Θρυλικό πάρτι στην OPAP Arena και «φωτιά» στο πρωτάθλημα από τον Ολυμπιακό

Σεντρίκ Μπακαμπού

Τζιοβάνι Ζάκαρη 21:07 - 12.03.2023 / Ανανεώθηκε: 23:16 - 12.03.2023

Ο Ολυμπιακός ήταν ο θριαμβευτής του ντέρμπι της OPAP Arena, επικρατώντας 3-1 της ΑΕΚ με αυτογκόλ του Μουκουντί και τέρματα των Μπακαμπού, Κανός. Πρώτη ήττα της Ένωσης στο νέο γήπεδο και... μπουρλότο στη μάχη του τίτλου από τους «ερυθρόλευκους».

«Μηδένα προ του τέλους μακάριζε». Λίγοι έδιναν τύχη στον Ολυμπιακό πριν το ντέρμπι με την ΑΕΚ στην OPAP Arena, στο φινάλε της κανονικής περιόδου της Stoiximan Super League. Λίγο εκείνο το 3-0 του Κυπέλλου, λίγο η συνολική παρουσία των δύο ομάδων μέσα στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, δικαίως η Ένωση φάνταζε ως το μεγάλο φαβορί της αναμέτρησης με τους Πειραιώτες.

Ο Ολυμπιακός πήγε λοιπόν στη Νέα Φιλαδέλφεια για έναν τελικό που θα τον έβαζε ξανά γερά στην μάχη του τίτλου. Δεν είχε άλλωστε περιθώριο να συζητά οτιδήποτε άλλο πλην της νίκης. Και απέδειξε πως ξέρει να κερδίζει τέτοιου είδους τελικούς. Μ’ ένα τρομερό επιθετικό κρεσέντο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, «κτύπησε» την ΑΕΚ στα κενά του γηπέδου και σ’ όλες τις αμυντικές της αδυναμίες, κατακτώντας ένα τεράστιο «διπλό». Μάλιστα, όχι μόνο πλέον μπαίνει πολύ δυνατά για την μάχη του τίτλου στα Play Offs, αλλά έγινε και η πρώτη ομάδα που κερδίζει την ΑΕΚ στο νεόκτιστο γήπεδο.

Ο Ολυμπιακός πήγε με το 0-0 στα αποδυτήρια στα πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο μέρος, χάρη στην ποιότητα και την ταχύτητα του, έστησε ένα μεγάλο πάρτι. Ειδικά από την στιγμή που οι ερυθρόλευκοι βρήκαν το πρώτο γκολ με προσπάθεια του Μπιέλ και διώξιμο του Μουκουντί προς την εστία, έδειχναν να παίζουν μόνοι τους μέσα στο γήπεδο. Με τον Χουάνγκ και τον Φορτούνη να απλώνουν το παιχνίδι και να βγάζουν την μπάλα στο ξέφωτο, πρώτα ο Μπακαμπού και μετά ο Κανός, έβαλαν τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 3-0. Και ουσιαστικά εκεί τελείωσε και το ματς.

Διότι η ΑΕΚ έδειχνε ήδη μετά από το πρώτο γκολ που δέχθηκε, πως έχασε εντελώς το μυαλό της. Άφησε όλους τους χώρους ανοιχτούς, έκανε τεράστια λάθη και ο Ολυμπιακός μάλιστα θα μπορούσε να είχε πετύχει ακόμα περισσότερα γκολ. Και το πιθανότερο είναι πως εκεί θα πήγαινε το ντέρμπι, αν ο Μπιέλ δεν παρασυρόταν από τον ενθουσιασμό και δεν άφηνε τους «ερυθρόλευκους» με δέκα παίκτες. Ακόμα όμως και έτσι, ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε εξαιρετικά αυτό το προβάδισμα των τριών γκολ.

