ΑΕΚ - Παναθηναϊκός: Ο Πινέδα από την... κλειδαρότρυπα έσπασε το «πράσινο» αήττητο (1-0)

Ορμπελίν Πινέδα / © Intime

Κώστας Τσίλης 21:52 - 08.01.2023 / Ανανεώθηκε: 20:33 - 27.02.2024

Μετά από ένα ντέρμπι με πάθος, ένταση και πολλή τακτική, η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 του Παναθηναϊκού, έσπασε το αήττητο του «τριφυλλιού» και μείωσε στους τέσσερις τη διαφορά της από την κορυφή. Ο Πινέδα από δύσκολη γωνία έκρινε το αποτέλεσμα στο 68'.

Ήταν δεδομένο πως αυτό που γινόταν στη Νέα Φιλαδέλφεια, θα ήταν ένα ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στις δυο καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος, αλλά με την βαθμολογική διαφορά που τους χωρίζει, να καθορίζει και την εικόνα του παιχνιδιού. Υπό την έννοια πως ήταν πολύ ξεκάθαρο πως η ΑΕΚ ήθελε πολύ περισσότερο να βρει το γκολ και να πάρει τη νίκη, για να ροκανίσει τους επτά βαθμούς και ο Παναθηναϊκός περισσότερο να μην χάσει και να αφήσει να ψαλιδιστεί η διαφορά. Και αυτή ήταν και η εικόνα του ντέρμπι στο μεγαλύτερο κομμάτι του. Στο ένα γκολ κρίθηκε, αυτό του Πινέδα από την... κλειδαρότρυπα.

Με την ΑΕΚ να είναι αυτή που τελικά βρήκε το γκολ, έχοντας φτιάξει και περισσότερες ευκαιρίες να το πετύχει. Και τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να αντιδράσει, παρά το γεγονός πως στο φινάλε του παιχνιδιού και στις καθυστερήσεις, υπήρχε δοκάρι από τον Ιωαννίδη στην πιο λάθος λειτουργία της άμυνας των γηπεδούχων από την αρχή του ντέρμπι.

Η ΑΕΚ χρειάστηκε να περάσει περίπου το πρώτο τέταρτο για να μπορέσει να βρει τον ρυθμό που συνήθως πιάνει στα εντός έδρας παιχνίδια και να αυξήσει την πίεση χαμηλά στην άμυνα του αντιπάλου. Ενώ ο Παναθηναϊκός στο μεγαλύτερο κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου και στην πραγματικότητα στα πρώτα 60 λεπτά, είχε τρόπο να απορροφά αυτή την πίεση.

Κυρίως όμως διότι οι παίκτες της ΑΕΚ δεν είχαν καθόλου σωστές επιλογές στην τελική προσπάθεια. Μάλιστα ενώ οι γηπεδούχοι είχαν απόλυτη κυριαρχία, ενώ έβρισκαν τρόπο να κλείνουν τον αντίπαλο στα καρέ του, ήταν οι φιλοξενούμενοι αυτοί που έχασαν την καλύτερη ευκαιρία, με τον Αθανασιάδη να αποκρούει εξαιρετικά πλασέ του Μπερνάρντ.

Όμως εκείνο που φαινόταν ήταν πως όσο ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολευόταν να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του και όσα έχανε τις μάχες στην μεσαία γραμμή, τόσο ήταν πιο πιθανό η ΑΕΚ να βρει την στιγμή της για να σκοράρει. Το έκανε στο 68’ με τρομερή ασίστ του Αραούχο και εξαιρετικό τελείωμα του Πινέδα από πλάγια θέση μέσα στην μεγάλη περιοχή. Και από την στιγμή που μπήκε μπροστά η Ένωση, πλέον άλλαξαν οριστικά και οι ισορροπίες του παιχνιδιού.

Ο Παναθηναϊκός, παρά τις αλλαγές του Γιοβάνοβιτς, δεν βρήκε τρόπο να ψάξει ορθόδοξα το γκολ. Ενώ η ΑΕΚ έδειχνε πιο επικίνδυνη στους κενούς χώρους. Βεβαίως στις καθυστερήσεις η φάση του Ιωαννίδη θα μπορούσε να αλλάξει τα δεδομένα, αλλά το πλασέ του κτύπησε στο δοκάρι. Ενώ στη συνέχεια της φάσης, το πέναλτι που κέρδισε από την εξαιρετική του προσωπική ενέργεια ο Φερνάντες, δεν έκανε γκολ ο Λιβάι καθώς ο Μπρινιόλι απέκρουσε. Και έτσι δεν άλλαξε τίποτα, από το γκολ του Πινέδα που τελικά έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ.

Οι ενδεκάδες:

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Βίντα, Μουκουντί, Σιντιμπέ, Γιόνσον, Σιμάνσκι, Πινέδα (90’ Φερνάντες), Γκαρσία, Αραούχο (90’ Μήτογλου), Άμραμπατ (81’ Άμραμπατ).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρα (87’ Βαγιαννίδης), Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Πέρεθ (87’ Τσοκάι), Κουρμπέλης (69’ Ιωαννίδης), Βέρμπιτς (56’ Τσέριν), Μπερνάρντ, Παλάσιος, Σπόραρ

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Ήταν ένα ντέρμπι που προφανώς η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του. Και από την στιγμή που βρήκε το γκολ, έδειχνε πως θα το πάρει. Αλλά το πιο κομβικό σημείο του παιχνιδιού, είναι στις καθυστερήσεις που όλα γίνονται ροντέο. Με τον Ιωαννίδη να χάνει την ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και η ΑΕΚ να χάνει το πέναλτι.

Μπορεί το γκολ του Πινέδα να ήταν ο σκόρερ του γκολ που έκρινε το ντέρμπι. Όμως θα ήταν άδικο να κλέψει τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη, από τον Νταμιάν Σιμάνσκι. Ο Πολωνός ήταν παντού στο γήπεδο και έκανε τα πάντα.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Ο Ματίας Αλμέιδα επέστρεψε σ’ ένα σχήμα όπως αυτό απέναντι στον Βόλο. Με τον Γιόνσον και τον Σιμάνσκι στους ρόλους των δυο αμυντικών χαφ, τον Πινέδα και τον Άμραμπατ να ξεκινούν τις προσπάθειες τους από τα δυο άκρα και τον Αραούχο σε ρόλο ελεύθερο πίσω από τον Γκαρσία. Από την άλλη μεριά ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήταν σταθερός στον δικό του σχηματισμό, με τον Ρούμπεν ως κόφτη, τον Κουρμπέλη σχεδόν δίπλα του, τον Μπερνάρντ ως εσωτερικό χαφ σε πιο ελεύθερο ρόλο, τον Βέρμπιτς με τον Παλάσιος να βγαίνουν στα δυο άκρα και τον Σπόραρ στην κορυφή της επίθεσης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Ορμπελίν Πινέδα μετρά δυο γκολ σε ισάριθμα φετινά ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Σκόραρε και στην Λεωφόρο στον πρώτο γύρο, σκόραρε και τώρα στην Opap Arena.