϊ από το 20’ και έμοιαζε έτοιμη να δεχτεί το... δωράκι της συμπολίτισσας, κατακτώντας ακόμη ένα πρωτάθλημα. Στο «Ετιχαντ» επικρατούσε αγωνία και όσο κυλούσαν τα λεπτά οι φίλοι της Μάντσεστερ Σίτι έβλεπαν τον τίτλο της Premier League να απομακρύνεται.

Στο δεύτερο λεπτό του επιπλέον χρόνου, ο Τζέκο ισοφάρισε και έβαλε φωτιά στο γήπεδο. Υπήρχε ακόμα χρόνος. Στο μεταξύ, το 2-2 της Μπόλτον στο Στόουκ είχε εξασφαλίσει στην ΚΠΡ τη σωτηρία. Οπως το ματς στο «Στάδιο του Φωτός» μεταξύ Γιουνάιτεντ και Σάντερλαντ είχε ολοκληρωθεί και ο Σερ Άλεξ Φέργκιουσον με τους παίκτες του παρέμεναν στο χορτάρι μαθαίνοντας στο μεταξύ τι συνέβαινε πίσω στο Μάντσεστερ.

Τελικά, στο τέταρτο και προτελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων οι παίκτες της Σίτι επιχείρησαν σε μία από τις τελευταίες τους προσπάθειες στο ματς να βρουν δίχτυα. Ο Μπαλοτέλι έγινε κάτοχος της μπάλας στο ύψος της περιοχής και με δυσκολία, πέφτοντας έβγαλε στα δεξιά. Ο Αγουέρο την υποδέχτηκε, απέφυγε έναν αντίπαλο και σούταρε δυνατά.

Ο Αργεντινός έστειλε με δύναμη την μπάλα στα δίχτυα και η Μάντσεστε Σίτι έκανε το 3-2. «Aguerooooo» ήχησε η φωνή του θρυλικού Μάρτιν Τάιλερ, που έβγαλε άμεσα την ετυμηγορία πως «ορκίζομαι, δεν θα δείτε ξανά κάτι τέτοιο, ποτέ».

Το τελικό 3-2 έφερε τη Σίτι στους 89 βαθμούς, όσους είχε και η Γιουνάιτεντ. Το +64 των «πολιτών» στα γκολ όμως υπερτερούσε του +56 των «κόκκινων διαβόλων» κι έτσι η κούπα πήγε στη γαλάζια μεριά του Μάντσεστερ. Με αυτόν τον τρόπο, οι Πολίτες κατέκτησαν το πρώτο πρωτάθλημα μετά το 1968, τρίτο στην ιστορία του συλλόγου και το πρώτο της νέας εποχής.