Στο Europa League η Ρόμα με «δώρο» που... διέλυσε τη Γιουβέντους

Τζιοβάνι Ζάκαρη 00:09 - 05.06.2023 / Ανανεώθηκε: 00:55 - 05.06.2023

Ένα φινάλε-όνειρο περιλάμβανε το παιχνίδι της Ρόμα εναντίον της Σπέτσια, το οποίο εξελίχθηκε σε εφιάλτης για τη Γιουβέντους με φόντο τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Ένα απίθανο φινάλε περιλάμβανε η τελευταία αγωνιστική της Serie A, στο οποίο η Ρόμα κατέληξε με σοκαριστικό τρόπο στους ομίλους του Europa League, στέλνοντας τη Γιουβέντους στα... τάρταρα.

Οι «τζαλορόσι» όδευαν προς το Europa Conference League, όμως με ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις το οποίο προέκυψε από τον Αμιάν και εκτέλεσε εύστοχα ο Ντιμπάλα, τους έδωσε το εισιτήριο για το Europa League. Νωρίτερα ο Δημήτρης Νικολάου είχε δώσει το προβάδισμα στη Σπέτσια, μέχρι να έρθει ο Ζαλέφσκι και να φέρει το παιχνίδια στα ίσια.

Την ίδια ώρα η Γιουβέντους έκανε το καθήκον της και επικράτησε της Ουντινέζε με 1-0, πράγμα που μέχρι να εκτελέσει εύστοχα από τα 11 μέτρα ο παίκτης της Ρόμα, την οδηγούσε στη δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση. Μοναδικός σκόρερ του αγώνα ο Κιέζα, ο οποίος από καλό σημείο πέτυχε το γκολ για την ομάδα του.

Από την άλλη, η Αταλάντα αποχαιρέτησε τη σεζόν με «πάρτι» επί της Μόντσα (5-2), σε ένα ματς το οποίο οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από μία κόκκινη (Γκασπερίνι-Μαρλόν). Μέχρι να ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, οι «νερατζούρι» είχαν ήδη προβάδισμα δύο τερμάτων, το οποίο τους είχε δώσει ο Κουπμέινερς. Ο Κολπάνι μείωσε σε 2-1, αλλά ο Ολλανδός παρέα με τον Χοϊλούντ έκαναν το 4-1 μέσα σε πέντε λεπτά (74-79'). Ο Πετάγκα μείωσε σε 4-2 και το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τον Μουριέλ.