«Καθάρισε» την Φόρεστ η Γιουνάιτεντ

Laurence Griffiths/Getty Images

Sportal newsroom 23:53 - 25.01.2023 / Ανανεώθηκε: 23:58 - 25.01.2023

Ήττα με σκορ 0-3 γνώρισε η Νότιγχαμ Φόρεστ από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα ημιτελικά του αγγλικού λιγκ καπ.

Προβάδισμα πρόκρισης πήρε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί της Νότιγχαμ, στο πρώτο τους ματς για τα ημιτελικά του αγγλικού Λιγκ Καπ.

Οι «κόκκινοι» διάβολοι επικράτησαν μέσα στο City Ground με σκορ 3-0 και πλέον περιμένουν την ομάδα του βαγγέλη Μαρινάκη στο «Ολντ Τράφορντ» προκειμένου να σφραγίσουν την πρόκρισή τους στον τελικό.

To ματς εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, αφού η Γιουνάιτεντ προηγήθηκε από το 6ο μόλις λεπτό με τον Ράσφορντ, βάζοντας από το ξεκίνημα δύσκολα στους γηπεδούχους.

Στο 23' ο Σάριτζ ισοφάρισε, όμως το γκολ ακυρώθηκε αφού υπήρξε οφσάιντ. Αυτό έδωσε ακόμα καλύτερη ψυχολογία στη Γιουνάιτεντ, η οποία έκλεισε ιδανικά το ημίχρονο αφού στο 45' ο Βέγκχορστ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο μέρος, όμως η Μάντσεστερ έκλεινε καλά τους χώρους και δεν επέτρεπε στη Νότιγχαμ να απειλήσει. Οι ευκαιρίες της ήταν μετρημένες στα δάχτυλα και όσο περνούσε η ώρα, τόσο το άγχος μεγάλωνε...

Τελικά οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο άντεξαν στην πίεση της Φόρεστ, αλλά ένα λεπτό πριν τη συμ΄λήρωση του 90λεπτου σημείωσαν και τρίτο γκολ με τον Φερνάντες, μετατρέποντας τη ρεβάνς σε τυπική διαδικασία...

Η ρεβάνς θα διεξαχθεί στο «Ολντ Τράφορντ» την 1η Φεβρουαρίου.

Νότιγχαμ Φόρεστ (Στιβ Κούπερ): Χένεσεϊ, Οριέ, Ουόραλ, ΜακΚένα, Λόντι (73΄Γουίλιαμς), Φρόιλερ, Ντανίλο (59΄Κόλμπακ), Γκιμπς Γουάιτ (73΄Ο΄Μπράιεν), Σκάρπα (64΄Λίνγκαρντ), Σάριτζ (64΄Ντένις), Τζόνσον

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαγκ): Ντε Χέα, Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαρτίνες, Μαλάσια, Έρικσεν (71΄Φρεντ), Κασεμίρο, Μπρούνο Φερνάντες, Ράσφορντ (57΄Γκαρνάτσο), Άντονι )71΄Πελίστρι), Βέγκχορστ (86΄Ελάνγκα)