Έκοψε τη φόρα του Άρη και πήρε τρίποντο-χρυσάφι η Λαμία

Οι παίκτες της Λαμίας πανηγυρίζουν το ένα από τα δύο γκολ που πέτυχαν επί του Άρη

© ΙΝΤΙΜΕ

Αλέξης Σαββόπουλος 19:29 - 05.03.2023 / Ανανεώθηκε: 19:37 - 05.03.2023

Ενα κάκιστο πρώτο ημίχρονο από πλευράς Αρη ήταν αρκετό στη Λαμία για να πάρει με 2-1 μόλις τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα που την… ξεκόλλησε απο τον πάτο της βαθμολογίας.

Δυο διαφορετικά ημίχρονα είχε το παιχνίδι στη Λαμία. Ένας απογοητευτικός Αρης έδωσε δικαιώματα και δυο εύκολα γκολ στους γηπεδούχους από τραγικά λάθη, στο πρώτο 45λεπτο, και ένα δεύτερο που η ομάδα της Θεσσαλονίκης βελτίωσε την εικόνα της αλλά η Λαμία με καλή αμυντική οργάνωση και ορθή διαχείριση κράτησε ένα τρίποντο που μπορεί να αποδειχτεί υπερπολύτιμο.

Ο Αρης πλήρωσε το πολύ νωθρό ξεκίνημα στο ματς σε αντίθεση με τα δυο προηγούμενα παιχνίδια που μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι. Είχε πολύ χαλαρές αντιδράσεις, έκανε αβίαστα λάθη και δυο από αυτά τα πλήρωσε ακριβά. Στο 1-0 της Λαμίας αρχικά ο Πάλμα, στη συνέχεια όλη η αριστερή πτέρυγα και μετά οι δυο κεντρικοί αμυντικοί κοιτούσαν τον Λιθουανό να πατάει περιοχή και αν ανοίγει το σκορ. Το γκολ, έδωσε φτερά στους γηπεδούχους που γρήγορα εκμεταλλεύτηκαν με τον Βέργο το τραγικό λάθος του Ενκουλού, διπλασιάζοντας τα τέρματά τους. Ένα από τα χειρότερα ημίχρονα του Άρη στο φετινό πρωτάθλημα… μαζεύτηκε κάπως με το γκολ του Μπράμπετς από στημένη μπάλα στο 44΄.

Οι αλλαγές του Τερζή (Γκρέι-Φαμπιάνο) και η αλλαγή διάταξης σε 4-4-2 έκαναν καλύτερη την κυκλοφορία του Άρη και πιο επικίνδυνο επιθετικά. Ο Αρης έκανε κάποιες ευκαιρίες με πιο χαρακτηριστική αυτή του Γκρέι στο 78΄ αλλά δεν ήταν αρκετό. Η Λαμία, πήρε μέτρα πιο πίσω, αμύνθηκε καλά, έκλεισε τους διαδρόμους και στο τέλος πανηγύρισε μια τεράστιας σημασίας νίκη.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος / 4-2-3-1): Γκαραβέλης - Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Αμπάντα - Τζανδάρης, Σλίβκα (81΄Μανούσος)- Μαρτίνεθ (81΄ Σαραμαντάς), Ασκόφσκι 59΄ Στάνκο), Νούνιες (74΄ Βασιλαντωνόπουλος) - Βέργος.

Άρης (Τόλης Τερζής / 4-2-3-1): Κουέστα - Οντουμπάτζο, Ενκουλού (46΄ Φαμπιάνο), Μπράμπετς, Πίρσμαν (81΄ Μαζικού) - Νταρίντα, Ετέμπο - Ματέο Γκαρσία (69΄Καμάτσο), Ιτούρμπε (69΄ Χριστοδουλόπουλος), Πάλμα (46΄Γκρέι) – Καμαρά.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Στο πολύ κακό πρώτο ημίχρονο του Άρη και τα πολλά ατομικά λάθη που έκαναν οι παίκτες του Τόλη Τερζή στο διάστημα αυτό. Η Λαμία τα εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο πετυχαίνοντας δυο γκολ τα οποία και της έδωσαν το τρίποντο.

ΣΛΙΒΚΑ

Πολύ καλό ματς από τον Λιθουανό που ήταν αυτός που με την ωραία κίνησή του να πατήσει περιοχή ξεκλείδωσε το ματς για την ομάδα του στο ξεκίνημα. Στο πρώτο ημίχρονο αγωνίστηκε δεύτερος χαφ και στην επανάληψη πίσω από τον φορ.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Ίδια ακριβώς διάταξη για ένα ακόμη παιχνίδι από τον Απόστολο Τερζή με 4-3-3 και τον Ματέο Γκαρσία να παίρνει τη θέση του τραυματία Ρουπ κάνει σε ρόλο εσωτερικού μέσου μαζί με τον Νταρίντα και το Ετέμπο μοναδικό… κόφτη. Παραμένει στο βασικό σχήμα και ο Ενκουλού στο πλευρό του Μπράμπετς παρά την επιστροφή του Φαμπιάνο. Με 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Λεωνίδας Βόκολος και τον Κυριάκο Παπαδόπουλο να παίρει τη θέση του ασθενή Κορνέζου. Ο Σλίβκα ήταν επίσης νέο πρόσωπο στον άξονα δίπλα στον Τζανδάρη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ένα φοβερό στατιστικό έχει ο Άρης απέναντι στις τρεις ομάδες που βρίσκονται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Δεν έχει κερδίσει καμία εκτός έδρας, αφού έχασε από Ιωνικό και Λαμία και έφερε ισοπαλία με τον Λεβαδειακό.