«Σκόρπισε» τον Παναθηναϊκό Β' με επιβλητική «τεσσάρα» ο ΠΑΟΚ Β'

Παίκτες ΠΑΟΚ Β'

Τζιοβάνι Ζάκαρη 16:50 - 10.03.2023 / Ανανεώθηκε: 17:26 - 10.03.2023

Ο ΠΑΟΚ Β' ήταν επιβλητικός κόντρα στον Παναθηναϊκό και με τέσσερα γκολ (4-1) πήρε τη νίκη μακριά από τη Θεσσαλονίκη, η οποία του έδωσε βαθμούς που χρειαζόταν.

Εκτός έδρας... πάρτι ετοίμασε ο ΠΑΟΚ Β' κόντρα στον Παναθηναϊκό Β', με τους παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία να παίρνουν επιβλητική νίκη με τέσσερα γκολ στο ΟΑΚΑ. Το ματς της 14ης αγωνιστικής της Super League 2 ολοκληρώθηκε με το 4-1 υπέρ του «Δικεφάλου του Βορρά», ο οποίος πλέον πλησίασε την κορυφή του πρωταθλήματος, στον όμιλο του.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με το «καλημέρα» αφού το 0-1 έγινε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Μπράντονιτς. Στο 7΄ ο Πανίδης πέτυχε το 2-0 και έκανε ευκολότερο το έργο της ομάδας του, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα το σουτ του Μπιλάλ σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Ταλιχμανίδη. Το... κερασάκι στην τούρτα ήρθε από τον ο Γκορντεζιάνι ο οποίος έκανε το 3-0, με τους «πράσινους» να μειώνουν άμεσα σε 3-1 με τον Ταβάρες.

Όλα αυτά συνέβησαν δίχως καν να έχει ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Μέσα στον γενικό χαμό, λοιπόν, ήρθε και η αποβολή του Βουτσά στο 26΄ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, το οποίο έκανε δυσκολότερο το έργο του «τριφυλλιού». Ο ΠΑΟΚ τελικά «κλείδωσε» το τρίποντο, με τον Χατζηστραβό να διαμορφώνει στο 81ο λεπτό το τελικό 4-1.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β': Ξενόπουλος, Σιδεράς, Βουτσάς, Μαρτίνης, Εμπό (46΄ Σερπέζης), Φουρτάδο (46΄ Αθανασακόπουλος), Αντωνίου, Ταβάρες, Τουρκοχωρίτης, Ρόμπι (18΄ Σαρδέλης, 56΄ Κυριόπουλος), Μπιλάλ (46΄ Κρυπαράκος)

ΠΑΟΚ Β': Ταλιχμανίδης, Σελιμάι (46΄ Τσοπούρογλου), Τασιούρας (67΄ Γιαξής), Παναγιώτου, Κωττάς, Ουεντραόγκο, Νινούα (46΄ Μελετίδης), Δαρέλας (73΄ Σπυρίδης), Μπράντονιτς, Πανίδης (65΄ Χατζηστραβός), Γκορντεζιάνι.