Εκτός ζώνης υποβιβασμού η Λαμία με εκτελεστή τον Βέργο, έβαλε σε μπελάδες τον ΠΑΣ

Νίκος Βέργος

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 23:02 - 18.03.2023 / Ανανεώθηκε: 23:34 - 18.03.2023

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Νίκο Βέργο που σκόραρε δις, η Λαμία, η οποία τελείωσε το ματς με εννιά παίκτες, επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0 και ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη. Έμπλεξαν οι Ηπειρώτες...

Μπήκε με το... δεξί στα playouts η Λαμία! Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου πανηγύρισε τη νίκη με 2-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα στο «Αθανάσιος Διάκος» χάρη σε δύο γκολ του Νίκου Βέργου (12', 45+1') και πήρε σημαντική ανάσα.

Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι ξεκόλλησαν από τη ζώνη του υποβιβασμού, φτάνοντας στην 12η θέση της βαθμολογίας με 20 βαθμούς, ενώ ο «Άγιαξ» της Ηπείρου μπήκε σε μπελάδες, καθώς έμεινε στους 23 βαθμούς, όντας στο +5 από τον τελευταίο Ιωνικό.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Λαμία τελείωσε το παιχνίδι με εννέα παίκτες, καθώς Ντε Βινσέντι και Μανούσος αποβλήθηκαν, αμφότεροι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η ομάδα της Φθιώτιδας μπήκε δυνατά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, δείχνοντας τις προθέσεις της. Μόλις στο 9' είχε μεγάλη ευκαιρία, με τον Βέργο να βγαίνει σε θέση τετ α τετ και τον Εραμούσπε να κάνει ένα σωτήριο τάκλιν, ενώ έπειτα από τρία λεπτά άνοιξε το σκορ, όταν ο Τσιντώτας δεν κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα σε σουτ του Μαρτίνεθ και ο Βέργος με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια οι Ηπειρώτες προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και πήραν τα ηνία του παιχνιδιού. Μάλιστα, στο 33' είχαν και την πρώτη τους καλή στιγμή με την κεφαλιά του Μπακαδήμα, ενώ ύστερα από έξι λεπτά απείλησαν ξανά με μακρινό σουτ του Λιάσου. Ωστόσο, κόντρα στη ροή του ματς, οι γηπεδούχοι στο 45+1' βρήκαν και δεύτερο γκολ, με τον Βέργο να εκμεταλλεύεται την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι και με κεφαλιά να γράφει το 2-0.

Με την έναρξη της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 52' η Λαμία έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Ντε Βινσέντι έκανε ένα σκληρό φάουλ στον Τζίνο και αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον κ. Τσαγκαράκη. Αυτή η εξέλιξη έκανε ακόμα πιο κυρίαρχους τους φιλοξενούμενους, που είχαν μεγάλες ευκαιρίες με Ροσέρο (69') και Μορέιρα (75'), αλλά δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα.

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου διαχειρίστηκε το προβάδισμα της μέχρι και το τελικό σφύριγμα, ενώ τελείωσε την αναμέτρηση με εννέα παίκτες, καθώς μετά τον Ντε Βινσέντι, κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) αντίκρισε και Μανούσος.

Λαμία: Γκαραβέλης, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Αμπάντα (75′ Σαραμαντάς), Μαρτίνεθ (71′ Σλίβκα), Τζανδάρης, Νούνιες (70′ Μπεχαράνο), Ντε Βινσέντι, Τσιλούλης (82′ Καραμάνος), Βέργος (82′ Μανούσος).

ΠΑΣ Γιάννινα: Τσιντώτας, Τσάβος (89′ Λώλης), Μπακαδήμας, Εραμούσπε, Πήλιος, Τζίμας (66′ Λεό), Λιάσος (46′ Μπιλμπάο), Τζίνο, Μορέιρα (89′ Παμλίδης), Ριένστρα (58′ Ροσέρο), Μπάλαν.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Το δεύτερο γκολ που πέτυχε ο Νίκος Βέργος λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όπου ο ΠΑΣ ήταν ανώτερος, ήταν αυτό που έκρινε το παιχνίδι.

MVP: Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τν Νίκο Βέργο, που πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Αήττητη για τέτερτο σερί ματς παρέμεινε η Λαμία, της οποίας η τελευταία ήταν στο «Αθανάσιος Διάκος» από τον Ολυμπιακό.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Πλέον η Λαμία στρέφει την προσοχή της στο εκτός έδρας ματς με τον Παναιτωλικό (1/4), ενώ ο ΠΑΣ μετά τη διακοπή θα υποδεχτεί τον ΟΦΗ στους «Ζωσιμάδες» (1/4).