Ο Μίτσελ έκανε τις κινήσεις που χρειάζονταν οι «ερυθρόλευκοι» για κρατήσουν το σκορ. Αντίθετα με εξαίρεση την αλλαγή του Τσούμπερ, που ήταν και αυτός που μείωσε στο τελικό 3-1, οι παίκτες που ο Αλμέιδα έφερε από τον πάγκο, δεν μπόρεσαν επί της ουσίας να βάλουν τρομερή πίεση και να κυνηγήσουν κάτι περισσότερο. Και έτσι η ΑΕΚ, που έκανε ένα καλό πρώτο ημίχρονο, αλλά χωρίς σωστές τελικές αποφάσεις και με χαμένες ευκαιρίες, έφυγε ηττημένη για πρώτη φορά από τη Νέα Φιλαδέλφεια. Με τον Ολυμπιακό να θριαμβεύει και όχι απλώς να μειώνει την διαφορά από την ΑΕΚ, αλλά να μπαίνει με φόρα στην μάχη του τίτλου στα Play Offs.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί (73’ Φερνάντες) , Γιόνσoν (65’ Τσούμπερ), Σιμάνσκι, Άμραμπατ (65’ Ελίασον) , Αραούχο, Γκατσίνοβιτς (65’ Γκαρσία), Πινέδα.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Μπα, Ντόη, Ρέαμπτσουκ, Σαμασέκου, Χουάνγκ (90’ Ρέτσος), Κάνος (80’ Μασούρας), Μπιέλ, Φορτούνης (72’ Βρουσάι), Μπακαμπού (72’ Ελ Αραμπί).

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ

Μπορεί ο Ολυμπιακός να προηγήθηκε με αυτογκόλ, ωστόσο στην συνέχεια ήταν εντυπωσιακός ο τρόπος που «κτύπησε» την ΑΕΚ στις αντεπιθέσεις. Με υποδειγματικό τρόπο κινήθηκαν οι «ερυθρόλευκοι» στους κενούς χώρους που βρήκαν και «καθάρισαν» το ματς με ακόμα δυο γκολ.

Δυο παίκτες του Ολυμπιακού διεκδικούν επί ίσοις όροις τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη. Ο ένας είναι ο Σεντρίκ Μπακαμπού, που όχι μόνο έβαλε το κομβικό δεύτερο γκολ, αλλά έβγαλε και πολλή δουλειά στην επίθεση. Ο δεύτερος είναι ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης, ο οποίος έκανε πολύ σημαντικές και εντυπωσιακές αποκρούσεις, κρατώντας όρθιους τους Πειραιώτες ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ

Ο Ματίας Αλμέιδα ανακάτεψε για μια ακόμα φορά την τράπουλα, ως προς τον σχηματισμό στην επίθεση. Μετακίνησε τον Αραούχο σε ρόλο κατά συνθήκη φορ, με τον Πινέδα να είναι δίπλα του. Τον Γκατσίνοβιτς και τον Άμραμπατ στα δυο άκρα της επίθεσης και τον Γιόνσον με τον Σιμάνσκι στα χαφ. Από την άλλη μεριά ο Μίτσελ Γκονζάλες, επέλεξε να ξεκινήσει με τον Φορτούνη σε ρόλο ελεύθερο πίσω από τον φορ Μπακαμπού. Ο Κανός με τον Μπιέλ ήταν στα δυο άκρα της επίθεσης και ο Χουάνγκ με τον Σαμασέκου τα δυο χαφ. Μέχρι το 0-1, το πλάνο του Αλμέιδα δούλευε καθώς οι Πειραιώτες δυσκολεύονταν να πάρουν ανάσα από το ασφυκτικό pressing και με δυσκολία κυκλοφορούσαν τη μπάλα. Ο Μίτσελ δικαιώθηκε επιλέγοντας να ρισκάρει περιμένοντας τις στιγμές του Ολυμπιακού στο ματς. Πολύ όμορφη η εικόνα στο φινάλε με τους δύο προπονητές αγκαλιά, λεπτομέρειες που έχει ανάγκη το ελληνικό ποδόσφαιρο.