Το τρελό φινάλε στο Βέλγιο: Στο 88' πρωταθλήτρια η Σεν Ζιλουάζ, στο 93' η Γκενκ και στο 94' το πήρε η Αντβέρπ!

Sportal newsroom 22:31 - 04.06.2023 / Ανανεώθηκε: 22:33 - 04.06.2023

Στο Βέλγιο έγινε πανικός, αφού από το 90' μέχρι το 90+4' άλλαξε ο πρωταθλητής τρεις φορές, με τις Γκενκ, Άντερπ και Γκενκ να παλεύουν και την πρώτη να το κατακτάει.

Δεν υπάρχει αυτό που έγινε στο Βέλγιο. Σήμερα (4/6) έγινε η τελευταία αγωνιστική των play offs του πρωταθλήματος, με τη Γκενγκ, τη Σεν Ζιλουάζ και την Αντβέρπ να παλεύουν για τον τίτλο. Ενώ την ίδια ώρα το πρωτάθλημα ενδιέφερε και τον Παναθηναϊκό, γιατί με τον δεύτερο θα παίξει στα προκριματικά του Champions League

Οι αγώνες ξεκίνησαν την ίδια ώρα και η διαφορά μεταξύ των τριών ομάδων ήταν ένας βαθμός. Η Αντβέρπ ήταν πρώτη με 46 πόντους, η Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ δεύτερη στην ισοβαθμία και η Γκενγκ τρίτη με 45. Αυτό που έγινε όμως στη συνέχεια γίνεται μόνο σε σενάρια επιστημονικής φαντασίας.

Αφού μέσα σε τέσσερα λεπτά στις καθυστερήσεις των αγώνων, άλλαξε τρεις φορές ο πρωταθλητής.

Πάμε να δούμε αναλυτικά τι έγινε:

Στο 45' η Γκενκ με τον Αροκανταρέ έκανε το 1-0 και πέρασε πρώτη στη βαθμολογία, ενώ την ίδια ώρα το άλλο ματς ήταν 0-0 και η Ζιλουάζ δεύτερη. Όταν ισοφάρισε η Αντβέρπ στο 58', η Ζιλουάζ πήγε πρώτη, αφού είχε ανοίξει το σκορ στον αγώνα με την Μπριζ και η Γκενγκ πήγαινε τρίτη.

Η Γκενκ μπήκε ξανά μπροστά στο σκορ στο 75' και ανέβηκε δεύτερη, με την Ζιλουάζ να παραμένει πρώτη. Στο 90' πρώτη ήταν η Ζιλουάζ, αλλά ο Όμα ισοφάρισε για την Μπριζ και έστειλε τη Γκενκ στην πρώτη θέση και την Ζιλουάζ δεύτερη. Στο 90+3' όμως η Μπριζ βρήκε και δεύτερο γκολ στο παιχνίδι με την Ουνιόν, η οποία πήγαινε τρίτη, ενώ στις άλλες δύο θέσεις η κατάσταση παρέμενε έτσι. Ένα λεπτό μετά όμως η Αντβέρπ έκανε το 2-2 με τον Αλντερβάιρελντ, γκολ τελικά που έδωσε το πρωτάθλημα στην ομάδα της Αμβέρσας. Στη δεύτερη θέση τελικά ολοκλήρωσε η Γκενκ με 46 πόντους και στην τρίτη η Σεν Ζιλουάζ σε ισοβαθμία.