Σπάνια περίπτωση στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο: Ο τερματοφύλακας της Τσάβες αποβλήθηκε για καθυστερήσεις (vids)

Ροντρίγκο Μόουρα

Ροντρίγκο Μόουρα/PrtScr

Κώστας Τόπας 11:49 - 12.03.2023 / Ανανεώθηκε: 12:02 - 12.03.2023

Ο Ροντρίγκο Μόουρα είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 88' για καθυστερήσεις κι αποβλήθηκε, αφήνοντας την Τσάβες να παίζει με 10 παίκτες.

Η Τσάβες αντιμετώπισε την Πορτιμονένσε το απόγευμα του Σαββάτου (11/03) και κατάφερε να πάρει την πολύτιμη νίκη, επικρατώντας 2-0.  Με αυτόν τον τρόπο «σκαρφάλωσε» στην ένατη θέση της κατάταξης στην πρώτη κατηγορία της Πορτογαλίας.

Λίγο πριν το φινάλε όμως, η Τσάβες έμεινε με παίκτη λιγότερο. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων ήταν ο πρωταγωνιστής μιας εξαιρετικά σπάνιας περίπτωσης στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο.

Τιμωρήθηκε, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για την καθυστέρηση στην επαναφορά της μπάλας στο παιχνίδι.  Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας, ο οποίος είχε ήδη δει την πρώτη του κίτρινη κάρτα μετά από πέναλτι, κατέληξε να μην βρίσκεται στον αγωνιστικό χώρο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, καθώς ο ρέφερι τον απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα η Πορτιμονένσε δεν κατάφερε να μειώσει στο σκορ.