Συνεχίζει στην κορυφή η Μάντσεστερ Σίτι, 3-0 την Έβερτον

Παίκτες Μάντσεστερ Σίτι

© Photo by Tom Flathers/Manchester City FC via Getty Images

Sportal newsroom 17:56 - 14.05.2023 / Ανανεώθηκε: 18:07 - 14.05.2023

Η Μάντσεστερ Σίτι συνεχίζει στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς κέρδισε την Έβερτον εκτός έδρας με 3-0, η Μπρέντφορντ επικράτησε με 2-0 της Γουέστ Χαμ και ελπίζει στην έξοδό της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε εύκολο μεσημέρι στο Merseyside, κερδίζοντας την Έβερτον 3-0 για την 36η αγωνιστική της Premier League και συνεχίζει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα αθλητικά πάνελ όπως τα ονειρευόμαστε – Τα… πήρε ο Σίρερ με τον κριτικό διαιτησίας: «Μπορείς να μου απαντήσεις σε αυτό που ρωτάω; Είσαι σίγουρος;» (vid)
ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

12:08 - 08.05.2023

Ο Άλαν Σίρερ ήρθε σε αντιπαράθεση με τον πρώην διαιτητή της Premier League, Ντέρμοτ Γκάλαχερ, για ένα πέναλτι που δεν δόθηκε στην αναμέτρηση της Νιουκάστλ με την Άρσεναλ, υπέρ των γηπεδούχων.

Τα «ζαχαρωτά« μπορεί να ξεκίνησαν δυνατά, αλλά η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ήταν αυτή που βρήκε πρώτη γκολ. Στο 37ο λεπτό ο Ιλκάι Γκιοντογάν με ένα εξαιρετικό ακροβατικό άνοιξε το σκορ για τη Σίτι, ενώ δύο λεπτά μετά ο Γκιοντογάν έβγαλε την ασίστ στον Έρλινγκ Χάαλαντ για το 2-0.

Στο 51' ο Γερμανός μέσος των «πολιτών» με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 3-0. Με αυτή τη νίκη οι «πολίτες» παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας με 85 βαθμούς, τέσσερις πάνω από την Άρσεναλ. Από την άλλη η Έβερτον βρίσκεται ακόμα σε μπελάδες, καθώς είναι 17η με 32 πόντους, έναν πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Μπρέντφορντ την ίδια ώρα επικράτησε της Γουέστ Χαμ με 2-0 και ελπίζει στην έξοδό της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Η ομάδα του Τόμας Φρανκ βρήκε και τα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη από νωρίς. Ο Μπράιαν Εμπουεμό έβαλε μπροστά τις «μέλισσες» στο 20' και ο Ουισά στο 43ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Με τους τρεις βαθμούς η Μπρέντφορντ ανέβηκε στην ένατη θέση με 53 βαθμούς και βρίσκεται τέσσερις πίσω από την έβδομη θέση που οδηγεί στο Conference League. Από την άλλη η Γουέστ Χαμ παραμένει 15η με 37 πόντους.