Έφερε... τούμπα το ματς η Αταλάντα και πήρε το τρίποντο που χρειαζόταν, 2-1 την Έμπολι

Αταλάντα

© Photo by Emilio Andreoli/Getty Images

Τζιοβάνι Ζάκαρη 23:51 - 17.03.2023 / Ανανεώθηκε: 23:51 - 17.03.2023

Χάνοντας έναν καταιγισμό ευκαιριών η Αταλάντα τελικά πήρε το τρίποντο κόντρα στην Έμπολι, με τον Χέιλουντ να... σώζει την ομάδα του λίγο πριν το τέλος κάνοντας την ανατροπή σε 2-1.

H Aταλάντα έκανε τα εύκολα-δύσκολα κόντρα στην Έμπολι, όμως το πολυπόθητο τρίποντο τελικά ήρθε για τους παίκτες του Γκασπερίνι, με φοβερή ανατροπή. Κάπως έτσι η γηπεδούχος αύξησε τη διαφορά με τη Γιουβέντους, όσον αφορά την 6η θέση της Serie A, στους 7 βαθμούς, με τη «Μεγάλη Κυρία» να καλείται να τη μειώσει προσπερνώντας το εμπόδιο της Ίντερ (19/3).

Στα του αγώνα, οι «νερατζούρι» έκαναν ότι ήταν δυνατόν για να ζορίσουν τον εαυτό τους, αφού παρά τη διαφορά δυναμικής αφενός βρέθηκαν πίσω στο σκορ και αφετέρου έχαναν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Πιο αναλυτικά, η φιλοξενούμενη πήρε το προβάδισμα με τον Εμπουεΐ, ο οποίος δευτερόλεπτα πριν τελειώσει το ημίχρονο έκανε το 0-1, με τον VAR να εξετάζει τη φάση για οφσάιντ και τελικά να λέει στον διαιτητή «παίζεται».

Η «λύτρωση» ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο για την Αταλάντα, με τον Ντε Ρουν σε πρώτο χρόνο να κάνει το 1-1 στο 58', πραγματοποιώντας ένα ωραίο σουτ το οποίο κατέληξε στα αντίπαλα δίχτυα. Το 2-1 τελικά ήρθε από τον Χέιλουντ στο 86', με τον Video Assistan Referee να εξετάζει τη φάση ξανά για οφσάιντ και να παίρνει την ίδια απόφαση με αυτή του πρώτου μέρους.