Έχασε από τη Σπέτσια και κινδυνεύει να μείνει εκτός τετράδας η Ίντερ

Ίντερ

©Photo by Gabriele Maltinti/Getty Images

Δημήτρης Χούπης 23:46 - 10.03.2023 / Ανανεώθηκε: 23:58 - 10.03.2023

Η Ίντερ γνώρισε την ήττα με 1-2 από τη Σπέτσια και πλέον η θέση της στην τετράδα κινδυνεύει.

Η Ίντερ γνώρισε την ήττα από τη Σπέτσια με 1-2 για την 26η αγωνιστική της Serie A. Έτσι η ομάδα του Φίλιπο Ιντζάκι κινδυνεύει ακόμα και να χάσει τη θέση της στην τετράδα.

Το σκορ για τη Σπέτσια το άνοιξε  ο Μαλντίνι, γιος του παλαίμαχου ποδοσφαιριστή της Μίλαν, στο 55', ο οποίος με ένα ωραίο πλασέ έκανε το 1-0. Νωρίτερα όμως στο 14ο λεπτό ο Λαυτάρο Μαρτίνες είχε χάσει πέναλτι. Οι «νερατζούρι» βρήκαν απάντηση με τον Ρομελού Λουκάκου να ισοφαρίζει στο 83' με εκτέλεση πέναλτι. Πέντε λεπτά μετά όμως η Σπέτσια πάλι με πέναλτι του Ενζόλα έκανε το 2-1, σκορ που ήταν και το τελικό.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας του Λεονάρντο Σεμπλίτσι μετά από τις 15 Ιανουαρίου, όπου είχε κερδίσει 1-0 την Τορίνο. Έκτοτε μετράει τέσσερις ήττες και τρεις ισοπαλίες. Από την άλλη η Ίντερ μετά τη νίκη επί της Λέτσε με 2-0 επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα.

Με αυτούς τους τρεις λοιπόν η Σπέτσια πήρε ανάσα, καθώς  αύξησε προσωρινά τη διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη στους έξι βαθμούς. Συγκεκριμένα βρίσκεται στην 17η θέση με 24 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Μιλάνο παραμένει δεύτερη με πενήντα, αλλά κινδυνεύει να χάσει τη θέση της στην τετράδα. Και αυτό γιατί η Μίλαν και η Ρόμα είναι με 47 βαθμούς και η Λάτσιο με 48 και αγωνίζονται με τη Σαλερνιτάνα, τη Σασουόλο και την Μπολόνια αντίστοιχα.