«Σούπερμαν» στην Τούμπα ο Πασχαλάκης και ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 0-0

Μάνος Τσαλγατίδης 22:48 - 05.02.2023 / Ανανεώθηκε: 17:25 - 06.02.2023

ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός έμειναν στο 0-0 στο ντέρμπι της Τούμπας και συνεχίζουν... χέρι-χέρι στη βαθμολογία. Ο Δικέφαλος ήταν η καλύτερη ομάδα μέσα στο γήπεδο, αλλά δεν είχε το καθαρο μυαλό για να βρει δίχτυα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καθυστέρηση 20 λεπτών, διότι ο Ολυμπιακός αποχώρησε εξαιτίας ενός πανό, που οι παίκτες του το θεώρησαν προσβλητικό. Ωστόσο, όταν τελικά οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και το ποδόσφαιρο ξεκίνησε, ο ΠΑΟΚ είχε μια φανταστική ορμή, ο Νάρεϊ μόλις στο 1ο λεπτό είχε δοκάρι από πλάγια θέση, ενώ ο Πασχαλάκης είπε δύο εντυπωσιακά «όχι» σε Ολιβέιρα και Κωνσταντέλια. Από το 16΄και έπειτα οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα.

Ωστόσο, ο Δικέφάλος ήταν καλά προετοιμασμένος για αυτό. Στο 18΄ ο ΠΑΟΚ ζήτησε πέναλτι σε γκρέμισμα του Νάρεϊ, αλλά ο Σλοβάκος διαιτητής, Κρούζλιακ είδε επιθετικό φάουλ του Γερμανού. Η Τούμπα ήταν στο πόδι και έδινε ρυθμό, ένταση και ενθουσιασμό στο σύνολο του Λουτσέσκου, που ωστόσο, δεν είχε καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια. Ο Κουλιεράκης στο 17΄παραλίγο να χριστεί σκόρερ, αλλά το σουτ του μέσα από την μικρή περιοχή σταμάτησε πάνω στον Πασχαλάκη.

Στο 24΄ήρθε η πρώτη ευκαιρία του Ολυμπιακού στο παιχνίδι. Ο Χάμες σούταρε με δύναμη και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι.

Η ορμή του ΠΑΟΚ άρχισε να σβήνει και μαζί με αυτό ήρθαν και τα λάθη. Ο Ολύμπιακός προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί αυτό, αλλά η καθαρή σκέψη του Ίνγκασον, έσωσε τον Δικέφαλο σε δύο περιπτώσεις. Ο τρελός ρυθμός που είχε πάρει το ματς στις αρχές του είχε χαθεί, με τους δύο αντιπάλους να πηγαίνει κυρίως σε ποδόσφαιρο τακτικής και χαμηλότερου ρίσκου.

Στο 40΄ οι «ασπρόμαυροι» πάτησαν και πάλι... γκάζι και έχασαν συνεχόμενες ευκαιρίες με Ντάντας και Ολιβέιρα, Η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 0-0 και το δεύτερο ημίχρονο να είναι πολλά υποσχόμενο. Η επανάληψη ξεκίνησε με την αίσθηση θερμοκρασίες στο -4. Ο Κωνσταντέλιας θέλησε να ζεστάνει τους πάντες με μία περίτεχνη ενέργεια, που κατέληξε σε γυριστό σουτ, αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε σταθερά.

Η έναρξη του δεύτερου μέρους έμοιαζε με αυτή του πρώτου. Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και θα μπορούσε να σκοράρει στο 54ο λεπτό, όταν ο Ολιβέιρα αστόχησε εξ επαφής με το κεφάλι. Στη συνέχεια ο Δικέφαλος είχε και άλλη ευκαιρία με τον Αουγκούστο, αλλά το σουτ του δεν αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού. Το σύνολο του Λουτσέσκου με εντολή του προπονητή του, συνέχιζε την πίεση ψηλά με στόχο να αναγκάσει τον Πασχαλάκη σε λάθος.

Ο Λουτσέσκου ανακάτεψε την τράπουλα ρίχνοντας στο ματς του Νάσμπεργκ, Μπράντον και Σβαμπ, προκειμένου η ομάδα να μπορέσει να αποκτήσει στοιχεία που της έλειπαν στο παιχνίδι. Έτσι, οι ασπρόμαυροι για περίπου 20 λεπτά έπαιξαν με σχηματισμό 4-4-2. Στο 72΄ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπράντον, που δεν σκόραρε από πλεονεκτική θέση, σε μια φάση που υπάρχει εσάνς. πέναλτι πάνω στον Ίνγκασον, το οποίο δεν δόθηκε.

Από την πλευρά του ο Μίτσελ βλέποντας πως ο ΠΑΟΚ ψάχνει το γκολ κατέβασε και άλλο τις γραμμές κάνοντας την ομάδα του πιο αμυντική.

Το παιχνίδι κύλησε σβηστά από εκεί και έπειτα με τον Δικέφαλο να ζητά πέναλτι σε χτύπημα του Παπασταθόπουλου στον Ράφα. Αυτό δεν δόθηκε και έτσι έμεινε το 0-0.

Οι ενδεκάδες:

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ράφα, Κουλιεράκης (70΄ Νάσμπεργκ) Ίνγκασον, Σάστρε, Ντούγκλας, Ντάντας (71΄ Σβαμπ), Κωνσταντέλιας, Νάρεϊ, Αντρίγια (71΄Μπράντον) και Ολιβέιρα.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ, Ντόη, Παπασταθόπουλος, Ροντινέι, Εμβιλά, Ιν. Χουάνγκ, Μπιέλ (79΄ Σαμασέκου), Χάμες (79΄Ραμόν), Μασούρας (61΄ Κανός), Μπακαμπού (Ελ Αραμπί 75΄).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ:

Ο ΠΑΟΚ στα πρώτα τέταρτα των ημιχρόνων μπήκε καλά, με πάθος, με ορμή, με πλάνο, αλλά δεν κατάφερε να τα εκμεταλλευτεί αυτά.

MVP:

Ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης ήταν αυτός που έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στον Ολυμπιακό, με αρκετές ουσιαστικές και εντυπωσιακές επεμβάσεις.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ:

Ο Λουτσέσκου νίκησε κατά κράτος τον Μίτσελ, αλλά η ομάδα του δεν του έκανε τη χάρη να κερδίσει τον Ολυμπιακό σε ένα δικό της ματς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ:

20 λεπτά έκανε να ξεκινήσει το παιχνίδι, διότι ο Ολυμπιακός αποχώρησε πριν καν αυτό αρχίσει λόγω ενός πανό.

H ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙKH:

Ο ΠΑΟΚ ταξιδεύει στη Λαμία για τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος και θέλει τη νίκη, προκειμένου να βρεθεί από τώρα στον τελικό.