Λύγισε τον Αρη (1-0) και παραμένει ζωντανός ο Ολυμπιακός

Ολυμπιακός-Άρης/©ΙΝΤΙΜΕ

Αλέξης Σαββόπουλος 21:24 - 15.01.2023 / Ανανεώθηκε: 21:40 - 15.01.2023

Με γκολ του Μασούρα στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός επικράτησε (1-0) με άγχος του Άρη και διεύρυνε το νικηφόρο σερί που του δίνει ελπίδα.

Ενα γκολ απο τον Μασούρα, την χρυσή αλλαγή του Μίτσελ, εξήντα μόλις δευτερόλεπτα απο την είσοδό του στο παιχνίδι, που μετουσίωσε σε γκολ την εξαιρετική σέντρα του Χάμες, έδωσε τους τρεις βαθμούς στον Ολυμπιακό απέναντι στον καλά ορργανωνένο ανασταλτικά, αλλά ακίνδυνο και επιπόλαιο μπροστά, Αρη.

Τέταρτη σερί νίκη για την ομάδα του Μίτσελ, χωρίς μάλιστα να δεχθεί γκολ που τον κρατάει σε απόσταση αναπνοής απο την 2η θέση, διατηρώντας τον ακόμη ζωντανό ενώ η ομάδα του Πάρντιου κρατάει την καλή εικόνα στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης.   Στο πρώτο ημίχρονο ο Αρης κατάφερε να απορρυθμίσει εντελώς τον Ολυμιακό με το εξαιρετικό τακτικό πλάνο του.

Η επιλογή του Πάρντιου να παίξει με τρία ουσιαστικά αμυντικά χαφ περιόρισε την δράση των Φορτούνη, Μπιέλ, Χάμες και Χουάνγκ με συνέπεια να μην δεχθεί καμία απειλή ούτε απο τον άξονα ούτε απο τις πλευρές και παράλληλα με ψυχραιμία κυκλοφορούσε την μπάλα, ψάχνοντας μια καλή τελική πάσα στα όρια του οφσάιντ, στις κινήσεις του Γκρέι. Ο Ολυμπιακός βγήκε απο την δύσκολη θέση με την έναρξη της επανάληψης απο ένα παίκτη που ήρθε απο τον πάγκο (Μασούρα) και μια σέντρα-ξυραφιά του Χάμες. Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους που πλησίασαν στο δεύτερο γκολ με τις ευκαιρίες απο Μπακαμπού και Μπιέλ την ίδια ώρα που ο Αρης δεν κατάφερε, παρά το γεγονός ότι πήρε την κατοχή της μπάλας, να βγει με αξιώσεις μπροστά και να απαντήσει παρά τις λίγο καθυστερημένες παρεμβάσεις που έγιναν απο τον Πάρντιου, χωρίς όμως να κάνουν την διαφορά.

Οι ενδεκάδες:

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Παπασταθόπουλος, Ντόι, Ροντινέι, Ρέαμπτσουκ, Χουάνγκ, Εμβιλά, Φορτούνης (46΄Μασούρας), Μπιέλ (88΄ Ροντρίγκες), Χάμες (78΄ Σαμασέκου), Μπακαμπού (69΄ Ελ Αραμπί).

Άρης (Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μαζικού, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Ετέμπο, Νταρίντα (72΄ Μάνου Γκαρθία), Νταμπό (79΄ Ντουκουρέ), Ματέο (85΄ Πάλμα) Μαντσίνι, Γκρέι (72΄ Καμάτσο).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Στο γκολ με το καλημέρα του δεύτερου ημιχρόνου απο τον νεοεισελθών Μασούρα που ξεκλείδωσε την άρτια μέχρι τότε οργανωμένη άμυνα του Αρη και άλλαξε και την ψυχολογία των γηπεδούχων.

MVP

Σε ένα ματς που ο Αρης κατάφερε να βγάλει εκτός παιχιδιού τα βαριά χαρτιά του Ολυμπιακού, ο Γιώργος Μασούρας με την είσοδό του στο ματς πέτυχε το μοναδικό γκολ και έγινε η χρυσή αλλαγή του Μίτσελ.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Ο Μίτσελ δεν έκρυβε εκπλήξεις και για τρίτο σερί παιχνίδι στο πρωτάθλημα παράταξε την ίδια ενδεκάδα, όπως δηλαδή με Αστέρα Τρίπολης και Βόλο. Σε διάταξη 4-2-3-1 είχε και πάλι μαζί Φορτούνη, Μπιέλ και Χάμες να κινούνται ουσιαστικά πίσω από τον Μπακαμπού που ήταν στην κορυφή. Ο Άλαν Πάρντιου παράταξε την ομάδα του με 4-3-3 με τρία ουσιαστικά αμυντικά χαφ, προσθέτοντας τον Νταμπό δίπλα στους Ετέμπο και Νταρίντα, μετατοπίζοντας ταυτόχρονα τον Ματέο στις πλευρές μαζί με τον Μαντσίνι.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Μόλις εξήντα δευτερόλεπτα χρειάστηκε ο Γιώργος Μασούρας που πέρασε αλλαγή στην ανάπαυλα, για να διώξει το άγχος απο την ομάδα του και να χαρίσει ένα πολυτιμο τρίποντο στον Ολυμπιακό.

H ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙKH

Οι δυο ομάδες θα ξανασυναντηθούν την Τετάρτη στο ίδιο γήπεδο, αυτή τη φορά για τον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου. Για τον Άρη το πρωτάθλημα συνεχίζεται το άλλο Σάββατο με εντός έδρας παιχνίδι κόντρα στον Βόλο ενώ ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει εκτός έδρας την προσεχή Κυριακή τον Ατρόμητο.