«Καθάρισε» με 2-1 την Αναγέννηση Καρδίτσας ο ΠΑΟΚ Β', κόλλησε στο 1-1 με τον ΠΑΟ Ρουφ η ΑΕΚ Β'

Αναγέννηση Καρδίτσας - ΠΑΟΚ Β'

Άγγελος Φραγκισκάτος 16:50 - 10.04.2023 / Ανανεώθηκε: 17:17 - 10.04.2023

Ο ΠΑΟΚ Β' επικράτησε της Αναγέννησης Καρδίτσας με 2-1 και έβαλε ταφόπλακα στις ελπίδες που διατηρούσε για πρωτιά στον βόρειο όμιλο, ενώ η ΑΕΚ Β' έμεινε στο 1-1 με τον ΠΑΟ Ρουφ.

Έβγαλε νοκ άουτ την Αναγέννηση Καρδίτσας ο ΠΑΟΚ Β'! Οι Θεσσαλονικείς πήραν το διπλό, επικρατώντας με 2-1 χάρη στα γκολ του Κυριάκου Γιαξή και του Μάριου Τσαούση μέσα σε διάστημα τριών λεπτών (80'-83') και επέστρεψαν στις νίκες.

Κάπως έτσι η Αναγέννηση βγήκε από το παιχνίδι της ανόδου, αφού έμεινε στο -9 από τον Πανσερραϊκό, ενώ οι «ασπρόμαυροι» ανέβηκαν στην 5η θέση με 30 βαθμούς.

Εκεί που όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα έρθουν ισόπαλες χωρίς σκορ, αφού το παιχνίδι είχε μπει στην τελική του ευθεία και το 0-0 παρέμενε, ο Γιαξής τέσσερα λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο έκανε το 0-1. Έπειτα από τρία λεπτά ο Τσαούσης με κοντινή προβολή έγραψε το 0-2, ενώ στο τέλος ο Γκόλιας διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Την ίδια ώρα ΑΕΚ Β' και ΠΑΟ Ρουφ έμειναν στο 1-1 για τον Νότιο όμιλο της Superleague 2. Έτσι, η Ένωση βρίσκεται στην 10η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι είναι στην προτελευταία θέση με 5 βαθμούς.

Μπορεί ο ΠΑΟ Ρουφ να προηγήθηκε στο 20ο λεπτό με τον Ζούνη, όμως οι «κιτρινόμαυροι» απάντησαν άμεσα με τον Τζούντα Γκαρσία στο 36', που έκανε το 1-1. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, παρότι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν αρκετές φορές κοντά και στο δεύτερο γκολ.

Επιπλέον, Παναθηναϊκός Β' και Ηρακλής ήρθαν ισόπαλοι με 1-1. Ο Γηραιός πήρε προβάδισμα με γκολ του Γιουμπιτάνα στο 68', αλλά το Τριφύλλι ισοφάρισε με τον Προδρομίτη στο 87'.

Τέλος, χορταστικό ήταν το παιχνίδι του Απόλλων Πόντου με τη Νίκη Βόλου, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες με 2-2. Τα γκολ των γηπεδούχων τα πέτυχαν οι Εσαλό (21') και Αραβίδης (90+2'), ενώ για τους Θεσσαλούς σκόραραν οι Τζιόρας (61') και Παναγιωτίδης (67').