«Κρέμασε» την Ίντερ ο Σκρίνιαρ και την αποτέλειωσε η Έμπολι!

Photo by Giuseppe Cottini/Getty Images

Sportal newsroom 23:42 - 23.01.2023 / Ανανεώθηκε: 00:20 - 24.01.2023

Πικρή ήττα με σκορ 0-1 γνώρισε η Ίντερ στο Μιλάνο από την Έμπολι. Μοναδικός σκόρερ του αγώνα ο Μπαλντάνσι στο 66ο λεπτό. Με δέκα οι «νερατζούρι» από το 40' αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Σκρίνιαρ.

Πολύτιμο έδαφος στη μάχη του πρωταθλήματος έχασε η Ίντερ η οποία ηττήθηκε με σκορ 0-1 από την Έμπολι, σε αγώνα για την 19η αγωνιστική της Serie A.

Οι Μιλανέζοι είχαν τα ηνία του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, ήταν καλύτεροι των αντιπάλων τους, όμως στο 40ο λεπτό έμειναν με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αποβολής του Σκρίνιαρ με δεύτερη κίτρινη.

Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησαν στον αγώνα και τελικά έφυγαν με τρεις βαθμούς στο σακούλι τους που την ανέβασαν στη 12η θέση της βαθμολογίας.

Έχοντας την κατοχή της μπάλας δημιούργησαν ευκαιρίες και απείλησαν την ομάδα του Μιλάνο, φτάνοντας τελικά στο γκολ με τον Μπαλντάνσι στο 66ο λεπτό. Στη συνέχεια η Ίντερ προσπάθησε να ισοφαρίσει, όμως δεν υπήρχε καθαρό μυαλό, οι ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν ήταν ελάχιστες, με αποτέλεσμα η λήξη του αγώνα να βρει τους γηπεδούχους με σκυμμένο το κεφάλι.

Στο άλλο ματς της ημέρας, Μπολόνια και Κρεμονέζε αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1. Έπειτα από 50 λεπτά «ξηρασίας», ο Οκερέκε έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, όμως η χαρά τους δεν κράτησε πολύ, αφού πέντε λεπτά αργότερα ο Κρίτσιτς με αυτογκόλ ισοφάρισε και στέρησε από την ομάδα του τους τρεις βαθμούς της νίκης.