LIVE ΑΕΚ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 21:00 - 19.03.2023 / Ανανεώθηκε: 23:39 - 19.03.2023

Παρακολουθήστε μέσω του Sportal την εξέλιξη του ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΕΚ και Παναθηναϊκό για την 1η αγωνιστική των playoffs της Super League. Σε σχόλιο των Κώστα Τσίλη και Μπάμπη Τσιμπίδα.

• Τέλος παιχνιδιού, ΑΕΚ και Παναθηναϊκός μένουν στο 0-0 στην «OPAP Arena».
  • Το παίρνει πίσω ο Νταμπάνοβιτς, δεν υπάρχει πέναλτι σύμφωνα με τον ρέφερι της αναμέτρησης.
  • Πέναλτι για την ΑΕΚ!
  • Με δέκα παίκτες ο Παναθηναϊκός, ο Τσόκαϊ αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Πινέδα.
  • Πιέζει η ΑΕΚ σε αυτά τα τελευταία λεπτά, αλλά οι προσπάθειες της είναι ανορθόδοξες.
  • Διαγώνιο σουτ του Παλάσιος, μπλοκάρει ο Αθανασιάδης.
  • Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Μουκουντί, περνά στη θέση του ο Τζαβέλλας.
  • Έχουμε μπει στην τελική ευθεία τους ματς, με το 0-0 να παραμένει.

Κώστας Τσίλης: «Πλέον ο Μάνταλος παίζει δεύτερο χαφ, ο Πινέδα με τον Ελίασον στα δυο άκρα».

• Λύθηκε και συνεχίζεται κανονικά το παιχνίδι.
  • Υπάρχει πρόβλημα στην ενδοεπικοινωνία του Νταμπάνοβιτς και το ματς διακόπηκε προσωρινά.
  • Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό, όμως έχει πέσει στα τελευταία λεπτά.
  • Σουτ του Γκατσίνοβιτς έξω από την περιοχή, πολύ άουτ η μπάλα.

Κώστας Τσίλης: «Η ΑΕΚ εξακολουθεί να μην έχει καθόλου καθαρό μυαλό στις επιλογές της».

• Πατάει περιοχή ο Ιωαννίδης, σωτήριο τάκλιν του Μήτογλου.
  • Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ. Κεφαλιά του Γιόνσον, λίγο πάνω από το δοκάρι η μπάλα.

Κώστας Τσίλης: «Με την αλλαγή του Τσούμπερ, ο Γκατσίνοβιτς πάει δεξιά, ο Πινέδα αριστερά και ο Τσούμπερ στην κορυφή με τον Αραούχο πίσω του».

• Απαντάει η ΑΕΚ με μεγάλη ευκαιρία! Ο Γιόνσον βγήκε σε θέση τετ α τετ, αλλά δεν κέρδισε τον Μπρινιόλι.
  • Τριπλή τεράστια ευκαιρία για τους «πράσινους» στα 25 δευτερόλεπτα! Αρχικά, ο  Μαντσίνι πλάσαρε μέσα από την περιοχή και ο Αθανασιάδης του είπε όχι, ενώ στη συνέχεια ο Έλληνας γκολκίπερ είπε όχι και στον Ιωαννίδη. Μετά ο Βέρμπιτς έστειλε την μπάλα άουτ.
  • Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Μπάμπης Τσιμπίδας: «Έχουμε αλλοίωση αποτελέσματος στη Νέα Φιλαδέλφεια. Ο διαιτητής Νταμπάνοβιτς δεν έχει υποδείξει πέναλτι στο χέρι του Χατζησαφί και δεν απέβαλλε τον Άμραμπατ με δεύτερη κίτρινη στο χέρι που κάνει. Αγωνιστικά, ο Παναθηναϊκός είναι συμπαγής αμυντικά, αλλά επιθετικά έχει δημιουργήσει ελάχιστα. Δεν πρόκειται να προχωρήσει στα Play Offs όσο συνεχίζει να έχει αυτή την έλλειψη δημιουργίας».

• Τέλος πρώτου ημιχρόνου, με ΑΕΚ και Παναθηναϊκό να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.
  • Σουτ του Γκατσίνοβιτς, πολύ άουτ η μπάλα.

Μπάμπης Τσιμπίδας: «Είναι απορίας άξιο τι κάνει στο VAR ο Πορτογάλος διαιτητής, Μπρούνο Εστέβεζ. Πεντακάθαρο χέρι του Χατζησαφί και το «πνίγει». Ο Παναθηναϊκός έπρεπε να πάει στο σημείο του πέναλτι και να έχει την ευκαιρία να προηγηθεί».

• Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, με τον Ρότα να κάνει μια φοβερή ενέργεια και στη συνέχεια να αστοχεί από πολύ καλό σημείο.
  • Πανέξυπνη εκτέλεση από τον Μαντσίνι, λίγο δίπλα από το δοκάρι η μπάλα.
  • Φάουλ σε καλό σημείο για το «τριφύλλι».

Μπάμπης Τσιμπίδας: «Είναι μείζον πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό η παντελής αδυναμία του να δημιουργήσει στα ντέρμπι. Δεν ξέρω πως μπορεί να το επιλύσει ο Γιοβάνοβιτς, αφού το ρόστερ είναι διαμορφωμένο και δεν μπορεί να περιμένει προσθήκες. Παρά μόνο δουλειά και να ανακτήσουν τη φόρμα τους».

• Εξετάστηκε η φάση, συνεχίζεται κανονικά το ματς.
  • Φωνάζουν για πέναλτι οι παίκτες του Παναθηναϊκού σε χέρι του Χατζησαφί. Εξετάζεται η φάση.

