Εντυπωσιακή ΑΕΚ στο «Γεντί Κουλέ», πάτησε τον ΟΦΗ και έπιασε κορυφή!

Κώστας Τσίλης 21:39 - 05.03.2023 / Ανανεώθηκε: 21:40 - 05.03.2023

Με κορυφαίο τον Άμραμπατ που πέτυχε δύο γκολ, η ΑΕΚ δεν είχε κανένα πρόβλημα να περάσει από την έδρα του ΟΦΗ (0-3) και επανήλθε στην κορυφή της βαθμολογίας!

Η ΑΕΚ πήγε στο Ηράκλειο για να παίξει απέναντι από τον ΟΦΗ ένα από τα πιο κομβικά φετινά παιχνίδια της, χωρίς ουσιαστικά να έχει καθαρόαιμους επιθετικούς. Με τον Γκαρσία και τον Αραούχο στην Αθήνα και τον Φαν Βέερτ σε κατάσταση να παίξει το πολύ δέκα λεπτά. Παρόλα αυτά πέτυχε τρία γκολ και πήρε μια νίκη που εξελίχθηκε μεν σε εύκολη, αλλά εξαιρετικά κομβική για την ΑΕΚ.

Άλλωστε μ’ αυτό το πέρασμα από το Ηράκλειο, η Ένωση ανέβηκε πάλι στην κορυφή και αν κερδίσει τα δυο ματς που έχει μπροστά της με Ατρόμητο και Ολυμπιακό, θα είναι δεδομένα πρώτη στην κανονική περίοδο. Όσο για τον ΟΦΗ, διαχειρίστηκε το ματς από την αρχή εξαιρετικά φοβικά και με εξαίρεση ένα πεντάλεπτο μετά το πρώτο γκολ της ΑΕΚ, δεν φάνηκε καθόλου στο γήπεδο.

Η αλήθεια είναι πως το ερωτηματικό για το ματς στο Ηράκλειο, ήταν περισσότερο το πως η ΑΕΚ θα διαχειριζόταν τις απουσίες στην επίθεση, αλλά και το γεγονός πως πολλές φέτος στα εκτός έδρας ματς, δεν έχει δείξει χαρακτήρα. Όμως εκείνο που πρακτικά έγινε στο γήπεδο, είναι πως οι παίκτες του Αλμέιδα μπήκαν στο γήπεδο και με τον χαρακτήρα που έπρεπε για να πάρουν ένα τέτοιο ματς, αλλά και με τις τους τρόπους να βρουν τις επιθετικές λύσεις που χρειαζόντουσαν.

Από το πρώτο λεπτό η ΑΕΚ κυκλοφορούσε πολύ καλύτερα την μπάλα, είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς, άρχισε να απειλεί κυρίως με τον Γκατσίνοβιτς από την αριστερή πλευρά. Αλλά το γκολ το βρήκε από δεξιά, μετά από πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, που έβγαλε τον Άμραμπατ μόνο απέναντι στον Μανδά και με σουτ που κόντραρε και σε αμυντικό, έκανε το 1-0. Από εκεί και πέρα στην αντίδραση που έβγαλε ο ΟΦΗ, ο Αθανασιάδης είχε δυο εξαιρετικές αποκρούσεις, μια με το πόδι και μια στην γωνιά του. Αλλά αυτό ήταν το τελευταίο δύσκολο κομμάτι για την ΑΕΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα λάθη στην άμυνα των γηπεδούχων έδωσαν ένα εύκολο 2-0 στον Άμραμπατ και στην Ένωση. Και πλέον αυτό που είχε να κάνει η ΑΕΚ, ήταν απλώς να διαχειριστεί αυτό το προβάδισμα. Ακόμα και να το διευρύνει με τον Μάνταλο να σερβίρει και τον Γκατσίνοβιτς να εκτελεί και να βρίσκει δίχτυα για δεύτερο συνεχόμενο ματς. Οι αλλαγές που έκανε ο ΟΦΗ τον βοήθησαν λίγο να ζωηρέψει το παιχνίδι του, αλλά όχι να αντιδράσει. Και η ΑΕΚ έφυγε με το πολύτιμο διπλό.

Οι ενδεκάδες:

ΟΦΗ: (Βλάντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον (88’ Μαρινάκης), Πασαλίδης, Διαμαντής, Μπαλογιάννης (67’ Μπιφούμα), Ντιουσέ, Μεγιάδο, Μπάκιτς (88’ Τσιλιάνιδης), Τοράρισον, Τοράλ (66’ Μοσκέρα), Ντίκο (74’ Γκρόνιγκ)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί Γιόνσoν, Άμραμπατ (78’ Ελίασον), Πινέδα (77’ Φράνσον), Μάνταλος (82’ Σιντιμπέ), Τσούμπερ (82’ Φαν Βέερτ), Γκατσίνοβιτς.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Από την στιγμή που η ΑΕΚ βρήκε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο το δεύτερο γκολ, σ’ ένα ματς που έτσι κι αλλιώς έλεγχε από την αρχή, εκεί κρίθηκαν όλα. Κάτι άλλωστε που φάνηκε από το γεγονός πως η Ένωση όχι απλώς δεν απειλήθηκε σοβαρά, αλλά πέτυχε και δεύτερο γκολ.

Μπορεί ο Νορντίν Άμραμπατ να μην ήταν σε απόδοση ο κορυφαίος του γηπέδου. Όμως ήταν αυτός που έβαλε τα δυο από τα τρία γκολ της ΑΕΚ. Επομένως δικαίως πάει στον Μαροκινό ο τίτλος του πολυτιμότερου παίκτη του ματς.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Ο Αλμέιδα υποχρεώθηκε να αλλάξει το επιθετικό του δίδυμο αλλά όχι και τον σχηματισμό. Ο Τσούμπερ πήρε την θέση του Γκαρσία και ο Μάνταλος αυτή του Αραούχο, αλλά κατά τα άλλα ο Πινέδα ήταν και πάλι στον άξονα δίπλα στον μοναδικό κόφτη και ο Γκατσίνοβιτς με τον Άμραμπατ στα δυο άκρα. Από την άλλη μεριά ο Νταμπράουσκαας, που επίσης είχε να διαχειριστεί απουσίες, επέλεξε έναν σχηματισμό με τριάδα στο κέντρο της άμυνας και επιθετικό δίδυμο με τον Ντίκο και τον Τόραλ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Άμραμπατ λίγο πριν βγει αλλαγή από το ματς, δέχθηκε κίτρινη κάρτα, η οποία ήταν η τέταρτη. Κάτι που σημαίνει πως θα χάσει ένα από τα παιχνίδια με Ατρόμητο ή Ολυμπιακό.

H ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙKH

Η ΑΕΚ έχει ακόμα μπροστά της δυο ματς μέχρι και το φινάλε της κανονικής περιόδου. Και το πρώτο είναι την Τετάρτη (8/3) με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι. Αντίθετα για τον ΟΦΗ υπάρχει μόνο ένα παιχνίδι για να κλείσει τις υποχρεώσεις για την κανονική περίοδο. Είναι την προσεχή Κυριακή (12/3) στην Λιβαδειά, με αντίπαλο τον Λεβαδειακό.