Λυτρωτής ο Περέα, απένειμε ποδοσφαιρική δικαιοσύνη στο «Γεντί Κουλέ»

ΟΦΗ - Αστέρας / © Intime

18:55 - 21.01.2023 / Ανανεώθηκε: 19:17 - 21.01.2023

Συνεχίζει ακάθεκτος ο ΟΦΗ! Η ομάδα της Κρήτης επιβλήθηκε με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης με γκολ του Περέα και μετράει πέντε σερί ματς χωρίς ήττα στη Superleague.

Τεράστια νίκη πέτυχε ο ΟΦΗ κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Η ομάδα της Κρήτης επικράτησε με 1-0 με γκολ του Περέα στο 88' και προσπέρασε τους Αρκάδες στη βαθμολογία της Superleague.

Οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι, είχαν την κατοχή της μπάλας και έφτασαν τους 19 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Ο Αστέρας έμεινε στους 18.

Ο Αστέρας Τρίπολης απείλησε για πρώτη φορά τον ΟΦΗ στο 13ο λεπτό. Ο Άλβαρες εκτέλεσε το φάουλ, ο Σανταφέ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Μπαράλες στη συνέχεια αστόχησε.

Ο ίδιος παίκτης απείλησε και πάλι με κεφάλι στο 22ο λεπτό. Η ομάδα της Κρήτης άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και είχε δύο καλές στιγμές με τον Τοράλ (34') και τον Ντίκο στο 38ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 48' ο Ντίκο έκανε την παράλληλη μπαλιά αλλά ο Ντίκο δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΟΦΗ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Λάρσον στο 79ο λεπτό. Η ομάδα της Κρήτης άνοιξε το σκορ εννέα λεπτά αργότερα. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Περέα πήδηξε ολομόναχος για την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΟΦΗ (Νταμπράουσκας): Μανδάς, Πασαλίδης, Βούρος, Γιαννούλης (76’ Περέα), Θοράρινσον, Λάρσον, Ντιουσέ (85’ Μπάκιτς), Μεγιάδο, Τοράλ, Ντίκο, Μπαλογιάννης (66’ Μοσκέρα).

Αστέρας Τρίπολης (Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Πίτσου Αντζουλάς, Καστάνιο, Καρμόνα, Μουνάφο (46’ Γκαρντάφσκι), Σανταφέ (91’ Μπενίτο), Μπερτόγλιο (61’ Μπαρτόλο), Άλβαρες, Κρέσπι (73’ Σίτο), Μπαράλες.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Όλα κρίθηκαν από μία στημένη φάση. Στο 88' μετά από μία εκτέλεση φάουλ, ο Περέα πήδηξε ολομόναχος για κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο MVP: Ο Λουίς Περέα είναι ο άνθρωπος που έκρινε το ματς. Ο παίκτης του ΟΦΗ μπήκε στο ματς στο 76΄αντί του Γιαννούλη και έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο ΟΦΗ μετράει πέντε διαδοχικά ματς χωρίς ήττα στη Superleague. Η ομάδα της Κρήτης πήρε ισοπαλίες από τον Παναθηναϊκό (1-1), τον Βόλο (0-0) και τον ΠΑΟΚ (0-0) ενώ επικράτησε του Παναιτωλικού (4-0) και του Αστέρα.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Με 3-5-2 ξεκίνησαν οι δύο προπονητές. Ο Άκης Μάντζιος είδε τον Μουνάφο να αποχωρεί στο ημίχρονο λόγω τραυματισμού με τον Γκαρντάφσκι να παίρνει τη θέση του. Ο Βάλντας Νταμπράουσκας αντικατέστησε τον Κώστα Γιαννούλη με τον Περέα στο 76ο λεπτό. Η έμπνευση του Λιθουανού βγήκε αφού ο 25χρονος Ισπανός σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα.

H ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙKH: Ο ΟΦΗ έχει δύσκολη αποστολή την 20η αγωνιστική της Superleague. Η ομάδα της Κρήτης φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό. Ο Αστέρας αντιμετωπίζει στην Τρίπολη τον Παναθηναϊκό.