Πιο κοντά στο Champions League η Γιουβέντους, 2-1 τη Λέτσε

Παίκτες Γιουβέντους

Photo by Valerio Pennicino/Getty Images

Sportal newsroom 20:58 - 03.05.2023 / Ανανεώθηκε: 21:12 - 03.05.2023

Η Γιουβέντους επιβλήθηκε με 2-1 της Λέτσε για την 33η αγωνιστική της Serie A.

Πιο κοντά στην κατάληψη μίας θέσης που οδηγεί στο Champions League της επόμενης περιόδου είναι η Γιουβέντους. Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι επιβλήθηκε με 2-1 της Λέτσε και ανέβηκε - έστω και προσωρινά στη δεύτερη θέση με 63 βαθμούς.

Η ομάδα με έδρα το Τορίνο άνοιξε το σκορ στο 15' με τον Παρέδες. Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μιρέτι στο 27ο λεπτό αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω του VAR.

Στο 37΄η ομάδα του Μπαρόνι ισοφάρισε (1-1) με τη Γιουβέντους να φτάνει στο 2-1 με τον Βλάχοβιτς τρία λεπτά αργότερα. Η Λέτσε έμεινε στη 16η θέση και τους 31 βαθμούς.

Σημαντική νίκη για την έξοδο στο επόμενο Champions League πήρε και η Αταλάντα που επιβλήθηκε με 3-2 της Σπέτσια. Η ομάδα του Γκασπερίνι έφτασε τους 58 και είναι στην τέταρτη θέση.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Γκιασί στο 18' με την Αταλάντα να ισοφαρίζει (1-1) με τον ντε Ρουν στο 32ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένοι να καθαρίσουν το ματς.

Στο 48' ο Ζαπακόστα έκανε το 2-1 με τον Μουριέλ να διαμορφώνει το 3-1 έξι λεπτά αργότερα. Η Σπέτσια μείωσε σε 3-2, που ήταν το τελικό σκορ με τον Μπουράντια στο 64ο λεπτό. Η Σπέτσια είναι στη 17η θέση με 27 βαθμούς.