«Αντίο» με νίκη και... φιέστα για τη Νάπολι, 2-0 τη Σαμπντόρια (vids)

Τζιοβάνι Ζάκαρη 21:26 - 04.06.2023 / Ανανεώθηκε: 23:47 - 04.06.2023

Η Νάπολι έκλεισε τη σεζόν της με νίκη εναντίον της Σαμπντόρια (2-0) και παρέα με τον κόσμο της γιορτάζει την κατάκτηση του τρίτου πρωταθλήματος στην ιστορία της.

Μία χρονιά όνειρο ολοκληρώθηκε για τη Νάπολι, η οποία στην «αυλαία» του πρωταθλήματος πανηγύρισε τη νίκη εναντίον της Σαμπντόρια που περνάει ωστόσο σε δεύτερο χρόνο. Διότι για τη Νάπολη η Κυριακή (4/6) είναι μέρα φιέστας, αφού τόσο μέσα στο Ολίμπικο όσο και έξω από αυτό, ο κόσμος συγκεντρώθηκε να πανηγυρίσει το τρίτο «Σκουντέτο».

Στα του αγώνα, η Νάπολι επέστρεψε στις νίκες μετά το 2-2 με τη Μπολόνια και οι Όσιμεν - Σιμεόνε ήταν αυτοί που έκαναν... σαματά. Για να συμβεί αυτό, εντούτοις, έπρεπε να περάσει ένα «νεκρό» πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ναι μεν η γηπεδούχος πίεζε αλλά το έκανε χωρίς αξιώσεις.

Όλα άλλαξαν στο δεύτερο μέρος όταν 20 λεπτά μετά την έναρξη του, ο Νιγηριανός έκανε αυτό που ξέρει να κάνει καλά και σκόραρε για το 1-0, από το σημείο του πέναλτι. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με υπεροχή των «παρτενοπέι», οι οποίοι τελικά πήραν και δεύτερο γκολ από τα πόδια του Σιμεόνε, που πέτυχε εξαιρετικό γκολ με ένα σουτ «κεραυνό».