Με «σπασμένα τα φρένα» η Νάπολι οδεύει προς τον τίτλο

Όσιμεν

© Photo by Diego Puletto/Getty Images

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 18:32 - 19.03.2023 / Ανανεώθηκε: 18:36 - 19.03.2023

Η Νάπολι πήρε το εμφατικό διπλό στην έδρα της Τορίνο (0-4) και συνεχίζει την κούρσα της για τον τίτλο με σπασμένα τα φρένα.

Η Νάπολι «απέδρασε» με εμφατικό τρόπο από το Τορίνο, καθώς επικράτησε (0-4) της τοπικής ομάδας και συνέχισε το νικηφόρο σερί στις εκτός έδρας αναμετρήσεις του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι πήρε το προβάδισμα νωρίς και με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους «κλείδωσε» το τρίποντο. Στο 9', ο συνήθης ύποπτος Όσιμεν άνοιξε το σκορ για την ομάδα, καθώς πήρε την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ζιελίνσκι κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μιλίνκοβιτς Σάβιτς.

Στο 35΄, οι «Ναπολιτάνοι» διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Κβαρατσχέλια. Ο Γεωργιανός σταρ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι κι έδωσε ισχυρό προβάδισμα στην ομάδα του (0-2). Στο 51ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους, διότι πέτυχαν και τρίτο γκολ. Ο Ολιβέρα έκανε την καλοζυγισμένη σέντρα, την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Όσιμεν κα σκόραρε για δεύτερη φορά με το κεφάλι. Στη συνέχεια η Τορίνο προσπάθησε να αντιδράσει, όμως η εξαιρετική αμυντική λειτουργία των «παρτενοπέι» δεν έδωσαν πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους.

Στο 68΄, ο Ντομπελέ διαμόρφωσε το 0-4 με μία εξαιρετική εκτέλεση μέσα από την περιοχή. Στα εναπομείναντα λεπτά, η ομάδα του Σπαλέτι έριξε τους ρυθμούς και διαχειρίστηκε το υπέρ της προβάδισμα μέχρι το τελικό σφύριγμα. Με αυτήν την εκτός έδρας νίκη, η Νάπολι συνεχίζει στην κορυφή, έφτασε τους 71 πόντους και οδεύει προς τον τίτλο. Από την άλλη, η Τορίνο παρέμεινε στην 11η θέση έχοντας 37 βαθμούς.

window.setTimeout(function (){const cssHref='https://www.sportal.gr/css/sport-widgets.css?v=1699615566';if (!document.querySelector(`[href="${cssHref}"]`)){let scriptCss=document.createElement('link');scriptCss.href=cssHref;scriptCss.rel='stylesheet';scriptCss.type='text/css';document.body.appendChild(scriptCss);}const scriptSrc='https://widgets.sportal365.com/loader.bundle.min.js';if (!document.querySelector(`[src="${scriptSrc}"]`)){let scriptTag=document.createElement('script');scriptTag.src=scriptSrc;scriptTag.defer=true;scriptTag.onload=function (){let widgetLoaderConfig={CDN_URL: 'https://widgets.sportal365.com',ODD_CLIENT: 'default',APP_LINK: 'desktop',API_URL: 'https://football.cache.proxy.sportal365.com/',API_KEY: '2f852b4de2f3a5cf3188e74b33087bb4:2c18422f8e826a7d11aeed52edb2449e',LANG: 'el',REQUEST_INTERVAL: 30,ENABLE_BET_SLIP: false,AUTHOR: false,THEME: "light",TOURNAMENT_ORDER: "sportal_gr",LINK_OPTIONS_V2: {'player': {'url': '/podosfairo/paixtes/{playerId}'},'team': {'url': '/podosfairo/{teamId}'},'tournament': {'url': '/podosfairo/diorganoseis/{tournamentId}'},'match': {'url': '/podosfairo/agonas/{matchId}','sort': {'criteria': 'alphabetically', 'direction': 'asc'}},'configuration': {'newWindow': false},'standings_tournament': {'url': '/podosfairo/diorganoseis/{standingsId}/vathmologies'}}};window.setTimeout(function (){new SMPWidgetsLoader(widgetLoaderConfig);}, 200);};document.head.appendChild(scriptTag);} else {new SMPWidgetsLoader(widgetLoaderConfig);}}, 0);

Την ίδια ώρα, η Φιορεντίνα επικράτησε της Λέτσε με 1-0 για την 27η αγωνιστική της Serie A. Οι γηπεδούχοι πίεσαν από το πρώτο λεπτό τον αντίπαλο με σκοπό να βρουν το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα. Στο 27ο λεπτό, η υπεροχή της ομάδας του Ιταλιάνο απέδωσε καρπούς και πήρε το προβάδισμα με αυτογκόλ του Γκάλο. Οι «βιόλα» δεν κατάφεραν να πετύχουν δεύτερο γκολ, όμως διατήρησαν το προβάδισμά τους (1-0) μέχρι το τέλος, με αποτέλεσμα να πάρουν τη νίκη και να διευρύνουν το αήττητο σερί τους στα πέντε διαδοχικά ματς, ανεβαίνοντας στους 37 βαθμούς και στο -1 από την 7η θέση.

Στο πρώτο ματς της μέρας, η Σαμπντόρια πήρε τη νίκη απέναντι στη Βερόνα (3-1) στο ντέρμπι της παραμονής, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκαμπιαντίνι. Στο 24ο λεπτό του αγώνα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Γκαμπιαντίνι, ο οποίος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση στην περιοχή της Βερόνα και εκτέλεσε υποδειγματικά τον Μοντιπό για το 1-0. Στο 35΄, ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του με ένα εντυπωσιακό τελείωμα. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η Βερόνα πίεσε αρκετά, πήρε την κατοχή κι έψαξε το γκολ που θα την έβαζε και πάλι στο ματς.

Αυτό το γκολ ήρθε στο 89΄ από τον Φαραόνι, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τουρκ με το στήθος, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Στα τελευταία λεπτά, η Βερόνα πίεσε για να ισοφαρίσει, αλλά η Σαμπντόρια ήταν αυτή που βρήκε το γκολ με τον Τζανόλι, ο οποίος σφράγισε τη νίκη στο 90+8 με ένα σουτ στην αριστερή γωνία του τερματοφύλακα. Με αυτό το τρίποντο οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 15 βαθμούς και μείωσαν τη διαφορά τους από τη Βερόνα στο -4.

var disqus_config = function () { this.callbacks.onNewComment = [function(comment) { trackCommentGA4(comment); }]; }; (function() { var d = document, s = d.createElement('script'); s.src = 'https://www-sportal-gr.disqus.com/embed.js'; s.setAttribute('data-timestamp', +new Date()); (d.head || d.body).appendChild(s); })(); function trackCommentGA4(comment) { window.dataLayer = window.dataLayer || []; window.dataLayer.push({ event: 'submit_comment', form_state: 'success', method: 'cms' }); }