Με ελληνική συνδρομή η Μπολόνια έμεινε όρθια στην έδρα της Σαλερνιτάνα

© Photo by Ivan Romano/Getty Images/Ideal images

Sportal newsroom 21:01 - 18.03.2023 / Ανανεώθηκε: 21:15 - 18.03.2023

Με βοήθεια των Κυριακόπουλου και Λυκογιάννη η Μπολόνια έμεινε όρθια στην έδρα της Σαλερνιτάνα (2-2) για την 27η αγωνιστική της Serie A.

Συνεχίζει να ελπίζει για ευρωπαϊκή έξοδο η Μπολόνια. Οι «ροσομπλού» με τον Κυριακόπουλο να μοιράζει δύο ασίστ και τον Λυκογιάννη να σημειώνει το γκολ της ισοφάρισης, έφυγαν με βαθμό (2-2) από την έδρα της Σαλερνιτάνα.

Η Μπολόνια έφτασε τους 37 βαθμούς, έναν λιγότερο από τη Γιουβέντους που είναι στην έβδομη θέση. Η έβδομη θέση δίνει - υπό προϋποθέσεις - ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 7ο λεπτό με τον Πιρόλα. Στο 11' ο Κυριακόπουλος έδωσε ωραία ασίστ στον Φέργκιουσον που ισοφάρισε για την Μπολόνια με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ντιά έδωσε και πάλι το προβάδισμα στη Σαλερνιτάνα στο 64' αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση. Στο 73' ο Κυριακόπουλος έβγαλε νέα ασίστ, αυτή τη φορά στον Λυκογιάννη (είχε μπει ως αλλαγή στο ημίχρονο) με το 2-2 να μένει μέχρι το τέλος του ματς.

Στο ματς που έγινε νωρίτερα, η Μόντσα αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με την Κρεμονέζε. Η γηπεδούχος ομάδα κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο. Η Μόντσα είχε τρεις σημαντικές ευκαιρίες στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα με τον Ίτσο και τον Πετάνια.

Η Κρεμονέζε άνοιξε το σκορ στο 61ο λεπτό με τον Τσιοφάνι κόντρα στη ροή του αγώνα. Ο Κάρλος Αουγκούστο ισοφάρισε για τη Μόντσα στο 69ο λεπτό με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος του αγώνα. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Μόντσα έφτασε τους 34 βαθμούς και είναι στη 13η θέση. Η Κρεμονέζε παραμένει 19η με 13 βαθμούς.