Μπάμπης Τσιμπίδας: «Το ανασταλτικό πλάνο του Γιοβάνοβιτς λειτουργεί αποτελεσματικά, αλλά το δημιουργικό καθόλου. Ιωαννίδης και Παλάσιος δεν έχουν πάρει πρωτοβουλίες και ο μοναδικός ο οποίος επιχειρεί, ο Μαντσίνι είναι σε κακό βράδυ. Δεν έχει ολοκληρώσει ούτε μία ενέργεια. Ενώ ο Τσέριν δεν έχει καταφέρει να κρατήσει μπάλα. Πρέπει να το λύσει αυτό ο Παναθηναϊκός, γιατί βλέπουμε ότι και σε κάθε ντέρμπι…».

Κώστας Τσίλης: «Μέχρι τώρα η ΑΕΚ δεν έχει καταφέρει να βάλει οργανωτικά στο ματς τον Πινέδα».

• Σέντρα-σουτ του Άμραμπατ, λίγο πάνω από τη συμβολή των δοκών η μπάλα.
  • Απειλεί ξανά η ΑΕΚ, με τον Γκατσίνοβιτς αυτή τη φορά. Άστοχο το σουτ του Σέρβου.
  • Ωραία ατομική ενέργεια από τον Άμραμπατ, όμως το σουτ του ήταν πολύ άστοχο.

Κώστας Τσίλης: «Μεγάλη νευρικότητα από τους παίκτες της ΑΕΚ για πρώτη φορά σε εντός έδρας ματς».

• Ο Μαντσίνι μπήκε στη μεγάλη περιοχή μετά από φοβερή κούρσα, αλλά δεν κατάφερε να πλασάρει λόγω της πίεσης του Μήτογλου. Φώναξε για πέναλτι ο Αργεντινός, «παίζεται» από τον Νταμπάνοβιτς.
  • Σουτ του Αραούχο, αρκετά ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.
  • Κυκλοφορεί ωραία την μπάλα ο Παναθηναϊκός, σπάζοντας με αυτόν τον τρόπο το πρέσινγκ της ΑΕΚ.

Κώστας Τσίλης: «Ο Ρότα έχει εντολή να ακολουθεί τον Μαντσίνι, ακόμα και όταν κινείται προς τον άξονα. Κάτι που σημαίνει πως ο Άμραμπατ θα πρέπει να ακολουθεί τα ανεβάσματα του Χουάνκαρ».

• Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με την ΑΕΚ να έχει πατήσει ήδη μια φορά στην αντίπαλη περιοχή.
  • Το ματς ξεκίνησε!
  • Υπάρχει μια μικρή καθυστέρηση όσον αφορά τη σέντρα, λόγω των πυρσών.
  • Οι οπαδοί της Ένωσης άναψαν καπνογόνα αμέσως μετά την ενός λεπτού σιγή και δημιούργησαν μια καυτή ατμόσφαιρα.
  • «Δεν θα σε ξεχάσουμε ποτέ αρχηγέ, αρχηγέ», ακούστηκε από τους οπαδούς της ΑΕΚ στην «OPAP Arena», ενώ τηρήθηκε και ενός λεπτού σιγή για τον Μίμη Παπαϊωάννου.
  • Οι παίκτες των δύο ομάδων πραγματοποιούν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο, με τους φίλους της ΑΕΚ να σηκώνουν ένα φοβερό κορεό για τον Μίμη Παπαϊωάννου. Χωρίς καπνογόνα.
  • Αυτή τι στιγμή στα matrix του γηπέδου παίζει ένα εκπληκτικό βίντεο για τον τεράστιο Μίμη Παπαϊωάννου. Ανατριχιαστική στιγμή, με άπαντες στο γήπεδο να τραγουδούν τον ύμνο της ΑΕΚ.
  • Υπενθυμίζεται πως στο ματς του πρώτου γύρου ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1 στη Λεωφόρο, ενώ στο παιχνίδι του δεύτερου γύρου η ΑΕΚ πανηγύρισε τη νίκη με 1-0 στην «OPAP Arena».
  • Η Ένωση καλείται να αφήσει πίσω της την ήττα από τον Ολυμπιακό στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου και να πάρει μια νίκη που θα την φέρει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ το «τριφύλλι» έρχεται από τη νίκη επί του Ατρομήτου στο Περιστέρι και θέλει να υπερασπιστεί τη βαθμολογική διαφορά του.
  • Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Νικόλα Νταμπάνοβιτς, με βοηθούς τους Βλάνταν Τοντόροβιτς, Γιοβάνοβιτς Σρνταν και τέταρτο τον Αναστάσιο Σιδηρόπουλο. Στο VAR θα βρίσκονται οι Μπρούνο Εστέβες και Ανδρέας Μεϊντάνας.
  • Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Κουρμπέλης, Τσέριν, Παλάσιος, Ιωαννίδης, Μαντσίνι.
  • ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Μήτογλου, Μουκουντί, Χατζισαφί, Άμραμπατ, Γιόνσον, Σιμάνσκι, Γκατσίνοβιτς, Αραούχο, Πινέδα.
  • Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων.
  • Σέντρα στις 21:30, τηλεοπτική μετάδοση από το Cosmote Sport 1 HD.
  • ΑΕΚ και Παναθηναϊκός διασταυρώνουν τα ξίφη τους στην «OPAP Arena» για το ντέρμπι κορυφής της 1ης αγωνιστικής των playoffs της Stoiximan Super League.