ΑΕΚ, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός: Οι τέσσερις φορές που το πρωτάθλημα κρίθηκε στο νήμα

Παλάσιος - Αραούχο - Μπακαμπού

Παλάσιος - Αραούχο - Μπακαμπού/©Intime

Κώστας Τόπας 09:38 - 12.03.2023

Η κανονική διάρκεια της Stoiximan Super League λαμβάνει τέλος το βράδυ της Κυριακής (12/03) και η αγωνία για την ανάδειξη πρωταθλητή κορυφώνεται.

Την Κυριακή (12/03) θα διεξαχθούν όλοι οι αγώνες στις 19:00, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστική της Stoiximan.gr Super League με τη μάχη μεταξύ ΑΕΚ και Ολυμπιακού να δεσπόζει από το πρόγραμμα. Η Ένωση έχει συγκεντρώσει 59 βαθμούς, ούσα στην κορυφή της βαθμολογίας σε αντίθεση με τους «ερυθρόλευκους» που βρίσκονται στην τρίτη θέση με 53 πόντους.

Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός, ο οποίος βρίσκεται στην δεύτερη θέση της κατάταξης με 58 βαθμούς και στο -1 από την ΑΕΚ, φιλοξενείται από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι. Όλα αυτά λίγες ημέρες πριν την έναρξη των Play Off, εκεί όπου θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής Ελλάδας.

ΑΕΚ, Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής μεταξύ τους στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Κάτι που είχε να συμβεί πάρα πολλά χρόνια. Το Sportal παρουσιάζει τις τέσσερις περιπτώσεις από το 2000 μέχρι σήμερα, όπου οι τρεις φετινές πρωτοπόρες ομάδες του πρωταθλήματος, έδωσαν σκληρή μάχη μέχρι τέλους, προκειμένου να κατακτήσουν το τρόπαιο.

Η πρώτη φορά της ισοβαθμίας

Τη σεζόν 2001/02 Ολυμπιακός κι ΑΕΚ μάχονταν σώμα με σώμα για την κατάκτηση του τίτλου, έχοντας πάντα σε απόσταση αναπνοής τον Παναθηναϊκό. Οι δύο πρωτοπόροι είχαν συγκεντρώσει 55 βαθμούς και οι «πράσινοι» 52, μία στροφή πριν το φινάλε. Την τελευταία αγωνιστική, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με το διπλό από το «Κλεάνθης Βικελίδης» επικρατώντας 5-1 του Άρη, ενώ με 6-2 η ΑΕΚ επικράτησε του ΠΑΟΚ. Ετσι, είχαμε ισοβαθμία στην πρώτη θέση, μετά το τέλος του πρωταθλήματος. Ο Ολυμπιακός όμως, κατέλαβε την πρώτη θέση καθώς υπερίσχυσε στους μεταξύ τους αγώνες με την Ένωση. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός κατέλαβε την τρίτη θέση στην κατάταξη με 55 βαθμούς.

Το ίδιο έργο στο repeat

Τη σεζόν 2002/03, Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός κι ΑΕΚ έδιναν ξανά σκληρή μάχη μέχρι τέλους για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Μία στροφή πριν το φινάλε, οι «ερυθρόλευκοι» μοιράζονταν την κορυφή με τον Παναθηναϊκό, έχοντας 67 βαθμούς και την ΑΕΚ να ακολουθεί στο -2. Την τελευταία αγωνιστική, ο Ολυμπιακός επικράτησε 5-1 της Ξάνθης, όπως τους τρεις βαθμούς κατέκτησε και ο Παναθηναϊκός, μιας και νίκησε τον Ακράτητο Άνω Λιοσίων. Οι δύο ομάδες ισοβάθμησαν στην κορυφή, όπως οι Πειραιώτες κατέκτησαν την κούπα, καθώς υπερίσχυσαν στους μεταξύ τους αγώνες. Εκείνη τη χρονιά, ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας, για έβδομη συνεχόμενη χρονιά καταρρίπτοντας το ρεκόρ των έξι συνεχόμενων πρωταθλημάτων που διατηρούσε από τη δεκαετία του 1950.

Πρωταθλητής στο… νήμα

Γυρίζοντας τον χρόνο πίσω, θα διαπιστώσουμε πως και τη σεζόν 2004/05 είχαμε ανάλογο σκηνικό. Στην προτελευταία αγωνιστική της Super League η ανάδειξη του πρωταθλητή κρεμόταν από μία κλωστή, μιας ο Ολυμπιακός ήταν πρωτοπόρος με 62 βαθμούς, ο Παναθηναϊκός ακολουθούσε με 61 και η ΑΕΚ με 59 βαθμούς. Το σκηνικό παρέμεινε όμως ίδιο και στην τελευταία αγωνιστική, καθώς οι Πειραιώτες επικράτησαν του Ηρακλή με 1-0 και με αυτόν τον τρόπο κατέκτησαν την κούπα. Από την άλλη, Παναθηναϊκός κι ΑΕΚ παρά τις νίκες τους με 2-1 επί του ΟΦΗ και 3-0 του Απόλλωνα Καλαμαριάς, αντίστοιχα κατέλαβαν την δεύτερη και τρίτη θέση.

Μάχη μέχρι τέλους

Την προτελευταία αγωνιστική της σεζόν 2007-08, ο Ολυμπιακός απολάμβανε τη μοναξιά στην κορυφή της βαθμολογίας με 67 βαθμούς, έχοντας πίσω του τον Παναθηναϊκό με 65 βαθμούς και την ΑΕΚ στους 63. Ωστόσο, τα δεδομένα, για την ανάδειξη του πρωταθλητή δεν άλλαξαν στην τελευταία στροφή του πρωταθλήματος, μιας και οι «ερυθρόλευκοι» αναδείχθηκαν νικητές του πρωταθλήματος με 70 βαθμούς, η Ένωση τερμάτισε δεύτερη στο -2 και οι «πράσινοι» στην τρίτη θέση με 66 βαθμούς.