Σπουδαίο διπλό της Γιουβέντους στο «Derby D΄Italia»

Ίντερ - Γιουβέντους

Photo by Stefano Guidi/Getty Images/Ideal Images

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 23:52 - 19.03.2023 / Ανανεώθηκε: 00:18 - 20.03.2023

Η Γιουβέντους έφυγε από το Μιλάνο με σπουδαίο διπλό (0-1), χάρη στο γκολ του Φίλιπ Κόστιτς στο 23ο λεπτό και πήρε μία τεράστια βαθμολογική «ανάσα» ενόψει της δύσκολης συνέχειας για τη «μάχη» της Ευρώπης.

Η Γιουβέντους πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Ίντερ (0-1), για την 27η αγωνιστική της Serie A. Με γκολ του Φίλιπ Κόστιτς στο 23ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι πήραν την τέταρτη σερί νίκη τους, σε όλες τις διοργανώσεις.

Με την έναρξη της αναμέτρησης, η Ίντερ πίεσε ψηλά με σκοπό να πάρει το προβάδισμα. Μόλις στο τρίτο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Μπαρέλα, ο οποίος επιχείρησε το δυνατό σουτ από καλή θέση κι ανάγκασε τον Σέζνι να κάνει μία δύσκολη επέμβαση. Στο 19΄, το ίδιο σκηνικό είχε το ίδιο αποτέλεσμα καθώς ο Πολωνός τερματοφύλακας δήλωσε παρών στο σουτ του Μπαρέλα για ακόμη μία φορά.

Στο 23ο λεπτό και κόντρα στη ροή του αγώνα, η Γιουβέντους άνοιξε το σκορ με το εξαιρετικό σουτ του Φίλιπ Κόστιτς, ο οποίος εκτέλεσε υποδειγματικά τον Ονάνα κι έβαλε μπροστά στο σκορ (0-1) την ομάδα του.

Το γκολ πέρασε από τον έλεγχο του VAR για πιθανό χέρι στην αρχή της φάσης, όμως μέτρησε κανονικά. Λίγο πριν τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Βλάχοβιτς έφτασε κοντά στο γκολ και στο να δώσει ισχυρό προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, όμως ο Ονάνα έδειξε σταθερότητα κι έδιωξε τον κίνδυνο.

Στο υπόλοιπο του ματς μέχρι και τη λήξη, η Ίντερ δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία, ενώ η ομάδα του Αλέγκρι με όπλο την εξαιρετική αμυντική λειτουργία και το όμορφο γκολ του Κόστιτς, «απέδρασε» από το Μιλάνο και πήρε βαθμολογική «ανάσα». Με αυτό το διπλό, οι «μπιανκονέρι» βρίσκονται στην έβδομη θέση με 41 πόντους και στο -9 από την τρίτη Ίντερ