All Star Ριάντ - Παρί Σεν Ζερμέν: Πανδαισία τερμάτων στην τιτανομαχία Μέσι - Ρονάλντο

Λιονέλ Μέσι και Κριστιάνο Ρονάλντο

© Photo by Yasser Bakhsh/Getty Images/Ideal Images

Sportal newsroom 21:37 - 19.01.2023 / Ανανεώθηκε: 22:09 - 19.01.2023

Η αναμέτρηση All Star Ριάντ - Παρί Σεν Ζερμέν (aka Ρονάλντο vs Μέσι) δεν υστερούσε σε τίποτα από αντίστοιχα παιχνίδια επιπέδου Champions League, με την τελευταία μάχη των δύο σταρ να τα έχει όλα.

Μέσι και Ρονάλντο έδωσαν άτυπα το τελευταίο ποδοσφαιρικό ραντεβού τους, με τη μάχη ανάμεσα σε All Star Ριάντ - Παρί Σεν Ζερμέν (4-5) να αποτελεί ίσως το κορυφαίο αθλητικό γεγονός της ημέρας. Το τελικό σφύριγμα του Aμπντουλχαράμ Αλ Τζασίμ (σ.σ. ο διαιτητής του μικρού τελικού στο Μουντιάλ ο οποίος έζησε το όνειρο του) βρήκε τους τηλεθεατές της αναμέτρησης αρκετά... χωρτασμένους.

Ασύλληπτο θέαμα και πολλά γκολ, Μέσι και Ρονάλντο να σκοράρουν στο ίδιο ματς μετά από 4,5 χρόνια, παιχνίδι με απίθανο ρυθμό και άλλα πολλά περιλάμβανε η αναμέτρηση του «King Fahd Stadium» δικαιώνοντας παρευρισκόμενους και μη. Ωστόσο, βγήκε και ένα αρνητικό μέσα από αυτή καθώς ήταν η τελευταία φορά που είδαμε τον Μέσι και τον Ρονάλντο να παίζουν ως αντίπαλοι...

Αν πιστεύετε ότι είστε νέοι ηλικιακά τότε μην συνεχίζετε να διαβάζετε αυτό το άρθρο. Για τους πιο τολμηρούς που έμειναν, αυτή ήταν η 37η φορά που οι δύο τους αγωνίστηκαν σε ματς μεταξύ τους. Πότε ήταν η παρθενική τους συνάντηση; Το μακρινό... 2008, όταν ο νεαρός CR7 και ο νεαρός Pulga μπήκαν στο Καμπ νου, με τον πρώτο να φορά τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τον δεύτερο της Μπαρτσελόνα.

Μέσι VS Κριστιάνο: Throwback στις «μονομαχίες» τους, ποιος είναι τελικά ο GOAT (pic & vids)
REST OF THE WORLD

12:02 - 19.01.2023

Ο Λιονέλ Μέσι και ο Κριστιάνο Ρονάλντο θα τεθούν αντιμέτωποι στις 19 Ιανουαρίου στο πλαίσιο της φιλικής αναμέτρησης ανάμεσα στην Παρί Σεν Ζερμέν και την Αλ Νασρ. Το Sportal θυμάται τις «μονομαχίες» ανάμεσα στους δύο αστέρες.

Στη σημερινή αναμέτρηση κατόρθωσαν, δε, να σκοράρουν και οι δύο και να μας γυρίσουν σε εποχές Μπάρτσα - Ρεάλ, όπου είχαμε τη δυνατότητα να τους απολαμβάνουμε τουλάχιστον δύο φορές το χρόνο να ανταγωνίζονται. Πριν το παιχνίδι του «King Fahd Stadium» θα έπρεπε κανείς να γυρίσει τον χρόνο μία πενταετία - περίπου - πίσω, όταν και οι δύο πέτυχαν από ένα γκολ στο «Κλάσικο» της 6ης Μαΐου του 2018.

Όσον αφορά το ματς στην Αραβία, τι να πρωτοπεί κανείς; 0-1 στο 3' με τον Λεό, απάντηση στο 34' από τον Ρονάλντο, νέο προβάδισμα από τον Μαρκίνιος στο 43', χαμένο πέναλτι του Νεϊμάρ στο 45+3' και ένα ακόμα γκολ από τον Πορτογάλο σούπερ σταρ. Όλα αυτά πριν καν το πρώτο 45λεπτο!

Και συνεχίζουμε! Ράμος στο 53', Γιάνγκ Χουν- Σου στο 56' και Κιλιάν Εμπαπέ στο 60' έδωσαν νέο ρεσιτάλ στο δεύτερο μέρος, πετυχαίνοντας τρία τέρματα μέσα σε εφτά λεπτά αγώνα. Λίγα λεπτά αργότερα (62') ο Γκαλτιέ προχώρησε σε... οκτώ αλλαγές και μία από αυτή, ο Εκιτιέ, τον δικαίωσε κάνοντας το 3-5 για την Παρί, με την All Star Ριαντ να μειώνει σε 4-5 λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.