Κλώτσησε την ευκαιρία να αφήσει πίσω της την Ίντερ η Λάτσιο

Μπολόνια - Λάτσιο

Photo by Marco Rosi - SS Lazio/Getty Images

Άγγελος Φραγκισκάτος 23:44 - 11.03.2023 / Ανανεώθηκε: 00:00 - 12.03.2023

Η Λάτσιο ήθελε νίκη κόντρα στην Μπολόνια, προκειμένου να πατήσει στη δεύτερη θέση, όμως έμεινε στο μηδέν και έμεινε με την όρεξη.

Σπατάλησε την ευκαιρία η Λάτσιο! Οι «λατσιάλι» ήθελαν το «τρίποντο» ώστε να ξεπεράσουν τη δεύτερη Ίντερ, αλλά έμειναν στο μηδέν με την Μπολόνια, που κι εκείνη από την πλευρά της ήθελε τη νίκη, προκειμένου να βρεθεί ακόμη πιο κοντά στην εξάδα.

Έτσι η ομάδα των Κυριακόπουλου και Λυκογιάννη παρέμεινε στην 7η θέση της βαθμολογίας με 36 βαθμούς, ενώ το σύνολο του Μαουρίτσιο Σάρι έμεινε στην 3η θέση με 49 βαθμούς.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά μοιρασμένο, με τους γηπεδούχους να έχουν μια μεγάλη ευκαιρία στο 29', όταν ο Φέργκιουσον έπιασε μια κεφαλιά μετά από σέντρα του Κυριακόπουλου, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν αρκετά υψηλός, οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους, όμως το 0-0 δεν άλλαξε ως το τελικό σφύριγμα, με αποτέλεσμα να πάρουν από έναν βαθμό.

Μπολόνια: Σκορούπσκι, Σουμαορό, Κυριακόπουλος (57’ Τσίρκτσε), Πος, Λουκουμί, Μόρο (64’ Πίθια), Καμπιάσο, Σκούτεν (62’ Μεδέλ), Φέργκιουσον, Αεμπίσερ (80’ Σοριάνο), Μπάροου.

Λάτσιο: Προβεντέλ, Χισάι, Ρομανιόλι, Καζάλε, Βεσίνο, Αλμπέρτο (64’ Μπάσιτς), Άντερσον, Λατσάρι, Τζακάνι, Σάβιτς, Πέδρο (82’ Καντσελιέρι).