Η απίθανη Αταλάντα έριξε «οκτάρα» στη Σαλερνιτάνα

Αταλάντα/©printscreen glomex

Sportal newsroom 21:08 - 15.01.2023 / Ανανεώθηκε: 21:24 - 15.01.2023

Ούτε ένα, ούτε δύο αλλά οκτώ γκολ πέτυχε η Αταλάντα κόντρα στη Σαλερνιτάνα (8-2) για τη 18η αγωνιστική της Serie A.

Τη νίκη της αγωνιστικής στη Serie A πέτυχε η Αταλάντα που επιβλήθηκε με 8-2 της Σαλερνιτάνα. Η ομάδα του Γκασπερίνι έφτασε τους 34 βαθμούς μετά από 18 αγώνες.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους από νωρίς στο ματς αφού άνοιξαν το σκορ στο πέμπτο λεπτό. Η Σαλερνιτάνα ισοφάρισε στο 10' με τον Μπουλάιγ Ντια αλλά στη συνέχεια ακολούθησε «καταιγίδα».

Η Αταλάντα πέτυχε άλλα τέσσερα γκολ μέσα σε μισή ώρα (Λούκμαν στο 20', Σκαλβίνι στο 23', Κουπμάγιερς στο 38' και Ντε Ρουν στο 41') με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται το σκορ στο 5-1. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με το πόδι στο γκάζι και ο Λούκμαν διαμόρφωσε το 6-1 στο 54ο λεπτό.

Ο Καβίλια μείωσε για τους φιλοξενούμενους στο 57ο λεπτό. Η ομάδα του Γκασπερίνι πέτυχε άλλα δύο γκολ με τον Έντερσον στο 61' και τον Ζορτέα στο 85ο λεπτό.